چگونه از برخورد صاعقه دوری کنیم؟


تاریخ ارسال :

۵ مهر ۱۳۹۳

چگونه از برخورد صاعقه دوری کنیم؟

صاعقه رخدادی طبیعی است که می تواند در صورت انجام کارهای اشتباه به ما آسیب زند. در این مقاله توصیه ها و هشدارهای لازم در زمان این رویداد را به اطلاع شما می رسانیم.


 

لحظه‌ای تصور کنید که در یک روز تابستانی گرم و خشک بیرون هستید و از طبیعت لذت می‌برید اما متوجه می‌شوید که آسمان تیره شده، ابرهای سیاه جلوی خورشید را گرفته‌اند و در دور دست برق‌های صاعقه را می‌بینید و صدای رعد را می‌شنوید. متوجه می‌شوید که رعد و برق به شما نزدیک می‌شود و می‌ترسید که گرفتار شوید. 

صاعقه نیروی قدرتمند طبیعت است، اما افراد کمی دقیقاً با آن آشنا هستند. صاعقه، نیروی الکتریسیته است که از یک ابر تخلیه می‌شود. حتماً پیش از این متوجه شده‌اید که هنگامی که در یک روز خشک با کفش روی فرش راه می‌روید، وقتی به یک جسم فلزی دست می‌زنید، بین دست شما و آن جسم جرقه ایجاد می‌شود. صاعقه نیز شبیه همین پدیده است. تصور کنید شما ابر هستید و الکتریسیته ساکن در شما ایجادشده و می‌خواهد خارج شود. در اینجا شیء فلزی (یا فرد دیگری که به او دست می‌زنید) همان زمین است. صاعقه همان جرقه است که در مقیاس بسیار بزرگ‌تر ایجاد می‌شود.

 

مراقبت زمان صاعقه

 

چنین می‌توان گفت که صاعقه تنبل است و کوتاه‌ترین مسیر (در نتیجه مرتفع‌ترین اشیاء) را برای تخلیه بار الکتریکی انتخاب می‌کند. به همین علت است که صاعقه به میله‌های برق‌گیر یا صاعقه گیر ساختمان‌ها برخورد می‌کند. میله برق‌گیر در واقع مرتفع‌ترین اجسام آن ناحیه هستند که برق ناشی از صاعقه را به سمت زمین هدایت می‌کنند. میله برق‌گیر با رساندن الکتریسیته به زمین آن را برای ما بی‌خطر می‌کند. هرگز نمی‌توان صاعقه را متوقف کرد اما اگر مراقب باشید می‌توانید از آسیب یا مرگ به واسطه آن، اجتناب کنید.  

 

مراقبت زمان صاعقه

 

1- از قرارگیری در فضاهای باز مانند دشت، زمین گلف، زمین‌های بازی  یا پارکینگ های بزرگ خودداری کنید. در چنین زمین‌های مسطحی مرتفع‌ترین جسم و در نتیجه ساده‌ترین هدف صاعقه شما هستید. 

 

مراقبت زمان صاعقه

 

2- از اجسام فلزی دور بمانید. صاعقه الکتریسیته است و فلزات رسانای جریان الکتریسیته هستند بنابراین اگر در کنار آن‌ها باشید شما نیز همراه با فلز ممکن است هدف صاعقه قرار بگیرید. 

 

مراقبت زمان صاعقه

 

3- از شنا کردن خودداری کنید و از آب دور بمانید. آب رسانای جریان الکتریکی است.

 

مراقبت زمان صاعقه

 

4- در زیر اجسام بلند و مرتفع مانند درختان یا برج‌ها نایستید. همانند همه اجسام مرتفع این‌ها نیز اهداف ساده‌ای برای صاعقه هستند و ممکن است از طریق آن‌ها برق به بدن شما نیز برسد.

 

مراقبت زمان صاعقه

 

5- بادبادک هوا نکنید. 

 

مراقبت زمان صاعقه

 

6- در زمین‌های مسطحی که جسم بلندی وجود ندارد، چتر بالای سر خود نگیرید. ممکن است به خاطر باران خیس شوید اما این بهتر از این است که صاعقه به شما بزند. 

 

مراقبت زمان صاعقه

 

7- یک ماشین پیدا کنید و داخل آن شوید. ماشین‌ها مکان‌های بسیار امنی در برابر صاعقه هستند. با این که ماشین فلزی است و به نظر می‌رسد هدف خوبی برای تخلیه بار الکتریکی ابر بشد اما اگر به آن برخورد کند، از طریق بدنه فلزی ماشین به زمین منتقل می‌شود و به شما برخورد نمی‌کند. 

 

مراقبت زمان صاعقه

 

8- اگر در حین صاعقه در زمین باز و مسطح گیر افتاده‌اید در صورت امکان چاله یا گودالی پیدا کنید و در آن دراز بکشید. اگر امکان این کار وجود ندارد، بر روی زمین درحالی‌که سرتان بین زانوهایتان قرار گرفته است، چمباتمه بزنید (نباید دراز بکشید). سعی کنید تا حد ممکن خود را جمع و کوچک کنید.   

 

توصیه‌ها

یک روش ساده برای تشخیص این که صاعقه چقدر از شما فاصله دارد، وجود دارد. وقتی برق را در آسمان می‌بینید حساب کنید چند ثانیه طول می‌کشد تا صدای رعد را بشنوید (چون نور سریع‌تر از صوت حرکت می‌کند). این مقدار را بر 3 تقسیم کنید، عدد به دست آمده فاصله تقریبی بر حسب کیلومتراست. 

پیش از حرکت وضعیت هوا را بررسی کنید. 

  اگر در حین رعد و برق در خانه هستید، از دوش گرفتن یا حمام کردن خودداری کنید. از خروجی‌های برق و دستگاه‌هایی که در پریز قرار دارند دور بمانید و از تلفن، کامپیوتر و غیره استفاده نکنید.  

با شنیدن صدای رعد نیز می‌توانید حدس بزنید صاعقه چقدر از شما فاصله دارد. اگر صاعقه نزدیک باشد صدای رعد و برق شبیه برخورد ناگهانی است اما اگر دور باشد صدای آن کش دار و غرنده و بم است. 

 

هشدارها

  برخورد صاعقه با شما ممکن است فوراً موجب مرگ شما شود. بهترین کاری که می‌توانید برای کاهش خطر برخورد صاعقه انجام دهید این است که در هنگام رعد و برق بیرون نروید. اگر تصمیم دارید تمام روز را بیرون باشید، وضعیت هواشناسی را بررسی کنید. 

اگر گودالی برای فرار از صاعقه پیدا کردید مراقب سیل‌های ناگهانی باشید.