کرم شب تاب


تاریخ ارسال :

۲۲ دي ۱۳۹۳

کرم شب تاب

کرم شب تاب بی‌مهره‌ای با اندازه متوسط تا بزرگ است که با داشتن نور زرد و سبز در انتهای دمش شناخته می‌شود. در این مقاله کمی بیشتر با این خزنده ی کوچک آشنا شوید.


معرفی 

کرم شب تاب

کرم شب تاب در غارها و جنگل‌های پر تراکم سرتاسر دنیا به استثنای آمریکا زندگی می‌کند و یکی از معدود حشراتی است که در مدار سردتر شمالگان (مدار َ۳۳ ْ۶۶ + بر روی زمین است که مرز محدودهٔ قطبی را نشان می‌دهد) یافت می‌شود. کرم شب تاب حیوانی شب فعال است و در تاریکی شب فعال بوده و درخشندگی دم آن را می‌توان دید. 

کرم شب تاب یک نام متداول برای گروه‌های گوناگونی از لارو حشرات و ماده‌های بالغ لارو شکل است که نور بیولومینسانس از خود متساطع می‌کنند. کرم‌های شب تاب گاهی اوقات ممکن است شبیه کرم‌های واقعی باشد، اما در واقع حشره هستند، به طوری که یکی از گونه‌های کرم شب تاب یک نوع مگس است اما بیشتر گونه‌های کرم شب تاب در واقع سوسک (قاب بالان) هستند. 

 

کرم شب تاب

تنها کرم‌های شب تاب ماده می‌درخشند چون در فصل جفت‌گیری هر شب حدود دو ساعت در هوا با نور دم خود می‌چرخند تا جفت پیدا کنند. کرم‌های شب تاب ماده به اشیاء نورانی در شاخ و برگ‌ها جذب می‌شوند اما مشخص‌شده که به نورهای مصنوعی ساخته دست بشر مانند چراغ‌های خیابان نیز جذب می‌گردند. 

کرم‌های شب تاب معمولاً بین ماه‌های تیر و آبان در انگلستان دیده می‌شوند و دم درخشان آن‌ها با نور سبز کمک می‌کند هنگامی که خورشید غروب می‌کند، واضح‌تر در تاریکی دیده شوند. در افسانه‌ها آمده است که انسان‌های نخستین از کرم‌های شب تاب برای علامت‌گذاری راه‌ها و تأمین نور محل زندگی‌شان استفاده می‌کردند. تصور می‌شد کرم‌های شب‌تاب نوعی قدرت جادویی دارند به همین دلیل برخی مردم از آن‌ها برای دارو و درمان نیز استفاده می‌کردند. 

 

رژیم غذایی

رژیم غذایی کرم شب تاب

کرم‌های شب تاب حیواناتی همه چیز خوار هستند اما معمولاً یک رژیم غذایی کاملاً بر پایه گوشت دارند. کرم‌های شب تاب غالباً از حلزون‌ها و نرم‌تنان تغذیه می‌کنند که این بیشتر رژیم آن‌ها را تشکیل می‌دهد، اما از حشرات دیگر و بی‌مهرگان کوچک نیز تغذیه می‌نمایند. 

 

شکارچیان طبیعی

شکارچیان کرم شب تاب

کرم‌های شب تاب به علت اندازه کوچک و درخشندگی در تاریکی شکارچیان طبیعی زیادی در محیط خوددارند، از جمله عنکبوت‌ها، حشرات بزرگ، پرندگان، خزندگان و صدپاها. 

 

تخم‌گذاری

تخم گذاری کرم شب تاب

معمولاً کرم شب تاب ماده در مدت چند روز بین 50 تا 100 تخم در محیطی مرطوب می‌گذارد. تخم‌های ریز کرم شب تاب زردرنگ بوده و بین 3 تا 6 هفته بسته به آب و هوا، باز می‌شوند (هر قدر هوا گرم‌تر باشد بچه‌های کرم شب تاب سریع‌تر از تخم بیرون می‌آیند)

 

وضعیت حفاظتی

حفاظت از کرم شب تاب

کرم‌های شب تاب گونه‌ای از حیوانات هستند که در خطر انقراض قرار دارند چرا که شمار جمعیت آن‌ها به طور چشمگیری کاهش یافته است. تصور می‌شود علت اصلی کم شدن تعداد کرم‌های شب تاب، گسترش تمدن انسانی باشد. مشخص شده است که کرم‌های شب تاب خیلی در مقابل تغییرات محیطی از جمله کاهش زیستگاه، سر و صدا، و آلودگی حساس هستند.