کرکس آند


تاریخ ارسال :

۱۷ تير ۱۳۹۳

کرکس آند

کرکس یکی از بزرگترین پرندگان لاشخور جهان است، ما شما را با یکی از گونه های آن به نام کرکس آند آشنا می‌کنیم.


کرکس آند

بقای کرکس آند که هرسال تنها یک تخم می‌گذارد، به برنامه‌های زاد و ولد در اسارت بستگی دارد.

 

معرفی

کرکس آند پرنده بسیار بزرگی است و یکی از بزرگ‌ترین پرندگان دنیا است که قادر به پرواز می‌باشد. به خاطر وزن زیاد (تا 15 کیلوگرم) حتی باوجود بال‌های بزرگ 3 متری، برای پرواز نیاز به کمک دارند. به همین علت این کرکس‌ها ترجیح می‌دهند در نواحی بادخیز زندگی کنند تا به‌راحتی بر روی جریان‌های هوایی سر بخورند و پرواز کنند، کرکس آند همان‌طور که از نامش پیداست در نواحی کوهستانی آند زندگی می‌کند، اما نزدیک به سواحل پر از نسیم اقیانوسی، و حتی بیابان‌هایی که جریان‌های هوایی شدید (به خاطر تفاوت دما) دارند نیز یافت می‌شوند.

 

شکل بدنی

کرکس‌های آند در اصل سیاه‌رنگ هستند اما نرها یقه‌سفید رنگ مشخصی در اطراف گردن، و یک سری علائم سفیدرنگ دیگر بر روی بال خود دارند، کرکس‌های آند همانند کرکس‌های کالیفرنیای خویشاوند خود، سر برهنه دارند.

 

برنامه غذایی

کرکس‌ها لاشخور هستند، برای همین چشمان تیزشان به دنبال مردارهایی است که قسمت عمده غذای آن‌ها را تشکیل می‌دهند، کرکس‌ها ترجیح می‌دهند از پستانداران بزرگ (وحشی یا اهلی) تغذیه کنند و با خوردن لاشه‌ها کار بسیار مهم و مفیدی برای طبیعت انجام می‌دهند، در سواحل، کرکس‌ها از حیوانات دریایی مانند ماهی یا فک تغذیه می‌کند. این پرنده چنگال‌های شکاری تیز ندارد اما به آشیانه پرنده‌ها حمله می‌کند تا تخم‌ها و یا حتی جوجه‌ها را به چنگ آورد.

 

طول عمر و زادوولد

این پرنده طول عمر زیادی داشته و بیش از 75 سال در اسارت نیز زندگی کرده‌اند، اما زادوولد کمی دارند. یک جفت کرکس آند در هرسال تنها یک تخم می‌گذرند و هر دو والدین در تمام طول سال از جوجه خود مراقبت می‌کنند.

 

وضعیت حفاظتی

کرکس آند درخطر انقراض قرار دارد اما نسبت به خویشاوند کالیفرنیایی خود وضعیت خیلی بهتری دارد. شاید تنها چند هزار عدد از این پرنده آمریکای جنوبی زنده مانده باشد و برنامه‌های احیایی آن‌ها، برای کامل کردن این تعداد مؤثر بوده است.

 

کرکس آند

نوع

 

پرنده

رژیم غذایی

 

گوشت خوار

وضعیت حفاظتی 

 

درخطر انقراض

اندازه

 

1.2 متر، طول بال 3.2 متر

 

وزن

 

15 کیلوگرم

آیا میدانید؟

 

 

 

کرکس آند بزرگ‌ترین مساحت بال را در بین تمام پرندگان دارد.

 

 

 

اندازه بال نسبت به انسان دو متری

 

کرکس آند

 

 

پراکندگی جغرافیایی

(مناطق زرد رنگ)

کرکس اند