حشره شب تاب


تاریخ ارسال :

۱۶ آذر ۱۳۹۳

حشره شب تاب

شاید همه شما اسم حشره شب تاب را شنیده باشید اما عده کمی می‌دانند که این حشره‌ها در واقع سوسک‌های شب فعال از خانواده لامپیریده هستند. بیایید کمی بیشتر با این حشره آشنا شویم.


 

بیشتر کرم‌های حشره‌های شب تاب بال‌دارند و همین ویژگی آن‌ها را از حشرات لومینسانس دیگر از همین خانواده که به عنوان کرم شب تاب شناخته می‌شوند جدا می‌کند. 

حدود دو هزار گونه حشره شب تاب وجود دارد. این حشره‌ها در انواع محیط‌های گرم و نیز در نواحی با دمای بالاتر زندگی می‌کنند و در عصرهای تابستانی دیده می‌شوند. این حشرات عاشق رطوبت هستند و اغلب در نواحی مرطوب آسیا و آمریکا زندگی می‌کنند. در مناطق خشک تر آن‌ها در اطراف نواحی مرطوب زندگی می‌کنند. 

از نام حشره شب تاب مشخص است که شب‌ها از خود نور می‌دهد، اما شاید ندانید چطور چنین درخششی پیدا می‌کند. حشره شب تاب اندام‌های مختص نور دارد که در زیر شکمش جای دارد. این حشره اکسیژن را گرفته و در سلول‌های اختصاصی آن را با ماده‌ای به نام رخشانه یا لوسیفرین ( luciferin ) ترکیب می‌کند و نوری که تقریباً هیچ حرارتی ندارد تولید می‌نماید. 

 

حشره شب تاب

 

نور حشره شب تاب معمولاً متناوب است و با الگویی که در هر گونه از آن‌ها منحصربه‌فرد است، چشمک میزند. هر الگوی چشمک، یک سیگنال نوری است که به حشره در جفت‌یابی کمک می‌کند. دانشمندان مطمئن نیستند چطور این حشرات این فرایند روشن و خاموش کردن نورشان را تنظیم می‌کنند. 

نور حشره شب تاب به عنوان مکانیسم دفاعی نیز ممکن است استفاده شود به این صورت که چشمک نور هشدار واضحی از طعم بد حشره می‌دهد. این حقیقت که حتی لاروهای حشره نیز لومینسانس دارند از این تئوری پشتیبانی می‌کند. 

حشره شب تاب ماده در خاک تخم می‌گذارد و در همانجا لاروها بالغ می‌شوند. لاروها در زیر خاک با تزریق مایع بی‌حس کننده، کرم‌ها و شکم پایان را می‌خورند.  

حشره‌های شب تاب بالغ از این روش شکار اجتناب کرده و معمولاً از گرده یا شهد گیاهان تغذیه می‌کنند اگر چه برخی از آن‌ها کلاً چیزی نمی‌خورند. 

 

  1. حشره شب تاب 

   نقشه پراکندگی حشره شب تاب حشره شب تاب
   نوع حشره
   رژیم غذایی همه چیز خوار
   متوسط طول عمر در حیات وحش حدود دو ماه
   اندازه تا 2.5 سانتیمتر
   اندازه نسبت به گیره کاغذ حشره شب تاب