پروانه


تاریخ ارسال :

۲ مهر ۱۳۹۳

پروانه

پروانه ها حشراتی زیبا و دوست داشتنی روی کره ی زمین هستند. در این مقاله شما را با این جانداران زیبا و خصوصیات آن ها آشنا می کنیم. 


پروانه در بیشتر کشورهای جهان یافت می‌شود، اما در اقلیم‌های گرم‌تر پروانه‌های بیشتری وجود دارند. پروانه نوعی حشره است که وسیله زبان‌دراز حلقه‌ای و نی مانند خود، از شهد گل تغذیه می‌کند.

 

پروانه یا شب پره؟

پروانه‌ها در ظاهر وگرایشات به  شب پره‌ها شباهت دارند و بسیاری از گونه‌های پروانه اغلب با شب پره، ونیز شب پره‌ها با پروانه اشتباه گرفته می‌شوند. به طور کلی رنگ گونه‌های پروانه از گونه‌های شب پره روشن تر است، اما استثناهایی وجود دارد.

 

مشخصه‌های بارز 

معروف‌ترین مشخصه‌ی پروانه، این واقعیت است در طول چرخه‌ی زندگی پروانه، یک فرآیند تغییر شکل شگفت‌انگیز وجود دارد. پروانه زندگی را به عنوان یک کرم ابریشم آغاز می‌کند و خود را در نخ ابریشمی می‌پوشاند (پیله می‌کند). کرم ابریشم از دوره زندگی خود در غلاف، با باله‌ای رنگارنگ خارج می‌شود. 

پروانه‌های جنگل‌های بارانی استوایی در نیمکره جنوبی، می‌توانند تا اندازه‌های شگفت‌انگیز رشد کنند و بال‌های این پروانه‌ها یک سری از روشن‌ترین رنگ‌ها را در دنیای طبیعت به نمایش می‌گذارد. 

 

تنوع گونه‌ای 

پروانه

 

تخمین زده شده است که بین 15000 تا20000 گونه‌ی مختلف پروانه در جهان وجود دارد، به این دلیل که گونه‌های بیشتری  به ویژه در جنگل‌های متراکم مناطقی که تماس کمی با انسان‌ها دارند دائماً کشف می‌شوند.  تفاوت گونه‌های مختلف پروانه، در رنگ، اندازه، و نیز در نقوش (الگوهای) روشنی است که روی بال‌های آن‌ها وجود دارد. 

 

رژیم غذایی 

پروانه‌ها حیواناتی گیاه‌خوار هستند، زیرا مشخص شده است که پروانه‌ها تنها از ماده‌ی گیاهی که دارای مقدار زیادی قند است تغذیه می‌کنند. پروانه‌ها بین گل‌ها پرواز می‌کنند و از طریق زبان‌درازشان که به عنوان نی عمل می‌کند شهد آن‌ها را می‌نوشند. پروانه هنگام نوشیدن شهد گرده را بین گیاهان منتقل می‌کند و این بدین معناست که پروانه نقش حیاتی در گرده‌افشانی گیاهان سراسر جهان ایفا می‌کند.

 

شکارچیان طبیعی 

پروانه‌ها به خاطر اندازه کوچک و بال‌های رنگارنگشان توسط تعدادی از حیوانات در سراسر جهان شکار می‌شوند. شکارچیان اصلی پروانه‌ها، شامل دوزیستانی همانند قورباغه‌ها و سمندرها، خزندگان کوچکی مانند مارمولک‌ها ، و پستاندارانی مانند خفاش‌ها می‌باشند.

 

تولیدمثل 

 

پروانه‌ها به این شکل تولیدمثل می‌کنند که پروانه‌ی نر، اسپرم خود را وارد کیسه‌ی پروانه‌ی ماده می‌سازد. هنگامی که پروانه ماده برای تخم‌گذاری آماده باشد، نوعی فرآیند خود باروری انجام می‌دهد به این صورت که وقتی پروانه‌ی ماده تخم را آزاد می‌کند تخم از کیسه‌ای که حاوی اسپرم پروانه‌ی نر است عبور کرده و بارور می‌شود. 

پروانه‌های ماده هر بار حدود 100 تخم می‌گذارند، برخی از گونه‌های پروانه، تخم‌های خود را به صورت خوشه‌ای می‌گذارند (همه در یک دسته)، و دیگر گونه‌های پروانه تخم‌های خود را به صورت جداگانه روی گیاهان مختلف می‌گذارند. تخم به زودی تبدیل به لارو (لیسه) می‌شود و لارو به کرم ابریشم و سپس به یک پروانه تبدیل می‌شود. 

 

جایگاه پروانه در هنر و ادبیات 

پروانه‌ها به خاطر طبیعت آرام و رنگ‌های روشنشان، خیلی فریبنده هستند و یکی از شگفتی‌های طبیعت به شمار می‌روند. پروانه‌ها معمولاً در هنر و ادبیات در سراسر جهان، و در فرهنگ‌های مختلف به ‌کار گرفته می‌شوند .

 

 

 1. اطلاعات در مورد پروانه

   

  رده

  حشرات

   

  طول عمر متوسط

  40 روز

   

  رژیم غذایی

  گیاه‌خوار

   

  اندازه

  0.6-30 سانتی‌متر