توصیه‌هایی برای روش صحبت کردن در مورد پول با همسر


تاریخ ارسال :

۱۷ مهر ۱۳۹۳

توصیه‌هایی برای روش صحبت کردن در مورد پول با همسر

همه ی ما برای صحبت درباره ی پول و مسائل مادی با همسر خود بحث هایی داریم. در این مقاله به شما روش های صحیح صحبت درباره ی این موضوع را یاد می دهیم.


 

 

پول یکی از علت‌های اصلی دعوای زوج‌هاست. مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شده است نشان می‌دهد که ناسازگاری‌های مالی، نسبت به ناسازگاری در زمینه‌های متداول دیگر، خیلی بیشتر منجر به جدایی می‌شوند. وضعیت رابطه شما هر طور که باشد، راهنمایی‌های این مقاله  برای جلوگیری از مشاجرات مالی می‌تواند برای شما مفید باشد. 

 

صحبت بزرگ برای تعیین اهداف 

صحبت درباره پول

 

بسیاری از مشاجره‌های مالی، به علت اختلاف اساسی در نگاه افراد نسبت به پول است. برخی پس انداز می‌کنند و برخی خرج می‌کنند: برخی افراد ترجیح می‌دهند چیزهای ارزان‌تر بخرند یا کلاً نخرند و برخی نظرشان این است که بهتر است برای خرید اجناس باکیفیت و مرغوب که قیمت بالاتر و دوام بیشتری دارند  پول هزینه کنند. افرادی با دقت زیاد برای مسائل مالی برنامه‌ریزی می‌کنند و افرادی به فردای خود هم فکر نمی‌کنند. 

در هر صورت، وقتی اموالتان با فردی مشترک است باید با او صحبت کنید، یک "صحبت بزرگ" که هم وضعیت مالی کنونی را بررسی کرده و هم اهدافی را تعیین می‌کند، برای تنظیم توقعات به صورت دو طرفه مورد نیاز است. 

علاوه بر این، این صحبت زمان خوبی برای برنامه‌ریزی برای مقابله با هر گونه مشکلات مالی (مانند پرداخت بدهی‌ها) و رسیدن به اهداف مالی (پس انداز برای سفر یا تعطیلات) است.  

 

برنامه‌ریزی متقابل 

صحبت درباره پول

 

اکنون که انتظارات و اهدافتان را مشخص کردید، باید بر روی جزئیات برنامه‌تان کار کنید. چطور می‌خواهید به اهدافتان برسید؟ برای این کار به بودجه‌بندی نیاز دارید. 

گاهی اوقات مسئله بودجه خود برای شروع دعوا کافی است اما به یاد داشته باشید تا جایی که ممکن است بی‌طرف به مسئله نگاه کنید و بر اساس اهداف و برنامه‌هایی که هر دو با هم تنظیم کرده بودید پیش بروید تا مسئله پول زیاد شخصی نشود. می‌توانید از ابزارهای بودجه‌بندی و مدیریت مالی ساده از جمله نرم‌افزارهای ساده (مانند نرم‌افزار كنترل و مديريت پول) استفاده کنید. 

 

اختیار دادن 

هیچ برنامه بودجه‌ای بدون مداخله فردی موثر نیست. برای حل مشکلات مالی و رسیدن به اهداف مالی، باید فعال باشید و  شرایط مالی کنونی‌تان را خیلی خوب درک کنید. این کار باعث می‌شود که هر دوی شما باانگیزه و دقیق باشید و (بر حسب شخصیت مالی شما) خرج و مخارجتان یا طبق برنامه بودجه باشد، و یا از آن بهتر باشد و آزادگی خرج کردن تا حد و حدود مشخص‌شده توسط آن را داشته باشید.

برای بودجه و داشتن حساب هزینه‌ها، هر کسی که در درامد و یا خرج درامد نقش دارد باید مشارکت فعال داشته باشد. این کار باعث می‌شود که همه افراد نسبت به اهدافی که با هم تنظیم کرده بودید مسئول باشند و از به وجود آمدن غافلگیری‌هایی که باعث دعوا و جدل جلوگیری می‌کند.  

با اینکه همه افراد باید در جریان دخل‌وخرج دارایی نقش داشته باشند، اگر یکی از افراد مسئول پرداخت صورت حساب‌ها شود، از خیلی از دعواهای مالی جلوگیری به عمل می‌آید. در این صورت هیچ کس انتظار نخواهد داشت که دیگری صورتحساب‌ها را پرداخت کند یا متوجه شود که پرداخت نشده است. اگر باید صورتحساب‌ها را بازپرداخت و پیگیری کنید یک فرد مشخص را برای انجام آن کار مشخص کنید. وقتی انتظارات مشخص و شفاف باشد سردرگمی و انتظارات برآورده نشده خیلی کمتری وجود داشته و کمتر مجادله پیش می‌آید. 

 

زمان‌بندی 

صحبت درباره پول

 

همانند بسیاری از مسائل دیگر در زندگی، انتخاب زمان مناسب برای صحبت درباره پول هم مهم است . وقتی که حساب را چک می‌کنید و می‌بینید مانده حسابی که انتظار داشتید در حساب نیست و بابت آن عصبانی می‌شوید، احتمالاً زمان خوبی برای صحبت در مورد مسائل مالی نیست. همچنین وقتی بچه‌ها سر و صدا می‌کنند و شما در حال تلاش برای تطبیق مانده حساب پیش از شروع فوتبال هستید، زمان خوبی برای این کار نیست. 

برای صحبت کردن در مورد مسائل مالی ترجیحاً به صورت منظم وقت بگذارید و بدون عوامل حواس‌پرت کن، شما و همسرتان در مورد مسائلی مانند هزینه‌های مهم، شروع یا عدم شروع پس انداز برای هدفی که با هم تعیین کرده‌اید، و این که چطور می‌توانید مخارج را تعدیل کنید، صحبت کنید. 

 

هزینه‌های کوچک 

برای جلوگیری از این که بخواهید خرج‌های طرف مقابل را زیر نظر بگیرید (و احتمالاً به این دلیل عصبانی شوید )، هزینه مشخصی برای تفریحات برای هر نفر کنار بگذارید. آن‌ها می‌توانند آن پول را هر طور که دوست دارند خرج کنند بدون این که سوالی از آن‌ها پرسیده شود. به این صورت، هر فردی مسئول این خواهد بود که در حد تعیین‌شده‌ای باقی بماند، اما برای خرید هر چیز کوچکی تحت نظارت نخواهد بود. 

همچنین می‌توانید با یکدیگر در مورد مقدار این پول پیش از خرید تصمیم بگیرید تا از مشاجره‌های بعدی اجتناب کنید. قرار بر این است که از غافلگیر شدن که ممکن است منجر به عصبانیت، حالت تدافعی و به طور کلی تعامل غیرمفید درباره پول شود، جلوگیری کنید.      

با وجود اینکه توجه به این توصیه‌ها هم ممکن است از همه دعواها جلوگیری نکند، اما مسلماً به شما و همسرتان کمک می‌کند در مورد مسائلی مالی با هم توافق داشته باشید. به جای اینکه با یکدیگر بجنگید، می‌توانید در کنار یکدیگر برای رسیدن به اهداف مالی مبارزه کنید و این یک گام خیلی بزرگ در مسیر مالی شما خواهد بود.