ارتباط کیفیت خواب با حالت قرارگیری بدن در خواب


تاریخ ارسال :

۲۷ مهر ۱۳۹۳

ارتباط کیفیت خواب با حالت قرارگیری بدن در خواب

آیا می دانید وضعیت قرارگیری بدن در حالت خواب بر روی سلامتی شما تاثیرگذار است؟ با ما همراه شوید.


شما شب‌ها چطور می‌خوابید؟ به پهلو؟ به پشت؟ به شکم؟ نحوه خوابیدن شما ممکن است نشان‌دهنده کیفیت خواب شما باشد. 

استیسی سانر، مشاور روابط عمومی در سیاتل و علاقه‌مند به دوندگی است که متمایل به خوابیدن به پهلوی راست است. او در دهه سوم زندگی‌اش دچار آسیب زانو شد و این موجب شد نحوه خوابیدن اصلی خود را از خوابیدن به شکم به خوابیدن به پهلو تغییر داده و هنگام خواب یک بالش بین زانوهایش قرار دهد. 

وی می‌گوید: "من پیش از آن اصلاً نمی‌توانستم به پشت بخوابم. وقتی مشکلات کمرم شروع شد دکتر به من گفت یکی از بهترین کارهایی که دراین‌باره می‌توانم انجام دهم این است که به پهلو بخوابم و یک بالش بین زانوهایم قرار دهم. "

آیا وضعیت بدن در حین خواب بر کیفیت خواب و سلامتی تأثیر می‌گذارد؟ مسلماً پاسخ مثبت است. متخصصان دراین‌باره میگویند خستگی، وقفه تنفسی در حین خواب (اپنه)، سردرد، سوزش معده و کمردرد برخی از مواردی است که با وضعیت نادرست بدن در هنگام خواب و خواب بد در شب تشدید می‌شود. 

 

وضعیت بدن در خواب چگونه باید باشد؟ 

وضعیت بدن در خواب

 

خوابیدن به شکم بهتر است یا پهلو یا پشت؟ اگر حالتی که برای خواب ترجیح می‌دهید برای سلامتی شما مناسب نباشد، می‌توانید آن را تغییر دهید؟ شما به صورت طبیعی حالتی را در خواب انتخاب می‌کنید که احساس می‌کنید با آن بهتر می‌خوابید. همچنین وضعیتی در خواب را ترجیح می‌دهید که بهتر بتوانید نفس بکشید. هر قدر مسیر هوایی گلوی شما هنگام خواب باریک‌تر شود، بیشتر احتمال دارد که به شکم بخوابید.  

خوابیدن به پشت برای افرادی که خر خر می‌کنند و افرادی که وقفه تنفسی هنگام خواب (اپنه) دارند مناسب نیست، این افراد بهتر است به پهلو بخوابند چون این طرز خوابیدن به آن‌ها کمک می‌کند مسیر هوایی‌شان در حین خواب باز بماند. تحقیقات نشان می‌دهد که خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند علائم سوزش معده را آرام کند درحالی‌که خوابیدن به پهلوی راست باعث بدتر شدن این وضعیت می‌شود. خوابیدن به پهلوی چپ برای زنان باردار نیز توصیه می‌شود چون گردش خون به قلب را بهبود می‌بخشد و هم برای مادر و هم جنین خوب است. 

ممکن است بخواهید حالت‌های مختلف خواب را امتحان کنید اما کارشناسان توصیه می‌کنند که وضعیت تمایل طبیعی خود را تغییر ندهید، مگر این که وضعیت پزشکی وجود داشته باشد که شما را ملزم به این کار کند. 

سانر می‌داند این که در طول خواب شبانه از وضعیت مورد علاقه خود تغییر حالت دهد، برایش خوب نیست. او می‌گوید: "همین که از خواب بیدار می‌شوم می‌توانم بگویم خواب خوبی در شب داشته‌ام و پر انرژی و شاد هستم یا نه ". 

 

بهترین حالت بدن در خواب

بهترین حالت خوابیدن

 

به‌طور مثال 63% از مردم امریکا به پهلو می‌خوابند، تنها 14 درصد به پشت و 16 درصد به شکم می‌خوابند. کدام شیوه خواب بهتر است؟ 

به حالت طبیعی خود بخوابید. ممکن است شنیده باشید که خوابیدن به پشت مانع چین و چروک شدن صورت می‌شود چون چیزی به صورتتان فشار وارد نمی‌کند اما این به این معنی نیست که خواب خوبی خواهید داشت. اگر سعی کنید حالت طبیعی بدنتان را تغییر دهید ممکن است به کیفیت خوابتان لطمه وارد کنید. 

تشک اهمیت است. وضعیت تشک اغلب حالت قرارگیری بدن را تنظیم کنید. اگر تشکتان مستهلک و کهنه است وسط آن پایین رفته و خوابیدن به پهلو یا شکم دشوارتر می‌شود. 

به پهلو بخوابید. بیشتر مردم به پهلو می‌خوابند اما در مورد این که خوابیدن به کدام سمت (پهلوی چپ یا راست) محبوب تر است نظر خاصی وجود ندارد. بیشتر مردم به یک حالت می‌خوابند اما با افزایش سن این رفتار ممکن است تغییر کند (معمولاً به علت مشکلات سلامتی). هیچ‌کسی در تمام طول شب تنها به یک حالت نمی‌خوابد و این کار برای گردش مناسب خون خوب نیست.