مار پرنده


تاریخ ارسال :

۱۷ تير ۱۳۹۳

مار پرنده

یکی از عجیب ترین مارهای جهان، مار پرنده است، ما شما را با این حیوان جالب بیشتر آشنا می کنیم.


مقدمه

تصویر مارهای پرنده ممکن است بیشتر شبیه به کابوس به نظر برسد، اما در جنگل‌های جنوب و جنوب شرق آسشیا، این کابوس به حقیقت پیوسته است.

مار پرنده در واقع نام درستی برای این مارها نیست، برای اینکه به استثنای زمانی که جریان هوای قوی به سمت بالا وجود داشته باشد، آن‌ها نمی‌توانند واقعاً ارتفاع بگیرند. این مارها در واقع روی جریان هوا سر می‌خورد و از سرعت سقوط آزاد و خمشهای بدنشان، برای سر خوردن در هوا و ایجاد نیروی بالارونده استفاده می‌کنند.

 

روش پرواز

زمانی تصور می‌شد که مار پرنده بیشتر حرکتی مشابه با سقوط آزاد با چتر آنجا می‌دهد اما مطالعات اخیر جزئیات پیچیده‌ای را در مورد این‌که چطور این موجود بدون دست و پا و با بدن لوله‌ای شکل، سقوط را به پرواز تبدیل می‌کند، نشان می‌دهد. مار پرنده برای آماده شدن جهت سقوط به انتهای شاخه خزیده و به شکل J آویزان می‌شود، او با استفاده از قسمت پایینی بدن خود، خود را از شاخه پرت کرده و به سرعت شکل S مانند به خود می‌گیرد و بدن خود را تا دو برابر عرض طبیعی آن باز می‌کند و شکلی C مانند و مقعر به بدن خود که در حالت طبیعی سطح مقطعی گرد دارد می‌دهد. این شکل هوا را در زیر بدن آن به دام می‌اندازد. این مارها با حرکات موجی به سمت عقب و جلو، حتی می‌توانند در هوا بچرخند. مارهای پرنده از نظر فنی پرنده‌های بهتری نسبت به پستاندار مشهور معادل خود که سنجاب پرنده است، هستند.

 

گونه‌های شناسایی شده و روش زندگی

پنج گونه شناخته شده از مار پرنده وجود دارد که از غرب هند تا مجمع الجزایر اندونزی یافت می‌شوند. دانش ما درباره رفتار آن‌ها در حیات وحش محدود است اما تصور می‌شود که کاملاً درخت زی هستند و به ندرت از درخت پایین می‌آیند. طول کوچک‌ترین گونه مارهای پرنده به 61 سانتیمتر می‌رسد و بزرگ‌ترین آن 1.2 متر طول دارد.

 

رژیم غذایی

رژیم غذایی آن‌ها بسته به محیط جغرافیایی خود متفاوت است اما بیشتر از مارمولک‌ها، قورباغه‌ها، پرندگان، جونده‌ها، و خفاش‌ها تغذیه می‌کنند. این مارها سم خفیفی دارند، اما با توجه به نیش‌های عقبی کوچک و ثابتشان، برای انسان بی‌خطر هستند.

دانشمندان نمی‌دانند مارهای پرنده چند مرتبه و دقیقاً چرا پرواز می‌کنند، اما احتمال داده می‌شود که برای فرار از شکارچیان، حرکت از درختی به درخت دیگر بدون پایین آمدن به زمین، و احتمالاً حتی برای شکار، چنین حرکتی را انجام می‌دهند.

تصور می‌شود که یکی از گونه‌های مار پرنده (مار درختی twin-barred)، در پراکندگی جغرافیایی خود کمیاب باشد، اما سایر مارهای پرنده به‌اندازه کافی فراوانی دارند و وضعیت حفاظتی خاصی برای آن‌ها وجود ندارد.

 

 

مار پرنده

نوع

 

خزنده

رژیم غذایی

 

گوشتخوار

اندازه

 

 تا 1.2 متر

 

 

آیا میدانید؟

مار درختی بهشتی (paradise tree snake)، یکی از مارهای پرنده کوچک و بهترین گلایدر است. دیده‌شده است که این مار تا 100 متر در هوا پریده است.

 

 

 

 

اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

مار پرنده

 

 

پراکندگی جغرافیایی

(مناطق زرد رنگ)

مار پرنده