چگونه ایمنی عبور و مرور را به کودکان پیش‌دبستانی آموزش دهیم


تاریخ ارسال :

۲۳ مهر ۱۳۹۳

چگونه ایمنی عبور و مرور را به کودکان پیش‌دبستانی آموزش دهیم

یکی از ضروری ترین موارد برای کودکان شما آموزش عبور از خیابان است. در این مقاله روش آموزشی به شما نشان داده می شود.


ایمنی عبور و مرور یکی از آن درس‌های مقدماتی است که دانش‌آموزان پیش‌دبستانی باید یاد بگیرند. آن‌ها باید نحوه‌ی رد شدن از خیابان، اهمیت چراغ‌های راهنمایی، نیاز به آگاه بودن از خطرات خیابان و جاده، و چیزهای دیگر را بدانند. به دلیل آن که بچه‌ها به طور طبیعی تمایل دارند که دنیای اطراف را به تنهایی کشف کنند، لازم است که با آموزش ایمنی عبور و مرور، آن‌ها را برای گشت و گذارشان آماده کنید. برای انجام این کار چندین راه وجود دارد که به برخی از آن‌ها در این مقاله پرداخته شده است:

 

در مورد خطرات خیابان صحبت کنید.

بدون ایجاد ترس در بچه‌ها، به آن‌ها عواقب هوشیار نبودن هنگام راه رفتن در خیابان را توضیح دهید. به آن‌ها بگویید که باید مانند هر شخص دیگری قوانین راهنمایی را رعایت کنند، زیرا رعایت نکردن این قوانین ممکن است منجر به تصادفات و صدمات گردد. حتماً در مورد قوانین راهنمایی به شیوه‌ای روشن و دقیق صحبت کنید. 

 

چراغ‌های راهنمایی و علائم جاده را به آن‌ها معرفی کنید.

آموزش عبور از خیابان به کودکان

 

هر زمانی که در خیابان رانندگی می‌کنید یا قدم می‌زنید به بچه‌ها چراغ‌های راهنمایی و علائم جاده را نشان دهید و به آن‌ها توضیح دهید که هر کدام چه معنایی دارند. در مورد رنگ‌ها و تصاویر موجود در چراغ‌ها و علائم صحبت کنید تا بچه‌ها بتوانند به آسانی آن‌ها را یاد بگیرند. برای اطمینان از اینکه چیزهایی را که سعی دارید به آن‌ها یاد بدهید را به طور کامل درک کرده‌اند، سؤالاتی از آن‌ها بپرسید.

 

به بچه‌ها یاد بدهید که " توقف کرده و نگاه کنند."

آموزش عبور از خیابان به کودکان

 

اگر چه چراغ‌ها و علائم راهنمایی برای کمک به بچه‌ها وجود دارند، اما بهتر است به آن‌ها آموزش دهید که هنگام رد شدن از خیابان توجه بیشتری داشته باشند. به آن‌ها آموزش دهید که توقف کنند و به جلو و اطراف نگاه کنند تا اتومبیل‌هایی که نزدیک می‌شوند را بررسی کنند. این کار به ویژه در صورتی که بچه‌ها از خیابانی که فاقد چراغ راهنمایی است عبور می‌کنند، حائز اهمیت است. به آن‌ها بگویید که چون کوچک هستند هنگام رد شدن از خیابان رانندگان آن‌ها را به طور کامل نمی‌بینند، بنابراین مهم است که وقتی خیابان خالی است رد شوند. 

 

به آن‌ها یادآوری کنید که از پیاده‌رو استفاده کنند.

 هنگامی که در حال پیاده‌روی به سمت مدرسه یا هر جای دیگری هستید، به فرزندانتان یادآوری کنید که همیشه از پیاده‌رو استفاده کنند. مطمئن شوید که آن‌ها از سمتی از خیابان عبور می‌کنند که ماشین‌ها از سمت جلو به آن‌ها نزدیک می‌شوند، تا اگر لازم باشد بتوانند فاصله‌ی خود را با آن‌ها تنظیم کنند. پلیس مدرسه را نیز به بچه‌ها معرفی کنید و به آن‌ها توضیح دهید که وظیفه‌ی پلیس مدرسه چیست. 

 

جلوی بازی کردن بچه‌ها در خیابان‌ها یا نزدیک آن‌ها را بگیرید.

،موزش عبور از خیابان به کودکان

 

از آنجا که بچه‌ها به هر نوع خطرات احتمالی بی‌اعتنا هستند، هر مکانی برای آن‌ها یک زمین بازی است. به عنوان والدین، وظیفه‌ی اصلی شماست که به بچه‌ها یاد بدهید که خیابان‌ها و کنار جدول‌ها برای بازی کردن مکان‌های امنی نیستند. اگر می‌بینید که فرزندانتان به تنهایی به خیابان‌ها و جدول‌ها نزدیک می‌شوند، چه برای بازی یا غیر آن، به سرعت به سمت آن‌ها بروید و آن‌ها را صدا بزنید. خطرات ماندن یا بازی کردن در خیابان‌ها را به آن‌ها توضیح بدهید و مطمئن شوید که آن‌ها را درک می‌کنند.

 

بیرون بروید و بچه‌ها را امتحان کنید.

با کودکتان قدم بزنید و به آن‌ها  نحوه‌ی رد شدن صحیح از خیابان را نشان دهید. حتماً از قوانین راهنمایی پیروی کنید تا اهمیت قوانین راهنمایی را در ذهن آن‌ها تقویت کنید. اگر آن‌ها از قبل با رد شدن از خیابان به تنهایی آشنا هستند، آن‌ها را به خیابانی با عبور و مرور کم بیاورید و درحالی‌که در سمت دیگر برای راهنمایی آن‌ها ایستاده‌اید به آن‌ها بگویید که به تنهایی از خیابان رد شوند. برای کاری که به خوبی انجام می‌دهند آن‌ها را تحسین کنید. 

اهمیت دارد که شما این دستورالعمل‌ها را چندین بار تکرار کنید تا روش استفاده مناسب و امن از خیابان‌ها، برای کودکان کاملاً جا بیفتد. به یاد داشته باشید که کلید یادگیری یادآوری مداوم است.