6 کاری که رهبرانِ موثر برای الهام بخشیدن به تیم خود می‌‌توانند انجام دهند


تاریخ ارسال :

۴ آذر ۱۳۹۳

6 کاری که رهبرانِ موثر برای الهام بخشیدن به تیم خود می‌‌توانند انجام دهند

مسئولیت‌های تیم کاری همواره در حال افزایش است. کارمندان گاه با مشکل مواجه شده و برای ادامه‌ی راه نیاز به انگیزه دارند. یک مدیر موفق چگونه این انگیزه را منتقل می‌کند؟


این‌طور به نظر می‌رسد که شرح کار رهبران و مدیران هر روز در حال افزایش است، اما اولویت کاری مدیران اجرایی، مدیر امور مالی، و مدیر کارکنان همواره ثابت باقی می‌ماند: هدایت کردن تیم خود. سؤالی که در اینجا وجود دارد این است که چگونه؟

برای کارمندان روزهای چالش‌برانگیزی وجود خواهد داشت. برای عبور از این روزها، آن‌ها نیاز به انگیزه دارند، و رهبران می‌توانند با ایجاد یک محیط الهام‌بخش، همواره این انگیزه را به کارمندان خود بدهند.

پیدا کردن راهی برای ایجاد انگیزه آسان نیست، اما تصمیم درست همواره همین است. در ادامه شش گام ساده برای ایجاد الهام در کارمندان آورده شده است:

 

آینده‌نگر باشید

مدیریت موفق

 

در صورتی که سازمان شما به ارتقا از داخل معتقد است، کاری کنید که این مسئله مشهود باشد. وجود فرصت‌های کم برای پیشرفت، باعث می‌شود که کارمندان انگیزه زیادی برای کار کردن با حداکثر توانایی خود نداشته باشند. خوب است با هر کارمندی که به تازگی استخدام می‌کنید، فرهنگ پیشرفت از درون شرکت خود را در میان بگذارید.

کارمندان خود را تشویق کنید که اجازه ندهند جایگاه کنونی آن‌ها، طرز فکرشان در مورد آینده را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. 

 

نمونه‌ها و مثال‌ها را به اشتراک بگذارید.

مدیریت موفق

 

در مورد شکست‌ها و پیروزی‌هایی که تیم شما می‌تواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند صحبت کنید. در کنفرانس‌های سالیانه شرکت، در مورد زمان‌هایی که با مشکل مواجه می‌شدید و راهکارهایی که برای مقابله با آن‌ها و پیشرفت به کار می‌گرفتید صحبت کنید. این نوع صحبت‌ها، نه‌تنها به آن‌ها نشان می‌دهد که شما هم انسان هستید، بلکه بیان می‌کند که شرکت با مشکلات و اشتباهات پیشرفت کرده است.

داستان‌های افرادی که بر مشکلات و سختی‌ها چیره شده و به پیروزی رسیده‌اند را به اشتراک بگذارید. کاری که یک نفر بتواند انجام دهد، فرد دیگری نیز می‌تواند.

 

پیام‌هایی که باهدف الهام بخشیدن طراحی‌شده‌اند را بفرستید.

مدیریت موفق

 

شما هیچ‌گاه نمی‌دانید که حرف‌های شما هر روز چه افرادی را تحت تأثیر قرار خواهند داد. پس هر پیامی که می‌فرستید، هر چقدر هم که کوتاه‌ است، باید جزئی الهام‌بخش در خود داشته باشد. زمانی که با کارمندان خود صحبت می‌کنید، خواه به صورت تک نفره یا گروهی، از این فرصت برای ایجاد ارتباط و ترغیب آن‌ها استفاده کنید.

با این حال لازم است که این مسئله را نیز مدنظر داشته باشید که مسائل زندگی شخصی یک کارمند، ممکن است بر روی واکنش او نسبت به پیام‌ها تأثیر داشته باشد.

 

به خاطر داشته باشید که رفتار خوب مسری است. 

یکی از متخصصین رهبری می‌گوید، زمانی که افراد در حال انجام کار خوبی هستند، مچ آن‌ها را بگیرید. به عنوان یک رهبر، زمانی که می‌بینید یک نفر در حال انجام یک کار خوب است، طوری که دیگران بتوانند بشنوند او را تشویق کنید. بزرگ نشان دادن این موارد، باعث می‌شود که رفتار خوب به دیگران نیز سرایت کرده و یک محیط الهام‌بخش ایجاد شود.

 

بدانید که داشتن ثبات قدم کلیدی است.

امکان ندارد که کارمندان بتوانند با رهبری که هر روز تغییر می‌کند ارتباط برقرار کنند. در صورتی که شما به صورت دایم رفتارهای مثبت، الهام‌بخش، و انگیزه دهنده را ترویج دهید، این رفتارها را در شرکت خود خواهید دید. این روش، سمت مخالف ترساندن و تهدید کردن است، که پایین‌ترین شیوه مدیریت و رهبری به شمار می‌رود. رهبران باید چیزهایی که می‌خواهند ترویج دهند را بشناسند و هر روز به آن پایبند باشند. 

 

صرفاً سؤال کنید.

مدیریت موفق

 

چیزی که باعث الهام بخشیدن به یک نفر می‌شود، ممکن است برای فرد دیگری سرد کننده باشد. سعی کنید که افراد تیم خود را بشناسید. به‌طور مثال فروشندگان با کمیسیون کار می‌کنند. با وجود اینکه کمیسیون بالاتر می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در بسیاری از فروشندگان شود، ولی داشتن حقوق ثابت ممکن است انگیزه بیشتری در برخی از آن‌ها ایجاد کند و به آن‌ها اجازه دهد که کارهایی همانند گرفتن مرخصی برای شرکت در مسابقه فوتبال فرزندشان و این موارد را راحت تر انجام دهند. 

پس از کارمندان خود بپرسید که " چه چیزی باعث ایجاد انگیزه در آن‌ها می‌شود."

 

ممکن است شما نتوانید همه این مراحل را در شرکت خود پیاده‌سازی کنید، اما با به‌کارگیری فقط چند مورد از آن‌ها، به کارمندان خود نشان می‌دهید که برای آن‌ها اهمیت قائل هستید. و این بهترین منبع الهامی است که یک رهبر می‌تواند در اختیار کارمندان قرار دهد.