عجیب‌ترین مارهای دنیا


تاریخ ارسال :

۲ آذر ۱۳۹۳

عجیب‌ترین مارهای دنیا

گونه های متفاوتی از مارها در سراسر جهان پراکنده اند. در اینجا شما را با برخی از انواع بسیار عجیب آن ها آشنا می کنیم.


 

فلسی و ترسناک

مارها از گذشته همواره جایگاه ویژه‌ای در داستان‌ها و رویاها و حتی کتاب‌های اساطیری ملل مختلف داشته‌اند. یکی از دلایل جذابیت مارها خطری است که آن‌ها با خود دارند، ولی اشکال و قابلیت‌های مختلف و عجیب این خزنده برای سازگار شدن با محیط و شرایط نیز در این مسئله دست داشته است. در اینجا با 9 مار عجیب دنیا آشنا می‌شوید:

 

مار لانگاهای ماداگاسکاری

عجیب‌ترین مارها

 

این مار با ظاهر عجیب خود که به عنوان مار بینی برگی مالاگاسی (ماداگاسکار) نیز شناخته می‌شود، یکی از گونه مارهای درختی بومی ماداگاسکار است. ظاهر عجیب بینی این مار (در انواع نر تیز بوده و در ماده‌ها برگی شکل است) ممکن است به هم‌رنگ شدن با محیط درختی و شاخه‌ها یا کمین برای شکار به او کمک کند، اما هیچ‌کسی دراین‌باره مطمئن نیست. این مار سمی است اما تهاجمی نیست. نیش مار لانگاهای ماداگاسکاری به شدت دردناک است اما زندگی انسان را تهدید نمی‌کند. 

 

مار پرنده

عجیب‌ترین مارها

 

شاید به نظرتان مار پرنده یک شخصیت تخیلی است اما واقعیت دارد. مار پرنده با پریدن از شاخه‌های بالای درخت، مسافت حیرت‌انگیزی را در هوا سر می‌کند. زمانی که در هوا هستند، دنده‌های خود را منبسط کرده و شکم خود را به داخل می‌دهد تا خود را پهن‌تر و مقعرتر کرده و حالت ایرودینامیک بهتری داشته باشند. 

 

افعی شاخ‌دار بیابانی

عجیب‌ترین مارها

 

این مارها که در افریقای شمالی و خاورمیانه زندگی می‌کنند، با شاخ‌هایی که بر روی سر خود دارند، ترسناک‌تر به نظر می‌رسند. شاخ‌های افعی که فلس تغییر شکل یافته است، قابل جمع شدن است و به مار امکان می‌دهد به آسانی سوراخ حفر کرده و زیر خاک برود. دانشمندان مطمئن نیستند علت وجود شاخ‌ها چیست اما فکر می‌کنند ممکن است مانع تجمع ماسه اطراف چشم‌هایش می‌شود. 

 

مار شاخک‌دار

عجیب‌ترین مارها

 

این مار آبزی بومی جنوب شرق آسیا است و تنها گونه مار در دنیا است که دو شاخک در پوزه خود دارد. دانشمندان مشاهده کرده‌اند که مار از شاخک‌های خود به عنوان طعمه برای جذب ماهی‌های ریز ( شکار مورد علاقه‌اش) استفاده می‌کند، اما ممکن است عملکرد دیگر آن به عنوان اندام حسی باشد که به آن‌ها در شناسایی تحرک موجودات اطراف، کمک می‌کند. 

 

مار قیطانی باربادوس

عجیب‌ترین مارها

 

این مار قیطانی بومی جزیره باربادوس کارائیب است و با 10 سانتیمتر طول و قطری به اندازه یک رشته ماکارونی، کوچک‌ترین گونه مار در دنیا است. ممکن است آن را با یک کرم کوچکی که بین علف‌ها یا زیر سنگ لول می‌خورد، اشتباه بگیرید. رژیم غذایی این مار لاروهای مورچه و موریانه است. 

 

دم سپری رنگین‌کمانی

 

این‌گونه‌های مار در کوه‌های هند زندگی می‌کند و احتمالاً رنگین‌ترین مار دنیا است. همچنین این مار یکی از کم شناخته‌شده ترین مارها است چون تنها سه گونه از آن شناخته‌شده‌اند. شکم و پشت رنگین‌کمانی این مار با نوارهای درخشان زرد از هم جداشده‌اند. 

 

مار حلزون خوار ایوازاکی

عجیب‌ترین مارها

 

احتمالاً می‌توانید حدس بزنید غذای این مار چیست اما غذایش از این هم اختصاصی تر است. این مار نه تنها فقط حلزون می‌خورد بلکه به علت فک‌های غیرمعمول و نامتقارنش تنها می‌تواند از حلزون‌هایی تغذیه کند که پوسته راست پیچ (پیچش صدف در جهت عقربه‌های ساعت) دارند. سازگاری شدید این مار محدودیت‌های خود را نیز دارد. دانشمندان معتقدند که این مار برای محافظت از خود، شروع به سازگاری با صدف‌هایی با پیچش خلاف جهت عقربه‌های ساعت کرده است. 

 

مار دماغ خوکی شرقی 

مار دماغ خوکی شرقی

 

این مار به جز پوزه رو به بالای خود که برای حفر خاک ماسه‌ای استفاده می‌شود خیلی عجیب به نظر نمی‌رسد مگر زمانی که احساس خطر کند. در این صورت تبدیل به بزرگ‌ترین بازیگر دنیا می‌شود. این مار قادر است گردن خود را مسطح کند تا شبیه به مار کبرا شود، حمله می‌کند اما حمله‌های آن کاملاً بلوف است و نیش نمی‌زند بلکه صرفاً با سر به دشمن میزند. اگر این استراتژی موثر نباشد و تهدید را برطرف نکند، به پشت غلتیده و نقش مرده را بازی می‌کند، تا جایی که بوی متعفنی از خود منتشر کرده و زبانش را از دهانش بیرون می‌اندازد. 

 

افعی دم عنکبوتی 

افعی دم عنکبوتی

 

این افعی یکی از عجیب‌ترین سازگاری‌های دم را در مارهای سرتاسر دنیا دارد. ظاهر دم این افعی که در ابتدا ممکن است به نظر برسد دچار بدشکلی شده، برای این طراحی‌شده که شبیه به عنکبوت به نظر برسد. هدف از آن این نیست که مار وحشتناک‌تر به نظر برسد (هم مار و هم عنکبوت!) بلکه برای جذب طعمه است. وقتی افعی آن را تکان می‌دهد، شکارهایی که عنکبوت خوار هستند، به آن جذب‌شده و در محدوده حمله مار گیر قرار می‌گیرند.