کاسواری


تاریخ ارسال :

۱۹ مهر ۱۳۹۳

کاسواری

کاسواری پرنده ای بسیار زیبا و شگفت انگیز است. در این مقاله با این پرنده و شرایط زندگی آن آشنا خواهید شد.


 

کاسواری یک گونه بزرگ از پرنده‌های بی پرواز (پرنده‌هایی که قادر به پرواز نیستند) است. کاسواری بومی جنگل‌های پاپوا گینه نو و جزایر پیرامون آن است. این پرنده خویشاوند نزدیک پرنده‌های بی پرواز بزرگ دیگر از جمله شترمرغ استرالیایی (emu) و  شترمرغ است و سومین پرنده بلند قد و دومین پرنده سنگین‌وزن (پس از این دو) در دنیاست. 

 

محل زندگی گونه‌های مختلف 

کاسواری در جنگل‌های حاره‌ای پر تراکم گینه نو و جزایر اطراف آن و بخش‌هایی از شمال شرق استرالیا زندگی می‌کند. سه گونه کاسواری وجود دارد که عبارت‌اند از: کاسواری جنوبی یا دو غبغبی که در جنوب گینه نو ، شمال شرق استرالیا و جزایر آرو زندگی می‌کند، کاسواری کوتوله یا بنت، در گینه نو، جزیره بریتانیای جدید، و جزیره یاپن یافت می‌شود و کاسواری شمالی یا کاسواری تک غبغب که در شمال و غرب گینه نو و یاپن زندگی می‌کند. 

 

تطابق با محیط‌زیست 

کاسواری به خوبی با زندگی آرام در اعماق جنگل سازگار شده است و در نتیجه افرادی که برای دیدن آن‌ها می‌روند به ندرت آن‌ها را می‌بینند. کاسواری نمی‌تواند پرواز کند، و به جای آن، با سرعت شگفت‌آوری می‌دود؛ به طوری که این پرنده بزرگ قادر است با سرعت بیش از 48 کیلومتر بر ساعت در جنگل بدود. کاسواری چنگال‌های بزرگ و تیزی دارد که به کمک آن در هنگام خطر از خود دفاع می‌کند. 

 

ویژگی متمایز 

متمایزترین ویژگی کاسواری، اندازه بزرگ بدن و پرهای رنگ روشن آن‌ها (کاسواری ماده نسبت به نر هم بزرگ‌تر است و هم رنگین تر) و ستیغ یا تاج اسفنجی بزرگی است که از راس سرش بیرون زده است و ممکن است تا 18 سانتیمتر رشد کند . اگر چه چیز زیادی درباره کارکرد این تاج نمی‌دانیم، اما تصور می‌شود که برای نشان دادن تسلط جنسی، غلبه در مبارزه، و نیز کمک به پرنده در هنگام حرکت از زیر شاخ و برگ‌های گیاهان استفاده می‌شود. 

 

رژیم غذایی 

کاسواری پرنده‌ای همه چیز خوار است، بنابراین برای به دست آوردن همه مواد مغذی که برای بقا به آن نیاز دارد از انواع گیاهان و حیوانات تغذیه می‌کند. غذای اصلی کاسواری میوه‌هایی است که از درختان به زمین می‌افتند اما علاوه بر آن‌ها برگ‌ها، علف‌ها، دانه‌ها، حشرات، عنکبوت‌ها و بی‌مهرگان دیگر را نیز می‌خورد. 

 

خطرات طبیعی 

کاسواری

 

کاسواری با زندگی بدون نیاز به پرواز سازگار شده است، چون از نظر تاریخی هیچ شکارچی در محیط طبیعی خود نداشت و به همین دلیل نیازی به فرار کردن نداشته است. با این حال، با آمدن انسان‌ها، شکارچیان پستانداری نظیر سگ‌ها، روباه‌ها، و گربه‌ها به زیستگاه‌های آن‌ها وارد شدند و آشیانه آسیب‌پذیر کاسواری را خراب کرده و تخم‌های آن‌ها را می‌خورند. 

 

زادوولد 

تصور می‌شود فصل زادوولد کاسواری از ماه می تا ژوئن است که کاسواری ماده تا 8 تخم بزرگ و سیاه در لانه‌ای در روی زمین که با برگ‌ها درست‌شده می‌گذارد. کاسواری ماده تخم‌ها را رها می‌کند تا کاسواری نر بر روی آن‌ها بخوابد . کاسواری نر به مدت پنجاه روز از تخم‌ها به شدت در مقابل شکارچی‌ها مراقبت می‌کند تا جوجه‌های کاسواری سر از تخم بیرون آوردند. 

 

وضعیت حفاظتی 

کاسواری

 

امروزه به علت جنگل زدایی و در نتیجه کاهش زیستگاه‌ها و پا گذاشتن شکارچی‌ها به جزایر بومی کاسواری، هر سه گونه آن در حیات وحش در خطر قرار داشته و به عنوان حیوانات آسیب‌پذیر طبقه‌بندی شده‌اند. 

 

کاسواری 

 

 1. کاسواری 

  1 شاخه طنابداران 
  2 رده پرندگان
  3 راسته کاسواری فرمها
  4 خانواده کاسواریها
  5 جنس کاسواری 
  6 نام علمی کاسواریوس
  7 رژیم غذایی پرنده
  8 نوع همه چیز خوار
  9 اندازه 1.5 تا 2متر
  10 طول بال 1.5 تا 2متر 
  11 وزن 25 تا 58 کیلوگرم
  12 حداکثر سرعت 50 کیلومتر بر ساعت 
  13 طول عمر متوسط 40 تا 60 سال
  14 سبک زندگی منزوی
  15 وضعیت حفاظتی آسیب‌پذیر 
  16 رنگ  آبی، طرد، سیاه، قهوه‌ای مایل به زرد 
  17 نوع پوشش پر
  18 زیستگاه جنگل‌های بارانی استوایی
  19 متوسط تعداد تخم
  20 شکار اصلی حشرات، علف، قارچ
  21 شکارچی دینگو، کوروکودیل، انسان 
  22 ویژگی متمایز چنگال‌های تیز و تاج شاخی شکل روی سر