قاب بالان (سوسک‌ها)


تاریخ ارسال :

۶ دي ۱۳۹۳

قاب بالان (سوسک‌ها)

سوسک ها یا قاب بالان حشرات کوچکی هستند که در بیشتر نقاط زمین وجود دارند. با این حشرات بیشتر آشنا شوید. 


 معرفی

قاب‌بالان (سوسک‌ها) بی‌مهرگان کوچکی هستند که انطباق‌پذیری بسیار بالایی داشته و در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف یافت می‌شوند. قاب‌بالان تقریباً در تمام زیستگاه‌های متفاوت کره زمین زندگی می‌کنند و تنها در نواحی بسیار سرد قطبی یافت نمی‌شوند. 

قاب بالان بیش‌ترین تعداد زیرگونه را در میان حشرات دارند؛ به گونه‌ای که 40% تمام حشرات شناخته‌شده به عنوان قاب‌بالان طبقه‌بندی شده‌اند. اگر چه بیش از 350000 گونه‌ی مختلف از قاب‌بالان شناخته‌شده وجود دارد اما دانشمندان چنین برآورد می‌کنند که تعداد واقعی گونه‌های قاب‌بالان بین 4 تا 8 میلیون است.  

 

شکل بدنی

مديريت

بدن قاب بالان مانند دیگر گونه‌های حشرات از سه قسمت که همگی در پوسته‌ی سخت بیرونی پوشیده شده‌اند تشکیل شده است که عبارت‌اند از سر، قفسه‌ی سینه و شکم. قاب‌بالان همچنین دارای شاخک‌هایی می‌باشند که برای درک محیط اطراف خود از آن‌ها استفاده می‌کنند که از حدود 10 قسمت مختلف تشکیل‌شده‌اند. 

 

رژیم غذایی

مديريت

تصور می‌شود که قاب‌بالان نقش حیاتی در هر اکوسیستمی که عمدتاً در آن زندگی می‌کنند ایفا می‌کنند، زیرا آن‌ها باقیمانده‌ی گیاهان و حیوانات از جمله گلبرگ‌های افتاده و کود حیوانی را مصرف می‌کنند. تمام حیواناتی که مواد تجزیه‌پذیر را مصرف می‌کنند کار شگفتی برای خاک انجام می‌دهند زیرا آن‌ها بخش بزرگی از ترکیبات را مصرف می‌کنند که در غیر این صورت جذب خاک می‌شوند مانند کربن دی اکسید و نیتروژن.  

 قاب‌بالان حیواناتی همه چیز خوار هستند و از هرچه که بتوانند بیابند تغذیه می‌کنند، اما به طور کلی از گیاهان و قارچ‌ها و باقیمانده گیاهان و حیوانات تغذیه می‌کنند. مشخص شده است که برخی از گونه‌های بزرگ‌تر قاب‌بالان از پرنده‌های کوچک و حتی گونه‌های کوچک پستانداران تغذیه می‌کنند. دیگر گونه‌های قاب‌بالان از خاک چوب تغذیه می‌کنند و بنابراین از سوراخ کردن درختان لذت می‌برند. 

 

شکارچی‌های طبیعی

مديريت

قاب بالان به دلیل اندازه‌ی کوچک و محدوده‌ی وسیع و متنوع، شکار بسیاری از گونه‌های حیوانات از جمله دیگر حشرات تا خزندگان، پرندگان، ماهی‌ها و پستانداران می‌باشند. با این حال شکارچیان دقیق قاب‌بالان تا حد زیادی وابسته به اندازه و گونه‌های قاب‌بالان و منطقه‌ای که قاب‌بالان در آن زندگی می‌کنند می‌باشند.  

 

اخیراً سوسک‌های شاخک دراز آسیایی در چند ایالت آمریکای شمالی یافت شده‌اند و این قاب‌بالان به سرعت نامی به عنوان یک آفت کشاورزی برای خود به دست آورده‌اند. قاب‌بالان شاخک دراز آسیایی نوعی سوسک پوست خوار هستند، یعنی آن‌ها چوب را حفر می‌کنند. 

 

 

  1. قاب‌بالان

   فرمانرو

   جانوران

   شاخه

   بندپایان

   رده

   حشرات

   راسته

   درون بال‌داران

   تیره 

   Coleoptera

   نام رایج

   قاب‌بالان(سوسک‌ها)

   نام علمی

   Coleoptera

   یافت شده در

   سراسر جهان

   رژیم غذایی

   همه چیزخوار

   اندازه

   1 تا 2.5 سانتیمتر

   تعداد گونه‌های یافت شده

   350000

   طول عمر متوسط

   سه سال

   وضعیت محافظت

   کمترین نگرانی( وضعیت بقای خوب)

   رنگ

   فهوه‌ای، سیاه، قرمز، زرد، سبز، آبی

   نوع پوست

   پوسته

   زیستگاه

   اکثر مناطق و زیستگاه‌های آب شیرین

   تعداد متوسط تخم

   200

   غذای اصلی

   حشرات، چوب، کود

   شکارچیان

   خفاش‌ها، قورباغه‌ها و خزندگان

   ویژگی بارز

   پوسته‌ی سخت بیرونی و دو جفت بال