چگونه با افسردگی مقابله کنیم؟


تاریخ ارسال :

۲۹ مرداد ۱۳۹۳

چگونه با افسردگی مقابله کنیم؟

در این مقاله با آخرین روشهای مقابله با افسردگی آشنا می‌شوید.


مقدمه

افسردگی شدید یکی از ناتوان کننده ترین بیماری‌هایی است که امروزه بسیاری از مردم را گرفتار خود کرده است. افسردگی ممکن است بر توانایی شما برای عملکرد، تفکر و احساس تأثیر بگذارد. افسردگی مشکل خلقی است که با غمگینی گسترده، ناامیدی و یاس مشخص می‌شود. فرد افسرده معمولاً در لذت بردن از زندگی دچار مشکل است، احساس تنهایی شدیدی داشته و انرژی محدودی در فعالیت‌های روزمره دارد. بیشتر مردم در دوره‌هایی احساس دلسردی از شرایط خودشان می‌کنند، اما افسردگی واقعی به خاطر طول مدت زیاد و تأثیر بر تمامی وجود فرد، عمق بیشتری دارد.

افرادی که افسردگی دارند اغلب خواهان روزهای بهتر هستند، اما امیدشان به آمدن آن روزها را از دست داده‌اند. آن‌ها نمی‌دانند چطور احساس بهتری داشته باشند. افرادی که از افسردگی رنج می‌برند ممکن است نوسانات شدید خلقی یا تمایل به کناره گیری از تعامل با دیگران را تجربه کنند. مأیوس شدن به خاطر ناتوانی در بیرون آمدن از این شرایط آن‌ها را دلسردتر می‌کند. در برخی موارد افسردگی ممکن است برای دوره‌های طولانی چندماهه یا حتی

 طول بکشد. یکی از راه‌های مقابله با آن تعیین شدت افسردگی، شناخت مواردی که آن را تشدید یا ایجاد می‌کند و تأمین گزینه‌های درمانی است.

 

شدت افسردگی

چگونه با افسردگی مقابله کنیم؟

افسردگی می‌تواند به شیوه‌های مختلفی بر زندگی فرد تأثیر بگذارد. بروز افسردگی، به روش کنار آمدن فرد با شرایط، شخصیت، و سطح پیشین عملکرد او بستگی دارد. در ادامه برخی از علائم افسردگی آورده شده است. آن‌ها را بررسی کنید تا ببینید این توصیفات چقدر در مورد شما صدق می‌کند.

 

هیجانی

چگونه با افسردگی مقابله کنیم؟

نمایش‌های بی‌پرده احساسی یا حملات گریه‌ای

داشتن مشکل در پیدا کردن لذت در زندگی

کاهش تمایلات جنسی

احساس عمیق گناه یا شرمندگی

احساس ناامیدی یا بی‌استفاده بودن

احساس سرد بودن یا دور بودن از خانواده یا دوستان

 

رفتاری

چگونه با افسردگی مقابله کنیم؟

کاهش علاقه به مشارکت در فعالیت‌هایی که سابقاً لذت‌بخش بودند

از بین رفتن علاقه به حفظ بهداشت فردی

چشم پوشی از مسئولیت‌ها

کاهش توانایی کنار آمدن با شرایط

اشکال در برقراری ارتباط با دیگران (مانند تحریک‌پذیری، طعنه‌زنی)

 

مسائل جسمانی

چگونه با افسردگی مقابله کنیم؟

فقدان انرژی

کاهش اشتها یا خوردن اجباری (وسواسی)

سردرد، کمردرد یا درد کلی عضلات بدون علت مشخص

مشکلات گوارشی (مانند درد معده، تهوع، تغییر در عادات روده و دفع)

بی‌خوابی یا خوابیدن زیاد

 

اگر چند مورد از این علائم را دارید ممکن است افسردگی جدی داشته باشید. با یک مشاور حرفه‌ای صحبت کنید تا روش‌های مقابله با مشکل را پیدا کنید. یک قدم در این فرایند درک علت‌های گوناگون افسردگی است.

 

چه چیزی موجب افسردگی می‌شود؟

چگونه با افسردگی مقابله کنیم؟

افسردگی ممکن است با فاکتورهای مختلفی ایجاد شود. برخی از دوره‌های افسردگی به واسطه شرایط ایجاد می‌شوند؛ مثلاً مرگ عزیزان، از دست دادن شغل، یا ناامید شدن به خاطر شکست در فارغ‌التحصیلی، می‌توانند یک دوره افسردگی را ایجاد کنند. وقتی فردی بتواند منشأ افسردگی را شناسایی کند چشم‌انداز درمانی بهتری در پیش رو خواهد داشت. می‌توان از اقدامات مشخصی برای غلبه به درد و ناراحتی استفاده کرد. اگر چه، وقتی هیچ علت اصلی مشخص نشود افسردگی ممکن است به علت عدم درمان بدتر شود.

 

علاوه بر فاکتورهای مربوط به شرایط، عوامل استرس زای دیگری نیز وجود دارند که باعث ایجاد افسردگی می‌شوند. عدم تعادل مواد شیمیایی، فاکتورهای شخصیتی، مصرف مواد مخدر و الکل، بیماریهای جسمانی و عادات غذایی نا مناسب می‌توانند در شروع افسردگی نقش داشته باشند. به این دلیل که موارد بسیاری می‌تواند بر سلامت روان فرد تأثیر داشته باشد، نظارت بر سبک زندگی و عادات سلامتی فرد مهم است.

 

گزینه‌های درمانی

چگونه با افسردگی مقابله کنیم؟

همه اشکال افسردگی که بتوانند بر توانایی عملکرد شما تأثیر بگذارند جدی هستند. توجه دقیق به شناسایی منشأ تعارض درونی، هیجانات از کنترل خارج‌شده، و تغییرات رفتاری برای مشخص کردن ایجاد افسردگی و تعیین گزینه‌های درمانی مهم است.

توصیه‌های اصلی برای تغییر حالت افسردگی عبارت‌اند از ورزش برای رهایی از تنش‌ها، تمدد اعصاب برای پاک کردن ناملایمات روزمره از ذهن، تغییر جنبه‌های عادی و معمول زندگی، ایجاد سیستم حمایتی و یافتن شیوه‌ای سالم برای رهاسازی هیجانات سرکوب شده.

اگر این اقدامات اولیه بهبودی حاصل نکرد، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند. با دوست، همسر، مشاور یا روان پزشک صحبت کنید تا چشم‌انداز متفاوتی پیش رویتان قرار دهند. علاوه بر گزینه‌های روان‌درمانی، درمانهای دارویی نیز وجود دارند که در افسردگی کارایی زیادی دارند.

اگر در مدیریت افسردگی نیاز به کمک دارید می‌توانید با یک مشاور متخصص صحبت کنید.