مواد غذایی را چگونه در یخچال نگهداری کنیم


تاریخ ارسال :

۱۵ مهر ۱۳۹۳

مواد غذایی را چگونه در یخچال نگهداری کنیم

آیا می دانید هر یک از مواد غذایی خود را در چه شرایطی در یخچال نگه دارید تا سالم تر و مفیدتر باقی بمانند؟


گوشت، ماهی و ماکیان

همه گوشت‌های تازه، ماهی و ماکیان را در بسته‌بندی پلاستیکی خود نگهداری کنید (باز کردن و بسته‌بندی دوباره آن ممکن است خطر قرارگیری مواد در معرض باکتری‌های مضر را افزایش دهد). اگر در زیر بسته‌بندی گوشت خریداری‌شده، سینی استیروفوم وجود ندارد، یک ظرف زیر آن بگذارید تا اگر مایعی از آن خارج شد در آن بریزد. 

 

لبنیات

پنیر، ماست، خامه‌ترش، شیر و خامه را در ظرف‌های خود نگهداری کنید، اما پس از انتقال شیر به پارچ یا هر ظرف دیگری، آن را به ظرف اولیه‌اش بازنگردانید. به جای این کار محکم در ظرف یا کاسه را با درپوش یا درب پلاستیکی ببندید. 

پنیرهای سفت را تا پیش از زمانی که می‌خواهید استفاده کنید، در بسته‌بندی خود بگذارید بماند، و پس از آن، آن‌ها را در کاغذ مومی، فویل یا پلاستیک شل بسته‌بندی کنید. 

 

نگهداری غذا در یخچال

 

بطری پلاستیکی شیر بهتر از بسته کارتنی است، چون باکتری‌ها نزدیک به دهانه مقوا رشد می‌کنند و هر بار شیر می‌ریزید، وارد لیوان شیر می‌شوند.  با این حال تا زمانی که شیر را در مدت تاریخ خود مصرف می‌کنید نوشیدن آن مطمئن و بی‌خطر است. 

 

سبزیجات و میوه ها

میوه‌ها و سبزیجات را جداگانه نگه‌دارید و آن‌ها را در کنار همنوعان خود قرار دهید به این صورت: سیب در کنار سیب‌ها، هویج در کنار هویج‌ها و ... . میوه‌ها و سبزیجات گازهای مختلفی منتشر می‌کنند که موجب خراب شدن مواد دیگر می‌شود. 

میوه‌ها و سبزیجات مستعد خشک شدن را در کیسه پلاستیکی سوراخ دار یا در باز قرار دهید تا در کنار این که رطوبتشان حفظ شود، هوا نیز در آن جریان یابد. 

مواد غذایی را پیش از قرار دادن آن در یخچال نشویید. رطوبت ممکن است موجب کپک زدن و فاسدشدن سریع‌تر آن شود. 

 

باقیمانده مواد غذایی

نگهداری غذا در یخچال

 

باقی‌مانده‌های غذا را در ظرف یا کیسه‌های تمیز بدون منفذ و غیرقابل نفوذ در برابر هوا نگهداری کنید. 

باقی‌مانده‌های غذا را در ظرف‌های کوچک و مسطح تقسیم کنید تا سریع‌تر سرد شوند. برخی هاگ‌های باکتری‌ها که در فرایند پخت زنده مانده‌اند ممکن است در صورتی که غذا در دمای اتاق به مدت طولانی بماند، شروع به رشد و تکثیر کنند. 

باقی‌مانده‌های غذا را حداکثر دو ساعت پس از پخت، در یخچال قرار دهید. نیازی نیست منتظر بمانید غذاهای خیلی داغ پیش از قرار دادن در یخچال سرد شوند. یخچال‌های جدید می‌توانند با گرمای آن مقابله کنند. 

مایه چاشنی را از داخل  بوقلمون و مرغ بردارید و آن‌ها را در ظرف‌های جداگانه در یخچال نگهداری کنید. اگر بگذارید این مواد باهم بمانند ممکن است به سرعت سرد نشوند و این خطر رشد میکروبها را افزایش می‌دهد. 

رب، سس، یا مواد غذایی دیگر باقیمانده را در قوطی آن در یخچال نگهداری نکنید. همین که درب قوطی باز شد فلزات باقی‌مانده دیواره می‌توانند وارد غذا شوند و طعم فلز به آن بدهند. 

یخچال را بیش از حد پر نکنید. هوای سرد باید در یخچال در حال گردش باشد تا مواد غذایی در دمای خنک و مطمئن قرار داشته باشند.