سوسک درخشان مقلد


تاریخ ارسال :

۱۸ آذر ۱۳۹۳

سوسک درخشان مقلد

سوسک درخشان مقلد گونه ای از لوسی‌هورمتیکا لاکا می باشد که نور سبزی از خود ساطع می‌کند. بیایید کمی بیشتر درباره ی این حشره ی خارق العاده اطلاعات کسب کنیم.


بیولومینسانس (شب تابی) این سوسک، شکارچیان را فریب داده و این تصور را برای آن‌ها ایجاد می‌کند که شکاری بدمزه است

کشتن سوسک سبز درخشان به نظر خیلی راحت تر از سوسک حمام معمولی است که در خانه‌ها می‌بینیم، اما طبق مطالعات جدید این حشره خاص در تکامل خود از نوری برخوردار شده است که توجه شکارچیان را از خود دور می‌کند. 

سوسک‌های درخشان لاکا (Luchihormetica luckae  ) خاصیت شب تابی سوسک ورجه (click beetle) را تقلید می‌کنند. خاصیت شب تابی سوسک‌های ورجه به شکارچیان هشدار می‌دهد که سمی هستند. 

 

سوسک درخشان

سوسک ورجه درخشان (سمی)

 

این سوسک‌ها که در جنگل‌های بارانی اطراف آتش‌فشان فعالی در اکوادور زندگی می‌کنند، 2.5 سانتیمتر طول داشته و به چند دلیل از نظر دانشمندان منحصربه‌فرد هستند. 

اگر چه بسیاری از موجودات درخشندگی و شب تابی دارند اما بیشتر آن‌ها در اعماق دریاها یافت می‌شوند و بنابراین بیولومینسانس در خشکی، ویژگی نسبتاً نادری است. این سوسک به ویژه از این جهت نادر است که درخشندگی آن برای تقلید ظاهر حشره دیگری است. 

کاربردهای دیگر بیولومینسانس در دنیای حشرات همانند حشره‌های شب تاب، بیشتر جهت جذب جفت است به این صورت که روشن شدن آن‌ها برای پیدا کردن جفت در تاریکی و صرفه‌جویی در زمان است. 

متأسفانه این درخشندگی آن‌ها شکارچیان را نیز به خود جلب می‌کند. 

شب تابی همانند ابزارهای بدنی دیگر است و تنها یک کاربرد ندارد بلکه می‌تواند جذب کند، دفع کند یا حتی به عنوان پوشش نامرئی کننده استفاده شود. 

 

درخشش در حیوانات خشکی دیرتر از چیزی که تصور می‌شد اتفاق افتاد

سوسک درخشان

 

دانشمندانی که روی سوسک ال لاکا مطالعه می‌کردند فناوری جدیدی برای اسکن و آنالیز مکانیسم زیستی مسئول لومینسانس را به کار گرفتند. 

آن‌ها طول موج نور آزادشده از سوسک ورجه و سوسک ال لوکی را مشخص کردند. اگر چه این دو به واسطه فرایندهای تکاملی متفاوتی به این درخشندگی رسیده‌اند اما هر دو آن‌ها، نوری با طول موج دقیقاً یکسان داشتند. 

طبق نظر این محققان ممکن است تحقیقات جدید، شواهدی از تکامل خیلی دیرتر بیولومینسانس در خشکی در اختیار آن‌ها قرار دهد. علت آن این است که در سوسک ورجه، درخشندگی دفع‌کننده شکارچیان تنها 65 میلیون سال پیش تکامل یافته است درحالی‌که بیولومینسانس زیر آبی (در موجودات آبی) مربوط به 400 میلیون سال پیش است. 

 

سوسک درخشان، نوری کوتاه در ظرف زمان

سوسک درخشان

 

سوسک ال لاکا ممکن است نوری کوتاه در ظرف علمی/تکاملی باشد. گونه‌ای از این حیوان که تحت بررسی بود، از منطقه بسیار خاصی جمع‌آوری شده بود که اخیراً توسط فوران‌های آتش‌فشانی از بین رفت. دانشمندان اکنون این موجود را به قدری نادر می‌دانند که جمع‌آوری بیشتر آن می‌تواند منجر به انقراض آن شود. 

بنابراین احتمال این که این سوسک‌ها را در کابینت خانه‌تان ببینید احتمالاً وجود ندارد.