غذا خوردن قبل از خواب


تاریخ ارسال :

۲ آذر ۱۳۹۳

غذا خوردن قبل از خواب

بسیاری افراد عادت دارند قبل از خواب چیزی خورده و با معده ی پر به خواب بروند. آیا این کار برای سلامتی شما ضرر دارد؟ آیا سبب اضافه وزن می شود؟


 

آیا غذا خوردن قبل از خواب خوب است یا بد؟ آیا یک ‌زمان خاص برای توقف غذا خوردن وجود دارد؟ آیا غذا خوردن قبل از خواب مانع از دست دادن چربی می‌شود؟ هدف این مقاله، ارائه اطلاعاتی در این مورد است که آیا غذا خوردن قبل از خواب، در رابطه با هدف کاهش وزن  ایده خوبی هست یا نه. به خاطر داشته باشید که این مقاله جهت ارائه اطلاعات است و جایگزینی برای توصیه‌های پزشکی نیست. همیشه در هنگام تغییر عادات غذایی، برای جلوگیری از بیماری به دنبال یک نظر حرفه‌ای باشید.

 

فردیت بیوشیمیایی

در کتاب نوشته‌شده توسط دکتر راجر جی. ویلیامز به نام فردیت بیوشیمیایی، این نتیجه گرفته شده است که برخی از شیوه‌های زندگی ممکن است برای همه افراد مؤثر نباشد، ولی برای دیگران به خوبی جواب دهد. در اشاره به رژیم غذایی و خوردن قبل از خواب، این کتاب نشان می‌دهد که هیچ راه‌حل عمومی‌ای وجود ندارد. ازآنجاکه همه افراد به محرک‌های محیطی مختلف،  مواد غذایی مختلف، و داروهای مختلف، پاسخ‌های متفاوتی می‌دهند، هیچ راهی برای تعیین زمان توقف غذا خوردن برای کسی که قصد وزن کم کردن را دارد در مقایسه با افراد دیگر وجود ندارد. یک میلیون دلیل مختلف برای اینکه چرا برخی از افراد می‌توانند بدون اینکه وزن زیاد کنند قبل از خواب وعده‌های غذایی بزرگ بخورند و برخی افراد نمی‌تواند، وجود دارد. این‌ها همه به ژن‌ها، شیوه زندگی و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد.

 

کیفیت خواب

خوردن قبل از خواب

 

یکی دیگر از عوامل مهم که قبل از تصمیم به  غذا خوردنِ قبل از خواب باید در نظر بگیرید، کیفیت خواب شما با معده پر است. بازهم، با توجه به فردیت بیوشیمیایی، برخی از افراد خواب با معده خالی را بسیار دشوار می‌دانند و برخی دیگر اصلاً نمی‌توانند با معده پر بخوابند. ممکن است برای فهمیدن این قضیه نیاز به امتحان داشته باشید، اما خواب خوب شب هنگام، گامی بسیار مهم برای کاهش وزن دائمی محسوب می‌شود.

 

عامل هورمون

خوردن قبل از خواب

 

بخورید تا تولید هورمون خود را بهینه‌سازی کنید. یکی دیگر از کتاب‌های فوق‌العاده برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا غذا خوردن قبل از خواب درست است یا غلط، کتاب فاکتور هورمون نوشته رالف مورمن است. این کتاب برخی تحقیقات و اطلاعات جالب را ارائه داده که نشان می‌دهد افزایش وزن به‌طور مستقیم به عدم تعادل هورمون مرتبط است. برای برخی از مردم، خوردن قبل از خواب می‌تواند باعث شکستن و یا تولید هورمون شود. درصورتی‌که گمان می‌کنید هورمون‌های شما از تعادل خارج و باعث افزایش وزنتان شده است می‌توانید از دکتر یا درمانگاه خود آزمایش‌های هورمونی را درخواست کنید.

 

کالری مازاد

داشتن کالری مازاد اغلب عاملی است که منجر به افزایش وزن می‌شود. استفاده از ابزارها یا نرم‌افزارهایی که کار شمارش کالری / برنامه‌ریزی غذایی را انجام می‌دهند، می‌تواند در تعیین اینکه آیا خوردن قبل از خواب یک ایده خوب است یا بد به شما کمک کنند. به‌طورکلی، اگر شما بر اساس وزن و قد خود، هر روز مقدار کافی کالری برای بدنتان بر مصرف می‌کنید، اضافه کردن کالری بیشتر در شب می‌تواند از لحاظ تئوری از کاهش وزن جلوگیری کرده و یا باعث افزایش وزن شما شود.

 

دفتر یادداشت روزانه

خوردن قبل از خواب

 

داشتن یک دفترچه گزارش روزانه از زمان خواب، زمان غذا، و نوع غذا، نه‌تنها یک فکر عالی است، بلکه تا حد زیادی می‌تواند در تعیین چگونگی تأثیر غذای شب بر بدنتان به شما کمک کند. لازم است که احساسِ زمان بیدار شدن از خواب خود را بنویسید و مرور کنید که آخرین بار چه زمانی غذا خوردید. سطح انرژی شما در طول روز چگونه بود. آیا به اندازه کافی کالری مصرف کردید؟

هرچند که ممکن است این کاری پردردسر به نظر برسد، اما کنار گذاشتن پنج دقیقه در روز برای ثبت عادات غذا خوردن، می‌تواند تا حد زیادی به تلاش‌های کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام شما کمک کند. شما حتی می‌توانید برای به حداقل رساندن زمانی که صرف این یادداشت غذایی می‌کنید، هر یادداشت را روی سه موضوع ساده متمرکز کنید. برای به دست آورد‌ن بهترین نتایج، بر روی اصول اولیه مانند خواب، غذا، خلق‌وخوی تمرکز کنید.

 

بارگذاری بازگشت کربوهیدرات

در نهایت، اگر شما در مورد کشف اثرات غذا خوردن قبل از خواب جدی هستید، ممکن است فکر خوبی باشد که در مورد بارگذاری بازگشت کربوهیدرات تحقیق کنید. به عبارت ساده، این رویه‌ای است که در آن، ‌یک شخص در اواخر روز بیشتر یا همه کربوهیدرات روزانه خود را می‌خورد. برخی از مردم حتی حاضرند در مورد این روش قسم بخورند، و حتی تنقلات نیز مصرف می‌کنند. بااین‌حال، ازآنجاکه بسیاری از مردم نه فقط به دنبال از دست دادن چربی، بلکه سلامت عمومی هستند، مصرف تنقلات قبل از خواب بهترین روش برای کاهش وزن و تغذیه مناسب نیست.

نتیجه‌گیری، اطمینان از تأثیر غذا خوردن قبل از خواب بر روی بدن شما، به آزمایش زیادی نیاز دارد، اما با پشتکار و مقدار مناسبی پژوهش، شما قطعاً می‌توانید اثبات کنید که آیا غذا خوردن قبل از خواب برای دست‌یابی به مناسب‌ترین و عالی‌ترین اندام، برای بدن شما مؤثر خواهد بود یا خیر.