زنجره


تاریخ ارسال :

۵ تير ۱۳۹۳

زنجره

زنجره یکی ازآفت های محصولات کشاورزی است که هر چند سال یکبار به مزارع حمله می کند. زنجره از خانواده زنجرک ها به شمار می روند و مورد توجه فرهنگ های مختلف قرار دارد.


بیش از 1500 گونه زنجره وجود دارد اما یکی از شناخته‌شده ترین آن‌ها زنجره دوره‌ای (periodical cicada) است که هر هفده سال یک بار از خاک بیرون می‌آید. 

 

شناسه اصلی زنجره ها

زنجره ها احتمالاً بیشتر به خاطر صداهای وزوز و تلک تلک خود شناخته می‌شوند که با وجود انبوهی از آن‌ها بسیار بلند می‌شود. زنجره های نر این صدای اختصاصی را با غشای ارتعاش کننده در شکم خود تولید می‌کنند. این صداها بسیار متنوع بوده و در برخی گونه‌ها آهنگ دار تر از سایرین است. ممکن است این صداها برای انسان یکسان به نظر برسد اما زنجره ها جهت پیام‌های مختلف مانند هشدار یا جذب جنس مخالف برای جفت‌گیری از آن استفاده می‌کنند. 

 

ویژگی پنهان شدن و خارج شدن

یکی از ویژگی‌های مشهور زنجره ها این است که در فواصل منظم چند سال به طور کامل ناپدید می‌شوند و دوباره در دسته‌های عظیم بیرون می‌آیند. 3000 گونه زنجره وجود دارد اما تنها برخی از آن‌ها این رفتار را دارند (مثل زنجره دوره‌ای که 17 سال یک بار بیرون می‌آید). بقیه زنجره ها سالانه خوانده می‌شوند، چون با این که برخی از آن‌ها چرخه زندگی چندساله دارند، اما برخی از زنجره های بالغ هر سال دیده می‌شوند. برای مثال زنجره تابستانی هر سال در وسط تابستان بیرون می‌آید. 

 

دوران تولد تا بلوغ

وقتی شفیره‌های زنجره از تخم بیرون می‌آیند در خاک فرو می‌روند تا مایع ریشه‌های گیاهان را بمکند. آن‌ها چند مرحله اولیه زندگی را در این لانه‌های زیرزمینی می‌گذرانند و بعد به عنوان زنجره های بالغ از خاک بیرون می‌آیند. طول این فرایند متفاوت است اما اغلب چند سال طول می‌کشد. 

 

خطر برای محیط کشاورزی

زنجره های دوره‌ای همانند ملخ‌ها مزاحمت و آسیب ایجاد نمی‌کنند مگر این که ده‌ها هزار یا هزاران هزار حشره در یک جریب زمین جمع شوند. دسته‌های بزرگ زنجره ها ممکن است با خوردن و تخم گذاشتن، به درختان جوان آسیب بزنند اما معمولاً آسیب جدی به درختانی که سن بیشتری دارند وارد نمی‌شود.  

 

شکل بدنی

زنجره ها از راسته نیم بالان هستند و از نظر فیزیکی با بدن ستبر، سر بزرگ، بال‌های شفاف و چشمان بزرگ مرکب مشخص می‌شوند. 

 

جایگاه در فرهنگ ملل

سبک زندگی شگفت‌انگیز این حشره  از زمان باستان برای انسان جالب و شگفت‌آور بوده است. در چندین فرهنگ مانند چین باستان این حشره را به عنوان سمبل تولد دوباره در نظر می‌گرفتند.   

 

                                                  زنجره

نوع

 

حشره

رژیم غذایی

 

گیاه‌خوار 

متوسط طول عمر در حیات وحش

 

تا 17 سال

اندازه

 

  2.2 تا 5.5 سانتیمتر 

آیا میدانید

 

 

برخی از زنجره ها صداهای بلندی تولید می‌کنند که می‌توان آن را از 1.5 کیلومتری شنید. 

 

 

اندازه در مقایسه با گیره کاغذ

 

 

 

زنجره

 

پراکندگی جغرافیایی زنجره (نواحی زرد رنگ)

زنجره