توصیه‌هایی ضروری برای تمیز کردن فرش


تاریخ ارسال :

۲۴ دي ۱۳۹۳

توصیه‌هایی ضروری برای تمیز کردن فرش

نکات مربوط به نظافت فرش را می‌توان به راحتی در بسیاری از سایت‌های اینترنتی پیدا کرد، اما در اینجا چندین نکته کلیدی وجود دارد که مرتبط با این نوع کف پوش است. 


 

عمل به دستورالعمل‌های تمیز کردن فرش روش خوبی برای افزایش طول عمر یک فرش است. مانند هرچیز دیگری که مرتباً در خانه استفاده می‌شود، برخی مواظبت‌ها لازم است تا فرش شما به بهترین شکل به نظر برسد. 

 

جارو کشیدن

 تمیز کردن فرش

تمیز نگه‌داشتن فرش بخش مهمی از حفظ سلامت و پاکیزگی فضای داخلی خانه است. الیاف فرش ذراتی را که می‌توانند هوای داخل خانه را آلوده کنند جذب و در خود نگه می‌دارند. درست مانند هر فیلتر دیگری آن‌ها هم وقتی پر شوند کارایی کمتری دارند، بنابراین رعایت همیشگی بهداشت فرش یک ضرورت است. در زمان جمع شدن خاک و دوده جارو کشیدن با جاروبرقی بخشی ضروری است، اما به هنگام مراقبت از فرش، این تنها اولین خط دفاعی است. راه رفتن، برخوردها، حیوانات خانگی، کودکان و موارد عادی دیگر از جمله دلایلی هستند که یک فرش یا قالیچه علاوه بر جارو کشیدن منظم با جاروبرقی نیاز به مراقبت هم دارد. 

دقت کنید که نظافت با جاروبرقی یا شامپوی فرش اغلب برای انجام یک کار کامل و بدون نقص کافی نیست. یک ‌بار نظافت فرش شاید برای پاک کردن آلودگی‌هایی که در لایه‌های سطحی فرش هستند کافی باشد، اما خرده‌های آشغال‌ها می‌توانند درون الیاف رفته و برای تمیز کردن مؤثر آن‌ها شاید لازم باشد چند مرتبه و از زوایای مختلف این کار را انجام داد.

 

استفاده از محلول های بهداشتی

 تمیز کردن فرش

در هنگام استفاده از یک محلول بهداشتی، عاقلانه است که قبل از ریختن ماده روی کل فرش، ابتدا محلول را روی تکه‌ای از فرش که خیلی دیده نمی‌شود امتحان کنید تا اطمینان یابید رنگ آن نمی‌رود. اگر قصد دارید از یک ماشین مخصوص برای شامپو زدن فرش استفاده کنید، تمیز کردن قسمت‌های خیلی کثیف فرش قبل از آن می‌تواند نتیجه‌ی رضایت‌بخش‌تری بر جا بگذارد. نکات دیگری که برای نظافت فرش باید بدانید خشک کردن سطح فرش با یک پارچه‌ی جاذب به جای سابیدن آن و همچنین نظافت از لبه لکه‌ها به سمت مرکز است. هر دوی این تکنیک‌ها برای جلوگیری از گسترش لکه استفاده می‌شوند.

 

رسیدگی سریع به لکه ها

 تمیز کردن فرش

یکی دیگر از دستورالعمل‌های مهم برای پاک کردن لکه‌ها این است که به سرعت به آن‌ها رسیدگی کنید، زیرا از بین بردن لکه‌ها قبل از آنکه کاملاً ماندگار شوند می‌تواند از تغییرات رنگ و بوی بد در فرش جلوگیری کند. یکی از نکاتی که در زمینه تمیز کردن فرش اغلب نادیده گرفته می‌شود خشک کردن است. خشک کردن کامل فرش قبل از استفاده‌ی مجدد از آن می‌تواند مانع فرو رفتن سریع لکه‌های جدید در فرش و یا تجمع کثیفی‌ها در پرزهای قالی  شود. 

 

جابجا کردن وسایل

 تمیز کردن فرش

جابجا کردن مبلمان و وسایل منزل هر چند ماه یک ‌بار و شانه زدن تو رفتگی‌ها برای نرم کردن آن‌ها، از جمله راه‌های رهایی از فرورفتگی‌هایی است که بر اثر وزن کاناپه، صندلی و یا میز ایجاد می‌شوند. چرخاندن قالیچه‌ها برای آنکه نقاط یکسانی از آن‌ها در دراز مدت فرسوده نشود روش سریع دیگری برای طولانی‌تر کردن عمر فرش‌ است. 

 

مشورت با افراد متخصص

تمیز کردن برخی از انواع فرش‌ها سخت تر از بقیه است. نوع نخ، رنگ استفاده‌شده، و طول پرزهای فرش از جمله عوامل مؤثر در این مسئله هستند. از آنجایی که ساختار و استحکام الیاف نیز از عوامل دیگری هستند که روی نحوه‌ی نگهداری از فرش تأثیر دارند، زمانی که روش صحیح نظافت فرش مشخص نیست، از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید. اگرچه توصیه‌های بسیاری در زمینه نظافت فرش وجود دارند، برای لکه‌های خیلی مقاوم و بسیاری از بوهای بد، کمک یک فرد حرفه‌ای شاید تنها روش کامل نظافتی باشد. فردی که در زمینه روش مراقبت، نگهداری، و مرمت فرش آموزش دیده است تجربه‌ای دارد که ممکن است در نتیجه کار تفاوت چشمگیری ایجاد کند.