روش برش زدن و دانه کردن انار


تاریخ ارسال :

۲۳ آذر ۱۳۹۳

روش برش زدن و دانه کردن انار

انار میوه ای لذیذ اما پر دردسر است. دانه های انار به راحتی فرش یا لباس شما را لک می کنند. چگونه بدون شلوغی و زحمت زیاد می توان انار را دانه کنیم؟


 

برخی افراد انار را از وسط به دو نیم کرده و با استفاده از یک قاشق چوبی به آن ضربه می‌زنند تا دانه‌های آن را خارج کنند. اما این روش خیلی هم مناسب نیست. چون ممکن است باعث ریخت‌و‌پاش شود و در نهایت تعداد زیادی از دانه‌های انار نیز له شوند، مخصوصاً اگر انار رسیده و آبدار باشد. در ادامه روشی را برای شما آورده‌ایم که اگر به‌درستی انجام شود در پایان کار هیچ دانه‌ی شکسته و له شده‌ای نخواهید داشت و از طرف دیگر زمان زیادی نیز از شما گرفته نمی‌شود. 

 

روش دانه کردن انار

 

روش کار

1.  آب انار سبب ایجاد لک می‌شود. بنابراین قبل از آنکه شروع به بریدن انار کنید اطمینان یابید لباسی پوشیده‌اید که به آن اهمیت زیادی نمی‌دهید، مانند یک تی‌شرت قدیمی. آب انار تخته‌ی برش چوبی را نیز لک می‌کند (شما می‌توانید از سرکه یا آب لیمو برای پاک کردن آن استفاده کنید). بنابراین شاید بهتر باشد روی یک تخته برش پلاستیکی کار خود را انجام دهید. نزدیک سینک ظرف‌شویی کار کنید، انارها را بریده و سپس هنگام باز کردن آن‌ها را روی یک کاسه‌ی بزرگ بگیرید.

 

2. با یک چاقوی تیز، به اندازه‌ی دایره‌ای با شعاع حدوداً نیم سانتی‌متر یا کمی بیشتر از ته انار را بریده و سمت بریده‌شده‌ی انار را روی تخته‌ی برش قرار دهید تا بتوانید آن را ثابت نگه‌دارید. سمت شکوفه‌ی انار، بخشی که شبیه یک تاج است، باید به سمت بالا باشد. 

     

 1. روش دانه کردن انار

  روش دانه کردن انار

 

3. با استفاده از یک چاقوی میوه‌خوری اطراف تاج انار یک دایره ببرید، سپس آن دایره را به سمت داخل زاویه دهید و بعد به طرف بیرون درآورید. 

     

 1. روش دانه کردن انار

 

4. به خط‌وط ملایم در طول قسمت خارجی انار توجه کنید. با استفاده از چاقوی خود در امتداد این خط‌ها برش ایجاد نمایید، درست از میان بخش قرمز پوست انار، و از قسمت شکوفه تا ته انار. شما باید حدود 6 برش ایجاد کنید. اگر نمی‌توانید این خط‌ها را حس کنید نگران نباشید، تنها چند برش ملایم ایجاد کنید (آن قدر عمیق نباشد که دانه‌های زیر آن را ببرید). 

 

 1. روش برش زدن و دانه کردن انار
     

 

5. با استفاده از انگشتانتان به آرامی انار را باز کنید. انار باید به راحتی بازشده و دانه‌های آن دیده شود. به باز کردن برش‌ها ادامه دهید. اگر شش برش ایجاد کرده‌اید شش تکه بازشده خواهید داشت. کار کردن نزدیک یا بالای یک کاسه‌ی بزرگ به شما کمک می‌کند، زیرا زمانی که میوه را باز می‌کنید هر دانه‌ای که آزاد باشد به‌راحتی داخل کاسه ریخته می‌شود. 

     

 1. روش برش زدن و دانه کردن انار روش برش زدن و دانه کردن انار

   

 

6. پس روی یک کاسه کار خود را انجام دهید و با استفاده از انگشتانتان دانه‌ها را از پوسته و غشای انار خارج کنید. اگر بخواهید می‌توانید ظرف را تا نیمه آب کنید. با این کار دانه‌ها به ته آب فرو می‌روند، درحالی‌که تکه‌های پوسته روی سطح آب شناور می مانند. با این کار جدا کردن پوسته از دانه‌ها آسان‌تر است. اگر نگران لک شدن روی کابینت یا پیشخوان آشپزخانه خود هستید می‌توانید انار را بازکرده و دانه‌های آن را زیر آب خارج کنید. 

زمانی که کار جدا کردن دانه‌ها از پوست و غشای داخلی انار به پایان رسید، پوسته‌ها را از روی سطح آب گرفته و دانه‌ها را از آب خارج کنید. 

     

 1. روش برش زدن و دانه کردن انار روش برش زدن و دانه کردن انار

 

7. دانه‌ها را داخل ظرفی که می‌خواهید سرو کنید ریخته و سپس میل کنید. دقت کنید کجا آن‌ها را می‌خورید. اگر دانه‌ها روی یک فرش روشن افتاده و له شوند سبب ایجاد لکه می‌شوند. انار را بلافاصله بخورید و یا برای 3 تا 4 روز در یک ظرف محفوظ از هوا و در محیطی خنک نگه‌دارید. 

 

روش دانه کردن انار

 

اگر می‌خواهید آب دانه‌ها را بگیرید، هربار یک فنجان از آن را داخل مخلوط کن بریزید. فقط کافی است دانه‌ها بشکنند. سپس با استفاده از یک کفگیر پلاستیکی آب دانه‌ها را از الک عبور دهید. می‌توانید به اندازه دلخواه به آن شکر بیفزایید. 2 انار بزرگ یک فنجان آب انار می‌دهد. 

توجه داشته باشید انار بسیار اسیدی است و در برابر فلزاتی مانند آلومینیوم  یا فولاد کربنی واکنش نشان می‌دهد. 

 

چگونه دانه‌های انار را فریز کنیم

بعد از دانه کردن انار، مطمئن شوید دانه‌ها خشک هستند. سپس آن‌ها را در یک لایه روی یک سینی پخت دیواره دار که با کاغذ مومی پوشیده شده است بچینید. برای 2 ساعت یا تا زمانی که یخ بزنند آن‌ها را در فریزر قرار دهید. زمانی که یخ زدند آن‌ها را داخل کیسه‌ی فریزر یا یک ظرف مناسب ریخته و در فریزر نگه‌دارید.