روش‌های ساده بهبود کیفیت نویسندگی


تاریخ ارسال :

۲۲ دي ۱۳۹۳

روش‌های ساده بهبود کیفیت نویسندگی

نوشتن مانند هر کار دیگری ارتباط خیلی کمی به استعداد درونی دارد و بیشتر به تمرین و یادگیری این مهارت بازمی‌گردد. در اینجا چند روش جالب آورده شده است که به شما یاد می‌دهد نوشتن را در زندگی روزمره خودتان وارد کرده و به سرعت در آن مهارت پیدا کنید. 

 

 

شاید مدت‌هاست دوست دارید چیزی برای وبلاگ، شرکت، نشریه، یا صرفاً برای سرگرمی بنویسید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید. یا شاید هرگز تا به حال به نوشتن فکر نکرده‌اید یا اصلاً این کار را دوست ندارید، اما اکنون متوجه شده‌اید که لازم است این کار را برای شغل خودتان انجام دهیدنوشتن نیز تکنیک هایی دارید که با کمک آن‌ها می‌توانید سریع تر پیشرفت کنید. ما آن‌ها را برای شما گردآوری کرده‌ایم. و کارتان نیز باید خوب باشد. 

نوشتن نیز تکنیک هایی دارید که با کمک آن ها می توانید سریع تر پیشرفت کنید. ما آن ها را برای شما گردآوری کرده ایم.

1- به اطراف خود توجه کنید 

روش‌های بهبود کیفیت نویسندگی شما

بسیاری از نویسنده‌ها به الهام بسیار معتقدند. الهام ذهنی که هنگام تخیل به ذهن خطور کرده و بینش متعالی در اختیار شما قرار می‌دهد. 

اما این روش همیشه موثر نیست. با اینکه نمی‌توان انکار کرد که ایده‌های عالی را نمی‌توانید همیشه به ذهن خودتان تحمیل کنید، ولی خلق و حس نوشتن همیشه به راحتی ایجاد نمی‌شود، بلکه باید از دنیای اطراف خود برای الهام گرفتن استفاده کنید، همانند ماجراهایی که هنگام سوارشدن در مترو یا اتوبوس می‌بینید، داستان‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی می‌خوانید، و برخوردی که با افراد مختلف در مسیر خود به محل کار و بازگشت به خانه‌دارید. هنری میلر نویسنده معاصر می‌گوید به زندگی اطراف خود علاقه نشان دهید، به افراد و همه چیزهای پیرامون، موسیقی، ادبیات، به همه چیز توجه کنید. دنیا بسیار غنی است، مشتاق گنجینه‌های گران‌قدر، روح‌های لطیف و زیبا، و مردم جالب‌توجه باشید. 

اگر فکر می‌کنید چیزی ندارید که درباره آن بنویسید، دوباره فکر کنید. می‌توانید از هر چیزی الهام بگیرید، تنها کافی است که توجه کنید. 

 

2- فضایی برای خود داشته باشید 

بهبود کیفیت نویسندگی شما

چطور و کجا بهتر می‌توانید بنویسید؟ برخی افراد در فضای آرام و ساکت بهتر می‌نویسند و برخی دیگر به موسیقی یا همهمه همکاران یا افراد دیگر نیاز دارند و بیشتر افراد از مکان‌های مختلف برای انواع مختلف نوشتن استفاده می‌کنند، مثلاً وقتی می‌خواهید برای کار بنویسید، ممکن است بخواهید هدفون گذاشته و به موسیقی خاصی گوش دهید، اما وقتی در وبلاگ می‌نویسید ترجیح دهید روی مبل نشسته و چای بنوشید. 

به جای این که خود را مجبور کنید که در محل خاصی بنویسید، انواع فضاهای مختلف را امتحان کنید تا ببینید کجا برایتان بهتر است سپس هر بار که می‌خواهید بنویسید این محیط خلاقیت برانگیز و راحت را برای خود آماده کنید.  

 

3- بنویسید بعداً اصلاح کنید 

روش‌های بهبود کیفیت نویسندگی شما

بسیاری از مواقع بزرگ‌ترین و بدترین منتقد شما در زندگی و در نویسندگی خود شما هستید. بنابراین وقتی در حال نوشتن هستید، بسیار مهم است که در مورد نوشته خود قضاوت نکنید، حداقل در ابتدای کار اجازه دهید نوشته پیش برود. حتی باتجربه‌ترین نویسندگان نیز اغلب نوشته‌شان در ابتدا بی‌نقص نیست، بنابراین داشتن انتظار خیلی بالا از ابتدا، غیر واقعی و دلسرد کننده است. 

یک تمرین خوب برای نوشتن بدون قضاوت این است که زمان ده دقیقه‌ای بگذارید و در این ده دقیقه فقط بنویسید. هر چه میدانید، احساس می‌کنید یا به ذهنتان می‌آید بنویسید. سعی نکنید خیلی با دقت یا هوشمندانه یا درست بنویسید، فقط بنویسید. وقتی که خیلی روی نوشته کار نمی‌کنید یا هر کلمه خود را تحت انتقاد قرار نمی‌دهید کار خیلی بهتر پیش می‌رود. 

حتی اگر در مورد چیزی که می‌خواهید بنویسید به مقداری تحقیق نیاز دارید ، کار خود را با نوشتن افکار اولیه‌تان بر روی کاغذ شروع کنید. چیزی را که میدانید بنویسید و ساختاری را درست کنید که بعداً بتوانید به آن مطلب اضافه کنید و سپس برای بقیه مطالب تحقیق کنید. اجازه ندهید که نداشتن دانش در همان لحظه شما را از نوشتن متوقف سازد. 

 

4- نوشته را بلند بخوانید 

روش‌های بهبود کیفیت نویسندگی شما

این توصیه دو جنبه دارد. اول این که در بیشتر موارد باید همان طور که صحبت می‌کنید روان بنویسید. حتی اگر معمولاً از لحن غیررسمی استفاده می‌کنید اشکالی ندارد، این به شما کمک می‌کند واقعی تر بنویسید و برای خوانندگان نوشته‌تان قابل‌درک تر باشد. دو دقیقه صدای خود را در حال صحبت ضبط کنید سپس آن را رونویسی کنید. می‌توانید اشتباهات بدیهی‌تان را بعداً تصحیح کنید (کلمات محاوره‌ای و آواها را ویرایش کنید) اما نوشته‌ای که بازتابی از شیوه صحبت کردن شما است، اغلب اصیل‌ترین نسخه شما را نشان می‌دهد. 

دوم این که همین که چیزی نوشتید، آن را با صدای بلند بخوانید. ممکن است احساس حماقت کنید، اما این کار بهترین راه اطمینان یافتن از مناسب بودن نوشته است. هر چیزی که باعث جلوگیری از روان بودن متن شده، مبهم است، یا جا افتاده است به سرعت خود را نشان می‌دهد. 

 

5- فقط بنویسید 

روش‌های بهبود کیفیت نویسندگی شما

اگر هدف شما واقعاً بهبود نویسندگی است، هر چه بیشتر بنویسید بهتر است. روش‌های زیادی برای نوشتن بر روی کاغذ (یا تایپ آن در کامپیوتر) وجود دارد بنابراین از این فرصت‌ها برای تقویت مهارت خود استفاده کنید. ایمیل‌های خوش ساختار بنویسید و متن‌های کوتاه در وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی قرار دهید یا از کارفرمای خود بخواهید کارهای نویسندگی بیشتری به شما بدهد. 

حتی می‌توانید آن را به بازی تبدیل کنید. در ابتدای هر روز، دو تا سه کلمه‌ای که آن روز می‌خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید. آن‌ها را بر روی برچسب بنویسید و روی دیوار در جلوی چشم خود بچسبانید و راهی پیدا کنید که آن‌ها را آن روز در نوشته خود بیاورید. 

در جامعه امروز هم به اندازه گذشته، همه باید بنویسند، به این دلیل که نوشتن یک شکل بسیار مفید برقراری ارتباط است. اما توانایی خوب نوشتن یک مهارت بوده و در هر جایگاهی که باشید، امری مطلوب است. خبر خوب این است که شما می‌توانید خوب بنویسید. اولین قدم این است که فقط شروع کنید.