چیزهایی که هرگز نباید با سرکه تمیز کنید


تاریخ ارسال :

۱۰ مهر ۱۳۹۳

چیزهایی که هرگز نباید با سرکه تمیز کنید

شاید شما نیز برای تمیز کردن وسایل مختلفی از سرکه استفاده می کنید، اما آیا می دانید سرکه به بعضی از لوازم شما آسیب می رساند؟


 

ما دوست داریم در قفسه مواد شوینده منزل همیشه سرکه داشته باشیم چون در پاک کردن لکه‌ها و لباس‌ها و پنجره‌ها و بسیاری از موارد دیگر عالی است. علاوه بر این گران نبوده و کاملاً طبیعی نیز هست. اما سرکه اسیدی است و به همین دلیل نمی‌توانید آن را برای تمیز کردن همه چیز استفاده کنید. در موارد زیر از سرکه استفاده نکنید:

 

کف پوش و پیشخوان‌های گرانیتی و مرمر 

کارشناسان میگویند استفاده از سرکه به خاطر اسیدی بودنش، این سنگ‌های طبیعی را خراب می‌کند. به جای آن از مایع ظرف‌شویی ملایم و آب گرم استفاده کنید. 

 

کاشی‌های سنگی 

نظافت با سرکه

 

درست همانند مورد قبل، در این مورد نیز کاشی‌های سنگی طبیعی سرویس بهداشتی با شوینده‌های اسیدی مانند سرکه و لیمو رابطه خوبی ندارند. از آمونیاک نیز اجتناب کنید. به جای آن با صابون مخصوص سنگ یا آب و مایع ظرف‌شویی آن‌ها را بشویید. 

 

لکه تخم‌مرغ 

اگر تخم‌مرغ بر روی کف خانه ریخت یا کسی به ماشین یا خانه شما تخم‌مرغ زده است، آن را با سرکه تمیز نکنید. درست همانند زمانی که تخم‌مرغ آب پز می‌شود، اسید سرکه می‌تواند موجب سفت شدن تخم‌مرغ شده و پاک کردن آن را دشوارتر کند. 

 

اتو

نظافت با سرکه

 

سرکه به بخش‌های داخلی اتو آسیب می‌رساند بنابراین برای تمیز کردن اتو در آن سرکه نریزید. برای جلوگیری از رسوب اتو پس از هر بار استفاده آن را کاملاً خالی کنید و دستورالعمل کارخانه سازنده اتو را برای تمیز کردن آن به کار بگیرید. 

 

کف پوش چوب سخت (هاردوود)

نظرات در این مورد متفاوت است. برخی گزارش می‌کنند که سرکه به خوبی لوازم چوبی‌شان را تمیز کرده است اما برخی دیگر میگویند به آن آسیب زده است. توصیه ما: از یک شوینده به خصوص شوینده‌هایی که برای چوب سخت طراحی‌شده‌اند استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید سرکه را امتحان کنید همیشه آن را با آب رقیق کنید و پیش از تمیز کردن تمام اتاق، آن را در بخشی از کف پوش که دور از دید باشد، امتحان کنید. 

 

برخی از لکه‌های سرسخت 

نظافت با سرکه

 

لکه‌های سبزی، جوهر، بستنی و خون را نمی‌توانید به تنهایی با سرکه تمیز کنید. این لکه‌ها به سرعت وارد بافت شده و اسید نمی‌تواند آن‌ها را پاک کند، بنابراین ابتدا آن‌ها را با لکه بر پیش شستشو ضعیف کنید، و سپس با استفاده از شوینده حاوی آنزیم آن را تمیز کنید.