روش پاک کردن لکه روغن از لباس


تاریخ ارسال :

۷ دي ۱۳۹۳

روش پاک کردن لکه روغن از لباس

روغن لکه‌ای مقاوم در برابر پاک شدن از روی لباس است. در یک شستشوی عادی، بخش تیره و کثیف لکه شاید به راحتی پاک شود اما اثر لکه ممکن است همچنان باقی بماند.  برای برطرف کردن لکه چه کار کنیم؟

 

آنچه نیاز دارید

مایع ظرف‌شویی 

اسفنج

شوینده‌ی چندمنظوره 

پودر لباس‌شویی

پاک‌کننده‌ی گاز

 

لکه‌های تازه

 پاک کردن لکه روغن از لباس

1. چند قطره مایع ظرف‌شویی روی لکه بریزید. مایع ظرف‌شویی که فرمولی برای از بین بردن لکه‌های روغن و چربی دارد بهتر عمل می‌کند. پارچه‌ را آرام روی هم بمالید تا مایع ظرف‌شویی را به طور یکنواخت پخش‌کنید.

2. سپس یک اسفنج را داخل آب گرم کمی خیس کنید. با یک حرکت دایره‌وار به آرامی مایع ظرف‌شویی را روی لکه بمالید، و لبه‌ها و پشت پارچه را کاملاً در آن غوطه‌ور کنید. 

3. اجازه دهید تا حداکثر زمان ممکن پارچه در آن حالت باقی‌مانده و خیس بخورد. اگر لباس از شب تا صبح بماند بهتر است، اما مایع ظرف‌شویی به طور معمول باید در کمتر از چند ساعت لکه را حل کند و از بین ببرد. 

4. تنظیمات ماشین لباس‌شویی را روی دمای گرم و ظرفیت پایین قرار دهید. بگذارید ماشین کاملاً پر شده و سپس یک چهارم پیمانه شوینده‌ی چندمنظوره به آن اضافه کنید. سپس لباس را در آن قرار دهید. لباس را جداگانه بشویید تا از آسیب یا پخش لکه در حین شستشو به لباس‌های دیگر جلوگیری کنید. از دور خشک‌کن استفاده نکنید. 

5. بار دیگر با استفاده از پودر لباس‌شویی معمولی لباس را بشویید. این کار هرگونه اثر باقیمانده از مایع ظرف‌شویی یا لکه را از بین می‌برد. 

 

لکه‌های ایجادشده‌ی قدیمی

 پاک کردن لکه روغن از لباس

1. مقدار کمی از پاک‌کننده‌ی گاز روی آن ناحیه بریزید. کاملاً لباس را با آن خیس کرده تا پشت آن نیز در مایع غوطه‌ور شود.

2. سپس اسفنج را کمی با آب خیس کرده و با استفاده از آن پاک‌کننده‌ را خوب روی لکه بکشید. از یک لبه تا لبه‌ی دیگر لکه را به آرامی بمالید.

3. بگذارید مایع پاک‌کننده‌ برای حدود 15 دقیقه روی لباس بماند. پاک‌کننده‌ی گاز قوی است و اگر زمان زیادی قبل از شستشو روی لباس بماند می‌تواند به آن آسیب بزند. یک تایمر تنظیم کنید تا از خیس خوردن زیاد و آسیب به پارچه جلوگیری شود. 

4. تنظیمات ماشین لباس‌شویی را روی دمای گرم و ظرفیت کم قرار دهید. بگذارید ماشین کاملاً پر شود و سپس یک چهارم پیمانه از شوینده‌ی چندمنظوره را به آن بیفزایید. حالا لباس خیس‌خورده را داخل آن بیندازید. 

5. لباس را جداگانه بشویید تا از آسیب یا پخش لکه به لباس‌های دیگر در حین شستشو جلوگیری نمایید. سپس آن را دوباره با پودر لباس‌شویی معمولی بشویید تا هرگونه محصول پاک‌کننده‌ی باقی‌مانده روی آن را از بین ببرید. 

 

نکات و هشدارها

جهت حفظ رنگ لباس، پاک‌کننده‌ها را ابتدا روی پارچه تست کنید. قبل از تمیز کردن لکه، پاک‌کننده‌ را پشت لبه پایین لباس امتحان کنید. در ضمن پاک‌کننده‌ی گاز ممکن است بخاری قوی داشته باشد. از این ماده تنها در محیطی با تهویه‌ی خوب استفاده نمایید.