اهمیت تماس فیزیکی در انسان


تاریخ ارسال :

۱۹ مهر ۱۳۹۳

اهمیت تماس فیزیکی در انسان

تماس فیزیکی و در آغوش گرفتن تاثیر زیادی روی احساسات و عواطف افراد باقی می گذارد. در این مقاله با اهمیت این تماس ها در همه ی افراد و گروه های سنی آشنا می شوید.


 

تحقیقات گسترده‌ای که در انستیتوی تحقیقات تماسی دانشگاه میامی انجام گرفته است نشان می‌دهد که تماس فیزیکی انسانی،  فواید احساسی و فیزیکی گسترده‌ای برای افراد در همه گروه‌های سنی دارد. در آزمایش‌های انجام‌شده مشخص شد تماس فیزیکی موجب کاهش درد، بهبود عملکرد تنفسی، افزایش رشد نوزاد، کاهش گلوکز خون و بهبود عملکرد سیستم ایمنی می‌شود. تماس فیزیکی انسانی در همه سنین مهم است، اما هنگامی که کودک به سنین نوجوانی می‌رسد، تنها نیمی از مقدار تماسی که در گذشته در زندگی دریافت می‌کرده است را در آن دوران دریافت می‌کند. این مقدار در بزرگ‌سالان حتی از این هم کمتر است.

 

نوزادان 

اهمیت تماس فیزیکی

 

نوزادانی که زیاد نوازش می‌شوند سریع‌تر وزن اضافه کرده و رشد مهارت‌های حرکتی و روانی در آن‌ها بهتر است و این مزیتی است که ماه‌ها حفظ می‌شود.  نوازش پشت و ساق پاها معمولاً کودک را آرام می‌کند درحالی‌که نوازش صورت، شکم و انتهای پا، به آن‌ها هیجان می‌دهد. در مراحل اولیه زندگی کودک، نوازش یک بخش حساس و مهم برای ایجاد پیوند بین والد و کودک است. علاوه بر این، تماس بدنی اولین شکل برقراری ارتباط کودک و والدین است. 

 

بازدارنده‌های اجتماعی 

نوجوانان و بزرگ‌سالان نیز به تماس فیزیکی نیاز دارند، اما بازدارنده‌های اجتماعی گاهی مانع می‌شوند. ممکن است در هنگام احوال‌پرسی یا خداحافظی با همکاران یا آشنایان، بین دست دادن و آغوش گرفتن مردد باشید، چون برخی بزرگ‌سالان ممکن است از تماس فیزیکی خوششان نیاید. برای اینکه بتوانید یک حالت میانه که از نظر اجتماعی قابل‌قبول است را پیدا کنید، سعی کنید در طول مکالمه کمی دست یا شانه دوستتان را لمس کنید. هم شما و هم دوستتان از این  ارتباط لمسی بهره می‌برید. 

 

تأثیرات فیزیکی 

اهمیت تماس فیزیکی

 

محققان انستیتوی تحقیقات تماسی دانشگاه میامی دریافتند که تماس با فشار ملایم، یک عصب جمجمه‌ای که ضربان قلب را آهسته کرده و فشارخون را کاهش می‌دهد را تحریک کرده و وضعیتی ایجاد می‌کند که آرامش‌بخش اما هوشیار کننده است. تماس، هورمون‌های استرس را نیز کاهش داده و می‌تواند عملکرد ایمنی را بهبود ببخشد. در یک مطالعه انستیتوی تحقیقات تماس فیزیکی، کارکنان و دانشجویان پزشکی که به مدت 15 دقیقه در روز و ظرف بیش از یک ماه ماساژ دریافت کرده بودند، نسبت به همکاران دیگری که ماساژ دریافت نکرده بودند، دقت بیشتری داشته و زمان کمتری برای آزمون‌های ریاضی صرف می‌کردند. 

 

پرخاشگری 

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سطح پرخاشگری و خشونت بین کودکان با عدم نوازش و لمس فیزیکی مرتبط است. در دو مطالعه جداگانه، محققان دریافتند که کودکان فرانسوی نسبت به همتایان آمریکایی‌شان تماس فیزیکی بیشتری از والدین و دوستانشان دریافت کرده و پرخاشگری کمتری نشان می‌دادند. کودکان آمریکایی که تعامل فیزیکی کمتری با والدین خود داشتند تمایل بیشتری به ایجاد تماس فیزیکی با خود (مثلاً بازی کردن با موهای خودشان) نسبت به تماس با کودکان دیگر داشتند. 

 

سالمندان 

اهمیت تماس فیزیکی

 

در بین همه گروه‌های سنی، شهروندان سالمند کمترین تماس فیزیکی را دریافت می‌کنند. سالمندان احتمال بیشتری دارد که تنها زندگی کنند و این به این معنی است که احتمال تعامل فیزیکی روزانه با اعضای خانواده‌شان کمتر است. بااین‌وجود، پیری معمولاً باعث کاهش بازدارنده‌های اجتماعی برای تماس فیزیکی می‌شود و در نتیجه احتمال بیشتری دارد که سالمندان تماس فیزیکی دریافت کنند و آن را از افراد با گروه‌های سنی پایین‌تر به خصوص نوجوانان بپذیرند. 

 

ماساژ دریافت کنید 

هر کسی که تا به حال ماساژ دریافت کرده باشد (حتی یک ماساژ خیلی سریع و مختصر) ، می‌داند که ماساژ به تمدد اعصاب کمک می‌کند. این تنها یک احساس ذهنی نیست: دریافت ماساژ موجب شل شدن عضلات می‌شود، ضربان قلب را کاهش می‌دهد، فشارخون بالا را کم می‌کند، و سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول را پایین می‌آورد. در آن وضعیت آرامش فیزیکی، بدن مجدد نیرو و انرژی می‌گیرد و دستگاه ایمنی تقویت می‌شود. یکی از متخصصین در این زمینه می‌گوید:" کورتیزول واکنش ایمنی را سرکوب می‌کند. هر چیزی که تن آرامی را افزایش دهد، بازیابی واکنش ایمنی شما را بهبود می‌بخشد. "

 

اخیراً محققان عملکرد ایمنی در بزرگ‌سالان سالمی که 45 دقیقه ماساژ سوئیسی یا 45 دقیقه تماس سبک‌تر دریافت کرده بودند را ارزیابی کردند. در گروهی که ماساژ دریافت کرده بود، سلول‌های سفید خون (از جمله سلول‌های از بین برنده مهاجم‌ها که به بدن در مبارزه با ویروس‌ها و پاتوژنهای دیگر کمک می‌کند ) به طور قابل‌ملاحظه‌ای بیشتر، و انواع سیتوکینهای التهابی مرتبط با بیماری‌های خود ایمنی، به نسبت گروه دیگر کمتر بود.

 

در آغوش بگیرید 

اهمیت تماس فیزیکی

 

عمل در آغوش گرفتن بدن ما را سرشار از اکسی توسین می‌کند (اکسی توسین هورمون پیوند است که موجب احساس امنیت و اعتماد به یکدیگر و کاهش کورتیزول و استرس می‌شود) . طبق تحقیقات انجام‌شده در دانشگاه کارولینای شمالی زنانی که بیشتر در آغوش همسرشان قرار می‌گیرند مقدار اکسی توسین بیشتری داشته و فشارخون و ضربان قلبشان کمتر می‌شود. 

اما آغوش از هر کسی که با او صمیمی هستید نیز چنین تأثیری مثبتی دارد . محققان دانشگاه ویسکانسین، میزان استرس را در افرادی که برای انجام سخنرانی جلو جمع داوطلب شده بودند بررسی و آنالیز کردند . در شرکت‌کنندگانی که پس از آن در آغوش مادرانشان قرارگرفته بودند، مقدار کورتیزول یک ساعت پس از ارائه، کاهش یافته بود. 

 

دست عزیزانتان را بگیرید 

گرفتن دست عزیزان بسیار آرام‌بخش است. این مسئله بدین صورت کشف شد که یکی از اساتید دانشگاه روان‌شناسی ویرجینیا، زمانی که در حال بررسی ام آر آی عملکردی 16 زن متاهل بود، به آن‌ها گفته بود که ممکن است شوک خفیفی را تجربه کنند. اضطراب ایجادشده، باعث شده بود که تصاویر فعالیت مغزی آن‌ها شبیه درخت کریسمس روشن شود، اما وقتی این زن‌ها دست شوهرانشان را می‌گرفتند استرس واقعاً آرام می‌شد. دکتر جیمز کوان می‌گوید:" در تعداد نواحی مغزی که به وضعیت اضطراب‌آور ایجادشده دیگر واکنش نمی‌دادند، تغییر محسوسی ایجاد شد. "

 

وقتی در رابطه رضایت‌بخش قرار دارید گرفتن دست، فعالیت مغزی مربوط به استرس در بخش هیپوتالاموس را  کاهش می‌دهد که این موجب کاهش سطح کورتیزول در بدن و نیز در بخشی از مغز که مسئول درد است می‌شود که به نوبه خود مانع احساس زیاد درد می‌گردد.