چگونه لامپ فلورسنت شکسته را تمیز کنیم


تاریخ ارسال :

۸ آذر ۱۳۹۳

چگونه لامپ فلورسنت شکسته را تمیز کنیم

اگر لامپ فلورسنت شما، به زمین آشپزخانه افتاد و شکست، و جیوه ای که در داخل خود داشت را همه جا پخش کرد، نیازی به نگرانی نیست! تنها لازم است که این مراحل را دنبال کنید تا به شکلی مطمئن بتوانید آن را تمیز کنید. 


 

لامپ‌های فلورسنت، درخشش خود را از جیوه ای که در آن‌ها محبوس شده است می‌گیرند، و لامپ‌های فلورسنت فشرده جدید که برای صرفه‌جویی در مصرف برق استفاده می‌شوند نیز از این قاعده مستثنا نیستند. پس اگر یکی از این لامپ‌ها شکست و جیوه سمی خود را در خانه شما پخش کرد، باید چه کاری انجام دهید؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که وحشت نکنید. با وجود اینکه جیوه خطرناک و سمی است، اما میزان جیوه ای که در داخل این لامپ‌ها وجود دارد، تنها حدود یک درصد مقداری است که در دماسنج‌های قدیمی وجود داشت. با این حال، برای اینکه در خطر قرار نگیرید، لازم است با روش درستِ تمیز کردن این به‌هم‌ریختگی آشنا باشید. در ادامه با این کار آشنا می‌شوید:

 

 تمیز کردن لامپ فلورسنت شکسته

 

اجازه دهید که هوای محیط تخلیه شود

به محض شکسته شدن لامپ، باید اجازه دهید که هوای محیط برای 15 دقیقه تخلیه شود. همه افراد (و حیوانات خانگی که ممکن است بخواهند وضعیت را بررسی کنند) را بیرون ببرید، سپس پنجره‌ها را بازکرده و درها را ببندید. همچنین در صورتی که از سیستم تهویه مطبوع مرکزی استفاده می‌کنید، لازم است آن را خاموش کنید تا جلوی پخش شدن هوای آلوده در خانه خود را بگیرید.

 

یک ظرف با درِ هوابند پیدا کنید.

 تمیز کردن لامپ فلورسنت شکسته

 

در همان حالی که از محیط شکسته شدن لامپ دوری می‌کنید، سعی کنید ظرفی را پیدا کنید که بتوانید تکه‌های شکسته شده شیشه را در داخل آن قرار بدهید. یک بطری شیشه‌ای با در فلزی ایده‌آل است، اما در صورتی که به آن دسترسی ندارید، یک ظرف پلاستیکی غذا، و یا حتی کیسه پلاستیکی که بشود در آن را بست نیز مناسب خواهد بود. 

 

تکه‌ها را جمع کنید.

ممکن است ترغیب شوید که همه چیز را با استفاده از یک جارو تمیز کنید، ولی این کار را انجام ندهید. هر چیزی که با تکه‌های شکسته شیشه تماس پیدا کند، در خطر مسمومیت جیوه قرار خواهد گرفت. همچنین نباید از جاروبرقی برای این کار استفاده کنید، برای اینکه این کار جیوه را مجدداً به هوا بازمی‌گرداند.

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که با دقت تکه‌های بزرگ را با استفاده از یک کاغذ و یا مقوا (و یا هر چیزی که بتوانید به راحتی با تکه‌های شکسته شده لامپ دور بریزید) بردارید.  زمانی که تکه‌های بزرگ شیشه را از روی زمین جمع کردید، می‌توانید با استفاده از چسب نواری، تکه‌های کوچک تر و پودر سفیدی که می‌بینید را جمع کنید. 

لامپ شکسته شده و هر چیزی که برای برداشتن آن استفاده کرده بودید را مهر و موم کنید. یک بطری شیشه‌ای برای این کار بهتر است، ولی یک ظرف پلاستیکی همانند این نیز جواب خواهد داد.

 

زمین را به خوبی تمیز کنید.

 تمیز کردن لامپ فلورسنت شکسته

 

زمانی که تکه‌های شیشه را از روی زمین جمع کردید، باید با استفاده از یک حوله کاغذی مرطوب، زمین را به خوبی تمیز کنید. لازم است تمام آن منطقه را تمیز کنید تا مطمئن شوید که ‌هیچ پودر سفیدی بر روی زمین باقی نمانده باشد.

زمانی که کارتان تمام شد، حوله‌های کاغذی استفاده‌شده را نیز به ظرف حاوی شیشه‌ها و چسب و کاغذ اضافه کنید. درِ آن را بسته و آن را بیرون ببرید. الآن زمان خوبی است که دست ‌خود را به خوبی با آب و صابون شست‌وشو دهید.

 

اجازه دهید که هوای اتاق برای چند ساعت تخلیه شود.

شما در مراحل قبل، زمین را به خوبی تمیز کردید. اما ممکن است هنوز کمی بخار جیوه در داخل هوا باقی مانده باشد. در صورت امکان، برای چند ساعت پنجره‌ها را باز نگه داشته و تهویه مطبوع را خاموش کنید. کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، این‌طور نیست؟

 

دور ریختن شیشه شکسته

از آنجا که شیشه شکسته حاوی جیوه است، بهتر است که آن را در داخل سطل‌های زباله قرار ندهید. زیرا جیوه می‌تواند به زمین نفوذ کرده و باعث آلودگی منابع شود. در عوض بررسی کنید و ببینید که در محل سکونت شما، چه راهکارهایی برای دور ریختن لامپ‌های فلورسنت شکسته وجود دارد. 

 

 تمیز کردن لامپ فلورسنت شکسته

 

در صورتی که همه این مراحل به نظر شما خیلی سخت‌گیرانه می‌رسد، می‌توانید گزینه‌های دیگری را برای روشنایی منزل خود در نظر داشته باشید.  لامپ‌های ال‌ای‌دی (LED)، دارای طول عمر بالاتر و بازدهی انرژی بهتری بوده و در تولید آن‌ها از جیوه استفاده نشده است. در صورتی که برچسب قیمتی بالاتر آن برای شما مناسب نیست، می‌توانید لامپ‌های هالوژن را در نظر داشته باشید. گازی که برای افزایش طول عمر لامپ در آن‌ها استفاده شده است، کاملاً بی‌خطر است.