8 اشتباه در نگه داری از لباس نوزادان


تاریخ ارسال :

۴ شهريور ۱۳۹۳

8 اشتباه در نگه داری از لباس نوزادان

در این مقاله با 8 اشتباه رایج در نگه داری از لباس و پوشاک نوزادان آشنا می‌شوید.


1- نشستن لباس پیش از پوشیدن

لباسهای جدیدی که می‌خرید ممکن است تمیز نباشند. این لباس‌ها را پیش از اینکه شما خریداری کنید، بسیاری از مردم دست زده و زیر و رو کرده‌اند. علاوه بر این، در لباسهای نو غالباً مواد شیمیایی استفاده می‌شود تا شکلشان را حفظ کنند و خوب به نظر برسند. ریسک نکنید. لباس‌ها را پیش از پوشاندن به نوزاد بشویید. اگر نوزاد شما پوست خیلی حساسی دارد آبکشی اضافه انجام دهید (یا از دکمه آبکشی اضافه لباسشویی استفاده کنید) یا دو دور بشویید تا خیالتان راحت شود.

 

2- نادیده گرفتن برچسب راهنمای لباس

سرتان شلوغ است و مقدار زیادی از لباسهای نوزاد را با هم در ماشین لباسشویی می‌اندازید. احتمالاً قرار است همه این لباس‌ها به یک صورت شسته شوند. با انجام این کار خطر خراب شدن لباسهای دوست داشتنی را افزایش می‌دهید. پیش از شستشو، برچسب لباس را بخوانید تا متوجه شوید که دقیقاً هر لباس به چه مراقبتهایی نیاز دارد. دسته بندی لباس‌ها یکی از مهمترین اقدامات در لباس شستن است. بیشتر لباس‌ها دستور العمل شستن مشابهی دارند، آن‌ها را با هم بشویید؛ و لباسهایی را که شیوه شستشوی خاص دارند کنار بگذارید و بعداً جداگانه بشویید. به دمای آب توصیه شده توجه ویژه داشته باشید.

 

3- خریداری گرانترین مواد شوینده لباس

ما بهترین چیزها را برای کودکمان می‌خواهیم به همین دلیل بهترین و گرانترین مواد شوینده ویژه لباس را خریداری می‌کنیم، که لازم نیست. برای بیشتر لباسهای کودکان، مایع شوینده که خانواده به طور معمول استفاده می‌کند خوب است. مایع شوینده به خوبی در آبکشی از لباس خارج می‌شود و در بیشتر نوزادان مشکلی ایجاد نمی‌کند. در کودکان با پوست خیلی حساس می‌توانید شوینده های مایع بدون رنگ و اسانس یا شوینده مخصوص کودک استفاده کنید. بسیاری از برندهای معمول، شوینده های بدون رنگ و اسانس هم دارند، اما ممکن است به اندازه شوینده های با کاربردهای ویژه مؤثر نباشند.

 

4- استفاده بیش از حد ماده شوینده

اگر لباس کودک خیلی کثیف شده است، ممکن است منطقی به نظر برسد که بخواهید مقدار زیادی صابون برای شستشوی آن استفاده کنید، اما این کار کمکی به تمیزتر کردن لباس نمی‌کند و در واقع ممکن است موجب مشکلات پوستی و جذب آلودگی بیشتر شود. مقدار توصیه شده شوینده در هر بار استفاده را مصرف کنید و به طور کامل آن را آب کشی کنید. باقی مانده صابون ممکن است آلودگی جذب کرده و موجب حساسیت پوستی شود.

 

5- تأخیر در شستشوی لکه لباس

مراقبت از کودک وقت زیادی می‌خواهد. کارهای زیادی است که باید انجام دهید به همین دلیل ممکن است وقتی لباس کودک کثیف می‌شود، ترجیح دهید شستشوی آن را به بعد موکول کنید، اما لکه‌های روی لباس کودک اغلب لکه‌های بر پایه پروتئین هستند. هر قدر بیشتر بمانند احتمال دائمی شدنشان بیشتر است. چند دقیقه وقت بگذارید و لباس لکه شده را بخیسانید و یا مشکل آن را با لکه بر خوب حل کنید. اگر لکه روی لباس بماند ممکن است مجبور شوید آن را دور بیندازید.

 

6- نبستن زیپ و دکمه لباس‌ها

اگر بستن همه زیپها و دکمه‌ها، قفلها و غیره را فراموش کنید یا از آن چشم پوشی کنید، همه لباس‌ها ممکن است به هم گیر کنند و گره بخورند و خوب تمیز نشوند. پیش از انداختن لباس‌ها در ماشین، همه زیپها و دکمه‌ها را ببندید.

 

7- خشک کردن بیش از حد

مسلماً ما نمی‌خواهیم لباسهای نمدار کودک بماند تا کپک بزند اما لباسهای کودک غالباً برای خشک شدن به زمان کمتری نیاز دارد. بار ماشین کمتر است و خود لباس‌ها نیز کوچک‌تر هستند. مراقب باشید بیش از حد آن‌ها را خشک نکنید. چند مرتبه آن‌ها را بررسی کنید تا یاد بگیرید چه دما و چه مدت زمانی برای خشک کردن لباس کودک بهتر است.

 

8- گم کردن لباسهای کوچک

ممکن است جوراب و لباسهای کوچک کودک را در ماشین جا بگذارید. اگر از کیسه توری مخصوص برای لباسشویی و خشک کن استفاده کنید، دیگر لباس‌ها و پارچه‌های کوچک را جا نمی‌گذارید. وقتی کار خشک کن تمام شد، کیسه را باز می‌کنیم و همه لباس‌ها را خارج می‌کنیم.