واترپلو


تاریخ ارسال :

۱۹ تير ۱۳۹۳

واترپلو

یکی از ورزشهای آبی بسیار هیجان آنگیز که نیاز به قدرت بدنی بالایی نیز دارد، واتر‌پلو است، ما شما را با این ورزش آشنا می کنیم.


مقدمه

واترپلو یکی از قدیمی‌ترین ورزش‌های پیوسته تیمی است، و یکی از اولین ورزش‌های تیمی است که به بازی‌های المپیک وارد شد. واترپلو شباهت زیادی به بازی هندبال که برروی زمین انجام شود دارد.

 

تاریخچه واترپلو 

واترپلو

ریشه واترپلوی مدرن به قرن 19 در انگلستان و اسکاتلند بازمی‌گردد. این ورزش از رقابت‌های نمایش قدرت و مهارت شناگری به وجود آمده است. واترپلو در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان، مخصوصاً اروپا، از محبوبیت بالایی برخوردار است. این ورزش به ویژه در مجارستان، یونان، ایتالیا، روسیه، کرواسی، صربستان، مونته نگرو، ایالات متحده آمریکا، کانادا، و استرالیا به میزان زیادی انجام می‌شود.

 

قوانین واترپلو

واترپلو

هر تیم، از شش بازیکن داخل میدان به همراه یک دروازه‌بان، با حداکثر شش بازیکن تعویضی تشکیل می‌شود. اندازه استخر می‌تواند بین 20×10 و 30×10 متر متفاوت باشد. حداقل عمق استخرها 1.8 متر است. دروازه‌های واترپلو، 3 متر طول و 90 سانتی‌متر ارتفاع دارند. هدف این بازی، وارد کردن توپ به دروازه تیم حریف است. برنده بازی، تیمی است که گل زده بیشتری داشته باشد. هر بازی از چند بخش پنج تا هشت دقیقه‌ای تشکیل می‌شود. زمانی که خطا انجام می‌شود و یا توپ از زمین بازی خارج می‌شود، زمان بازی متوقف می‌شود. تیم‌ حمله کننده، 30 ثانیه برای پرتاب توپ به دروازه حریف زمان دارد.  پس از یک پرتاپ و یا دست‌به‌دست شدن توپ به تیم حریف، شمارش معکوس زمان دسترسی توپ از سر گرفته می‌شود.

 

واترپلو

بازیکنان می‌توانند با پاس دادن توپ به هم‌تیمی‌های خود، و یا شنا کردن در حالی که توپ در جلوی آن‌ها قرار دارد، توپ را به جلو حرکت بدهند. دروازه‌بان تنها بازیکنی است که می‌تواند به طور هم‌زمان از دو دست خود برای گرفتن توپ استفاده کند. در صورت خطا، یک پرتاب آزاد به تیم حریف داده می‌شود. بازیکنی که خطا کرده است، درصورتی‌که در داخل "خط 5 متر" قرار داشته باشد، نمی‌تواند به دروازه شلیک کند. خطاهای متداول شامل هل دادن، گرفتن، سد کردن بازیکنی که توپ در اختیارش نیست، و فرو کردن عمدی بازیکن حریف در داخل آب، می شود.  

بازیکنان تعویضی می‌توانند زمانی که بازی متوقف شده است، به بازی وارد و یا از آن خارج می‌شوند. 

 

نکته‌های واترپلو 

واترپلو

یک بازیکن خوب واترپلو، باید در داخل استخر خیلی راحت باشد. بازیکنان باید تمرین شنا را در حالی که سرشان خارج از آب قرار دارد انجام بدهند، با این کار می‌توانند در زمان بازی، میدان بازی را زیر نظر داشته باشند. علاوه‌بر این، بازیکنان باید کرال پشت نشسته را برای کارهای دفاعی تمرین کنند. بازیکنان می‌توانند با پرتاب و گرفتن توپ با یک دست در زمانی که در داخل آب هستند، مهارت‌های کنترل توپ را تمرین کنند. یک بازیکن خوب قادر است برای مدت‌های طولانی در حالی که قسمت بالای بدنش برای پاس دادن، شوت، و دفاع، در بالای آب قرار دارد، در داخل آب حرکت کند. 

 

تجهیزات واترپلو

واترپلو

برای انجام واترپلو شما به یک توپ واترپلو و دو دروازه نیاز دارید.