پرنده آبی


تاریخ ارسال :

۲۰ دي ۱۳۹۳

پرنده آبی

پرندگان آبی شرقی به دلیل درخشندگی رنگ پرها و آواز خوش‌ صدایشان معروف‌اند. با این پرنده ی زیبا بیشتر آشنا شوید.


 

 

پرنده آبی

در کل 3 گونه از این پرنده خوش‌رنگ در آمریکا شمالی وجود دارد. پرندگان آبی شرقی و غربی سینه‌هایی به رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز دارند که با رنگ بال و پر آن‌ها متفاوت است. خویشاوند دیگر این دو پرنده یعنی پرنده آبی کوهی (جنس نر آن) کامل به رنگ آبی است.

 

پرنده آبی

سینه پرنده آبی کوهی قهوه‌ای نیست و جنس نر آن کاملاً آبی می‌باشد.

 

پرنده آبی شرقی عمدتاً در قسمت شرقی رشته‌کوه‌های راکی و در گستره کانادا تا مکزیک و هندوراس یافت می‌شوند. این پرندگان به خاطر رنگ دل‌فریب و آواز ویژه‌شان که صدایی شبیه به "چورلی-چورلی" دارند، بسیار مورد ستایش‌اند. پرنده آبی شرقی به عنوان پرنده نمادینِ هر دو ایالت (در ایالات‌متحده، هر ایالت پرنده‌ای را به عنوان نماد انتخاب کرده است) نیویورک و میسوری (گرفته‌شده از نام رودخانه میسوری، در زبان سرخ‌پوستان به معنی "مردم قایق سوار" است) انتخاب شده است.

 

پرنده آبی غربی در قسمت غرب کوهستان راکی، از کانادا تا مکزیک یافت می‌شود. پرنده آبی کوهی نیز در شمال غربی کشور ایالات‌متحده آمریکا و معمولاً در ارتفاعات 2100 متری زندگی می‌کند.

 

پرنده آبی

محل زندگی پرنده آبی شرقی. زرد: در فصل تولیدمثل (تابستان)،  آبی تیره: فصل بدون تولیدمثل (زمستان)، سبز: بقیه سال

 

پرنده آبی

محل زندگی پرنده آبی غربی. زرد: در فصل تولیدمثل (تابستان)، آبی تیره: فصل بدون تولیدمثل (زمستان)، سبز: بقیه سال

 

پرنده آبی

محل زندگی پرنده آبی کوهی. زرد: در فصل تولیدمثل (تابستان)، آبی تیره: فصل بدون تولیدمثل (زمستان)، سبز: بقیه سال

 

رده: پرندگان

پرنده آبی معمولاً از میوه‌های کوچک و همچنین حشرات، عنکبوت‌ها و دیگر موجودات تغذیه می‌کند. این پرنده بر جایی بلند نشسته و طعمه را تحت نظر می‌گیرد سپس به سمت طعمه شیرجه رفته و آن را شکار می‌کند.

 

پرنده آبی

پرنده آبی در حال شکار

 

پرنده آبی در فصل بهار و تابستان جفت‌گیری می‌کند و برای خود لانه‌ای کوچک و گود، شبیه به کاسه می‌سازد (به این شکل که پرنده نر مکان مناسب برای ساخت لانه را در نظر می‌گیرد و با رفتار به خصوصی از جمله آوازخوانی و بال زدن نظر ماده را به خود جلب کند. سپس شیئی را محل ساخت لانه می‌گذارد. در صورتی که ماده محل لانه و خود نر را بپذیرد به تنهایی شروع به ساخت لانه می‌کند و همان جا بر روی تخم‌ها می‌خوابد) . ماده در هر بار تخم‌گذاری، 4 الی 5 تخم می‌گذارد و به مدت 2 هفته بر روی آن‌ها می‌خوابد. پس از آن جوجه‌های جوانی که از تخم در آمده‌اند در لانه می مانند و توسط پدر و مادر به مدت 15 تا 20 روز مراقبت می‌شوند. معمولاً در هر فصل 2 جوجه از تخم سر در می‌آورد. گاهی فرزند بزرگ‌تر در لانه می‌ماند و به پدر و مادرش در مراقبت از جوجه جوان تر کمک می‌کند. 

 

پرنده آبی  

شکارچیان طبیعی این پرندگان شامل مارها، گربه‌ها و راکون ها می‌باشد. پرندگان غیربومی و بومی نیز بر سر محل ساخت لانه با پرندگان آبی رقابت می‌کنند. پرندگان رقیب شامل سار، کلاغ و گنجشک‌های خانگی لانه پرنده آبی را تصاحب کرده، جوجه‌ها را می‌کشند، تخم‌ها را خرد می‌کنند و حتی ممکن است پرنده آبی بالغ را نیز از پای در آورند. 

 

پرنده آبی

یک پرنده آبی ماده در حال مبارزه با یک گنجشک خانگی ماده که قصد تصاحب لانه را داشته است. گنجشک خانگی به دلیل جثه کوچک‌ترش نسب به پرنده آبی، توانایی ورود به لانه پرندگان آبی را دارد. گنجشک‌ها برای تصاحب لانه، تخم‌ها و جوجه‌ها را از بین می‌برد.

 

  پرنده آبی

پرنده آبی در حال مبارزه با سار. اگر دهانه لانه پرنده آبی به اندازه کافی بزرگ باشد، سار می‌تواند وارد آن شود.

 

پرنده آبی

یک پرنده آبی در حال مبارزه با سه سیاهپرک آمریکایی (به انگلیسی cowbird). سیاهپرک های آمریکایی در طی چند روز گذشته در حال حمله به این پرنده آبی بوده‌اند. ابتدا در نزدیکی لانه نشته و کم‌کم جلو تر می‌آیند و در نهایت به آشیانه حمله می‌کنند. سیاهپرک ها پرنده‌های بومی هستند ولی شیوه زندگی آن‌ها انگل وار است. آن‌ها برای خود لانه نمی‌سازند بلکه تخمی که در داخل لانه قرار دارد را خارج کرده و به جای آن تخم‌گذاری می‌کنند. بچه سیاهپرک زودتر سر از تخم بیرون می‌آورد و چشمان خود را باز می‌کند و بیش‌ترین سهم غذاها را به خود اختصاص می‌دهد. در بیشتر موارد، جوجه‌های پرنده آبی از بین می روند. 

 

پرنده آبی

در صورت کم یاب شدن غذا یا سرمای بیش از حد هوا، پرنده آبی می‌تواند در عرض جغرافیایی بیشتر (نزدیک تر به استوا) نیز زندگی کند. پرنده آبی کوهی نیز در صورتی که در چنین شرایطی قرار گیرد به ارتفاعات کم تر مهاجرت می‌کند. 

جمعیت پرنده آبی به مقدار کافی زیاد است ولی تعداد آن‌ها در قرن گذشته کاهش یافته است. البته با ترویج ساختن خانه پرنده در پارک ها و حیاط خانه‌ها، وضعیت جمعیتی این‌گونه بهتر شده است.

 

اطلاعات کلی

  1. پرنده آبی

   غذا

   گوشت‌خوار و گیاه‌خوار (همه چیز خوار)

   طول عمر متوسط در جهان

   6 تا 10 سال 

   اندازه

   16.5 تا 19 سانتی‌متر

   وزن

   24 تا 31 گرم

   اندازه به نسبت فنجان چای

   پرنده آبی