کوفته مراکشی با هل و لیمو


تاریخ ارسال :

۲۶ آذر ۱۳۹۳

کوفته مراکشی با هل و لیمو

چشیدن طعم این کوفته‌ها روشی ساده برای آشنایی با برخی از طعم‌های اصلی آشپزی مراکشی است. با ما همراه شوید.


آشپزی مراکشی به دلیل جغرافیای خاص این منطقه و این حقیقت که مراکش در طول قرن‌ها تقاطع بسیاری از فرهنگ‌های متفاوت بوده است یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های آشپزی و همچنین یکی از پیچیده‌ترین آن‌ها در دنیا است. در غذاهای این منطقه چاشنی‌های مختلف با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا تجربه‌ای فوق‌العاده برای شما ایجاد کنند. 

برای مثال، در مقایسه با کاری هندی، که در آن ادویه‌های متفاوتی با هم ترکیب می‌شوند، در این کوفته‌ها شما از لیمو، نعناع، پنیر فتا، ادویه و سبزیجات استفاده می‌کنید که همگی این مواد سعی در جلب توجه شما دارند. 

 

گوشت بره یک گوشت سنتی است که وقتی صحبت از آشپزی مراکشی می‌شود بلافاصله به آن فکر می‌کنیم. این گوشت طعمی غنی و عالی دارد که با ترکیبات دیگر موجود در غذا به تعادل می‌رسد. نکته قابل‌توجه این است که هنگام ترکیب گوشت‌ چرخ‌کرده باید از حرکات ملایم دست استفاده کنید. چندین نوع مختلف از ادویه و طعم‌دهنده در این دستور غذایی وجود دارد که باید خوب با گوشت مخلوط شود اما باید دقت کنید که نباید در طول انجام کار گوشت را فشرده کنید. 

 

مواد لازم

برای کوفته

  1. کوفته

   گوشت بره چرخ‌کرده

   453 گرم 

   پیاز قرمز متوسط

   نصف یک عدد (خوب خرد شود)

   سیر 

   2 حبه (خوب خرد شود)

   زنجبیل تازه

   حدود 5 سانتی‌متر  (پوست‌کنده و رنده شود یا کاملاً خرد گردد)

   خرده‌های نان خشک ساده

   یک چهارم پیمانه 

   تخم‌مرغ بزرگ

   1 عدد  (خوب زده شود)

   برگ تازه‌ی جعفری

   یک مشت  (خوب خرد شود)

   برگ تازه‌ی گشنیز

   یک مشت  (خوب خرد شود)

   برگ تازه‌ی نعناع

   یک مشت  (خوب خرد شود)

   لیمو

   پوست دو عدد

   مغز دانه‌ی کاج

   نصف پیمانه

   پنیر تازه‌ی فتا

   نصف پیمانه (کاملاً تکه‌تکه شود)

   نمک

   1 قاشق چای‌خوری 

   فلفل تازه

   1 قاشق چای‌خوری 

   دارچین

   نصف قاشق چای‌خوری

   هل 

   1 قاشق چای‌خوری بو داده و آسیاب شده

   روغن زیتون

   برای سرخ کردن

   

 

برای سس

  1. سس

   آب لیمو

   1 عدد لیمو

   تاهینی (ارده)

   دو سوم پیمانه 

   نمک

   سه چهارم قاشق چای‌خوری

   آب

   به میزان لازم

   

 

برای تزئین غذا 

  1. تزئین غذا 

   دانه‌های کاج

   به میزان لازم

   جعفری، گشنیز یا نعناع

   خردشده

   فلفل قرمز یا سماق

   مقدار کم

   

روش تهیه

1. دمای فر را روی 350 درجه فارنهایت (176.5 درجه سانتی‌گراد) تنظیم کنید. 

 

2. گوشت بره، پیاز، سیر، زنجبیل، خرده‌های نان، تخم‌مرغ زده‌شده، سبزیجات تازه، پوست لیمو، دانه‌های کاج، پنیر فتا، دارچین، هل، نمک و فلفل را در یک کاسه‌ی بزرگ بریزید. با استفاده از انگشتانتان همه این مواد را با هم ترکیب کنید. شما باید بدون فشرده کردن گوشت همه‌ی مواد را به طور یکنواخت در گوشت پخش نمایید. 

 

کوفته مراکشی

 

3. از ترکیب آماده‌شده کوفته‌هایی به اندازه‌ی یک گردو درست کنید. اگر بخواهید می‌توانید این کار را از چند ساعت قبل انجام دهید، اما اطمینان یابید که روی گوشت را کاملاً با پوشش پلاستیکی بپوشانید و تا زمان نیاز آن را در جای خنکی قرار دهید. 

 

4. ته یک ماهیتابه‌ی سنگین را با روغن زیتون آغشته کنید و آن را تا زمانی که روغن داغ شود روی شعله حرارت دهید. سپس کوفته‌ها را داخل روغن قرار دهید. کار خود را در چند نوبت انجام دهید تا داخل ماهیتابه زیاد شلوغ نشود. همه طرف کوفته‌ها را سرخ‌کنید تا قهوه‌ای شوند. در صورت نیاز مقدار بیشتری روغن اضافه کنید. 

 

5. اکنون کوفته‌ها را روی سینی مخصوص پخت گذاشته و برای حدود 12 دقیقه یا تا زمانی که وسط آن‌ها خوب پخته شود در فر قرار دهید. (گوشت بره چرخ‌کرده باید در دمای حدود 170 درجه فارنهایت یا 76 درجه سانتی‌گراد پخته شود)

 

6. در همین حین با ترکیب ارده و آب لیمو سس خود را تهیه کنید. سپس به میزان کافی آب اضافه کنید تا سس شما رقیق شود. نمک را نیز به اندازه دلخواه بیفزایید.

 

کوفته مراکشی

 

7. کوفته‌ها را همان طور که داغ از فر در آورده‌اید داخل سس بگذارید و سرو کنید. با دانه‌ی کاج، سبزیجات و کمی سماق یا فلفل قرمز روی آن‌ها را تزئین کنید. 

 

نکته

برای جدا کردن دانه‌های هل از غلاف آن، با استفاده از یک وردنه به آرامی غلاف آن را بشکنید تا باز شود. دانه‌های سیاه را خارج کرده و برای چند دقیقه داخل یک ماهیتابه‌ی خشک روی شعله متوسط تفت دهید. تا زمانی که عطر دانه‌ها بلند شود مرتباً آن‌ها را هم بزنید. سپس با استفاده از خردکن ادویه یا قهوه آن‌ها را آسیاب کنید. 

 

کوفته مراکشی

 

کوفته مراکشی

 

گرچه هل رایج‌ترین چاشنی‌ آشپزی مراکشی نیست، اما طعم آن این کوفته‌ها را متمایز می‌کند. غلاف‌های کاغذی هل در رنگ‌های سبز و قهوه‌ای تیره موجود است که در این غذا ما نوع سبز رنگ آن را استفاده کرده‌ایم. این غلاف‌ها حاوی دانه‌های کوچک سیاهی هستند که با شکستن غلاف بیرون می‌آیند. تنها چند ثانیه طول می‌کشد تا در یک خردکن قهوه یا ادویه آن‌ها را پودر کنید. 

 

کوفته مراکشی