جسم خارجی در گوش


تاریخ ارسال :

۲۹ تير ۱۳۹۳

جسم خارجی در گوش

دراین مقاله روش بیرون آوردن جسم خارجی از گوش را به شما آموزش می‌دهیم.


وجود جسم خارجی در گوش می‌تواند باعث درد یا از دست دادن شنوایی شود. معمولاً وقتی جسمی در گوشتان باشد، شما متوجهش می‌شوید، اما کودکان ممکن است متوجه نشوند.

 

 

اگر جسمی در گوشتان گیر کرد، این مراحل را دنبال کنید:

چیزی وارد گوشتان نکنید. سعی نکنید جسم را با گوش پاکن، چوب کبریت یا چیز دیگری از گوشتان خارج کنید. این کار باعث می‌شود تا جسم بیشتر به داخل فرو برود و به استخوان‌بندی حساس گوش میانی آسیب وارد کنند.

اگر امکان دارد جسم را خارج کنید. اگر جسم قابل دیدن و انعطاف‌پذیر است و می‌شود با موچین آن را گرفت، به‌آرامی خارجش کنید.

از نیروی جاذبه استفاده کنید. سر خود را از سمتی که گوش مشکل دارد، به پایین خم کنید تا شاید جسم از جای خود خارج شود.

 

 برای حشرات از روغن استفاده کنید. اگر حشره به داخل گوش رفته است، سر شخص را به‌گونه‌ای بچرخانید که گوشش به سمت بالا باشد. سعی کنید با ریختن روغن معدنی، روغن زیتون و یا روغن بچه در گوش، حشره را در آن شناور کنید. روغن باید گرم باشد، اما داغ نباشد. همان‌گونه که روغن را می‌ریزید، می‌توانید ورود روغن را با صاف کردن کانال گوش راحت‌تر کنید. برای بزرگ‌سالان لاله گوش را به‌آرامی به عقب و بالا بکشید، و برای کودکان به عقب و پایین بکشید. حشره احتمالاً خفه شده و در حمام روغنی که ایجاد شده، خارج می‌شود.

از روغن به‌جز برای خارج کردن حشرات استفاده نکنید. از این روش درصورتی‌که کودک لوله گوش دارد، یا احتمال می‌دهید پرده گوشش سوراخ شده باشد، و یا درد و خونریزی و ترشح دارد، استفاده نکنید. اگر این راه‌ها جوابگو نبودند و یا شخص همچنان گوش درد یا کاهش شنوایی داشت و یا حس می‌کرد چیزی در گوشش است، به پزشک مراجعه کنید.