ماهی گوپی


تاریخ ارسال :

۲۰ مهر ۱۳۹۳

ماهی گوپی

گوپی از ماهیان زیبایی است که در رودخانه و دریاچه ها زندگی می کند. با ما در این مقاله همراه شوید.


 

 

معرفی

گوپی (به عنوان millionfish نیز شناخته می‌شود) یکی از گونه‌های کوچک و رنگی ماهی‌های آب شیرین حاره‌ای است که به صورت طبیعی در رودخانه‌ها و دریاچه‌های جنوب امریکا یافت می‌شود. تقریباً 300 نوع مختلف گوپی در باربادوس، برزیل، گویان، جزایر آنتیل هلند، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا زندگی می‌کند. 

گوپی یکی از محبوب‌ترین انواع ماهی استوایی آکواریومی در دنیا است چون حیوانی کوچک و رنگارنگ است که نگهداری آن ساده‌تر از بسیاری از انواع ماهی‌های دیگر است. گوپی معمولاً در اسارت 3 تا 5 سال عمر می‌کند و در حیات وحش طول عمرش کمی از این مقدار کمتر است. 

گوپی به عنوان روشی برای مقابله با پشه‌ها به بسیاری از کشورهای دیگر وارد شده است، چون لاروهای پشه را پیش از این که بتوانند پرواز کنند می‌خورد، بنابراین گسترش مالاریا را کند می‌کند. 

 

شکل بدنی

گوپی بسیار رنگارنگ است و اغلب طرح‌های ظریف و زیبایی در باله دم خود دارد. تفاوت بین گوپی ماده و نر، در اندازه با باله دم و بدن است. گوپی ماده، از نظر اندازه از گوپی نر بزرگ‌تر بوده و دمی کوچک تر و پر طرح تری دارد. درحالی‌که دم گوپی نر خیلی بزرگ‌تر است و طرح‌های کمتری دارد.

 

گوپی

زادوولد

گوپی زنده زا است و تخم‌ها در داخل بدن گوپی ماده می مانند تا بچه‌ها سر از تخم بیرون بیاورند. مدت زمانی که طول می‌کشد تا از تخم بیرون بیایند حدود یک ماه است و پس از آن ماده می‌تواند تا صد گوپی نوزاد به دنیا بیاورد. بچه گوپی ها همین که متولد شدند می‌توانند آزادانه شنا کنند و غذا بخورند. نوزادان گوپی می‌توانند خطر را احساس و از آن دوری کنند. این ویژگی مهمی برای آن‌هاست چون گوپی های بزرگ‌تر اغلب بچه‌ها را می‌خورند. گوپی های کوچک ظرف چند ماه بالغ می‌شوند. 

گوپی ماده پس از یک بار جفت‌گیری با گوپی نر قادر است به دفعات زیادی زایمان کند. گوپی ماده اسپرمهای گوپی نر را در داخل بدنش ذخیره می‌کند و تنها چند ساعت پس از به دنیا آمدن بچه‌هایش، آماده بارداری دوباره می‌شود و از اسپرمهای ذخیره‌شده استفاده می‌کند. به همین علت به گوپی اغلب millionfish (میلیون ماهی) می‌گویند. 

 

رژیم غذایی

ماهی گوپی همه چیز خوار است و از انواع مواد ارگانیک که در آب موجود است، تغذیه می‌کند. غذای اصلی گوپی جلبک و میگوی آب شور است و اغلب ذرات غذای داخل آب که از غذای یک ماهی بزرگ‌تر باقی مانده است را می‌خورند. 

 

جایگاه در زنجیره غذایی

گوپی به خاطر اندازه کوچک و باله‌های پر نقش و نگارش ناخواسته جلب توجه کرده و شکارچیان طبیعی زیادی در حیات وحش (و در حوضچه‌های مصنوعی) دارد. پرنده‌هایی مانند مرغ ماهی‌خوار و ماهی‌های بزرگ مهم‌ترین شکارچیان گوپی ها هستند بنابراین طبیعتاً گوپی هایی که در حوضچه‌های مصنوعی نگهداری می‌شوند، باید با ماهی‌های بسیار کوچک دیگر باشند تا خورده نشوند.  

 

 1. گوپی 

   

  شاخه

  طناب داران 

   

  رده

   پرتو بالگان 

   

  راسته

  کپوردندان سانان 

   

  خانواده

  پوسیلیدا

   

  نام علمی

  پوسیلیا رتیکولاتا

   

  جنس

  پوسیلیا

   

  نام متداول

  گوپی

   

  خاستگاه

  امریکای جنوبی

   

  رژیم غذایی

  همه چیز خوار

   

  اندازه

  4 تا 7.6 سانتیمتر

   

  نوع آب

  شیرین

   

  بهینه سطح ph

  5.0 تا 7.0

   

  نوع پوست

  فلسی

   

  طول عمر

  2 تا 4 سال

   

  وضعیت حفاظتی

  کمترین نگرانی

   

  غذای مورد علاقه

  جلبک

   

  زیستگاه

  رودخانه‌های آمازون 

   

  متوسط تعداد تخم در هر بارداری

  80

   

  غذا اصلی

  جلبک، ماهی، میگو

   

  شکارچیان

  ماهی‌ها، پرنده‌ها، پستانداران

    ویژگی متمایز باله‌ها و بدن درخشان و رنگارنگ - زنده زا