مورچه


تاریخ ارسال :

۵ تير ۱۳۹۳

مورچه

مورچه از جمله حشرات بسیار متنوع و جالب است. این حشره همواره به سخت کوشی معروف بوده،نحوه زندگی مورچه هنوز هم مورد توجه دانشمندان حشره شناس است.


یکی از 10،000 گونه مورچه ، این مورچه برگ خوار است که برگ‌هایی با اندازه بیش از سه برابر اندازه خود را به لانه می‌برد.

 

مورچه‌ها حشره‌هایی فراوان و گسترده هستند اما قابلیت‌های منحصر به فردی دارند. بیش از 10000 گونه مورچه در سرتاسر دنیا شناخته شده است. مورچه‌ها به خصوص در جنگل‌های استوایی به صورت گسترده یافت می‌شوند و شاید نیمی از همه حشرات موجود در آن نواحی را مورچه‌ها تشکیل می‌دهند.  

 

شکل بدنی

مورچه‌ها خیلی شبیه به موریانه‌ها هستند و به خصوص افرادی که از حضور آن‌ها در خانه عصبانی هستند، اغلب این دو حشره را باهم اشتباه می‌گیرند. مورچه‌ها کمر باریکی بین شکم و سینه دارند اما موریانه‌ها چنین نیستند. مورچه‌ها سر بزرگ، شاخک زانویی و فک‌های قوی دارند. این حشرات متعلق به راسته پرده بالان هستند که شامل زنبورها نیز می‌شود. 

 

زندگی گروهی

مورچه‌ها بسیار اجتماعی هستند و معمولاً در اجتماعات با ساختار لانه‌ای زندگی می‌کنند. لانه‌های آن‌ها ممکن است در زیر زمین، تپه یا در درختان باشد. مورچه‌های درودگر یا نجار در چوب لانه می‌سازند و برای ساختمان ممکن است مخرب باشند. برخی از گونه‌ها مانند مورچه‌های ارتشی بر خلاف سایرین برای خود لانه دائمی ندارند بلکه برای کلونی عظیم خود در دوره‌های مهاجرت به دنبال غذا می‌گردند. 

 

سلسله‌مراتب کلونی

سردسته اجتماعات مورچه‌ها ملکه یا ملکه‌ها هستند که تنها کار آن‌ها در زندگی تخم گذاشتن است و هزاران تخمی که می‌گذراند بقای کلونی را تضمین می‌کند. کارگرها (همان مورچه‌هایی که معمولاً می‌بینیم) ماده‌های بدون بال هستند که هرگز تولیدمثل نمی‌کنند و به جای آن، غذا تهیه می‌کنند، از نوزادان مراقبت می‌کنند، در لانه کار می‌کنند، از اجتماع محافظت می‌کنند و بسیاری از وظایف دیگر را نیز انجام می‌دهند. 

مورچه‌های نر اغلب تنها یک نقش دارند و آن جفت‌گیری با ملکه است و پس از به انجام رساندن این وظیفه می‌میرند. مورچه‌ها با استفاده از مواد شیمیایی با هم ارتباط برقرار می‌کنند، با هم همکاری می‌کنند، در هنگام خطر به دیگران هشدار می‌دهند، یا آن‌ها را به منابع غذایی راهنمایی می‌کنند.

 

رژیم غذایی

 معمولاً مورچه‌ها از شهدها، دانه‌ها، قارچ‌ها یا حشرات دیگر تغذیه می‌کنند، اما برخی از گونه‌ها نیز رژیم غذایی غیر معمولی دارند. مورچه‌های ارتشی از پرنده‌ها، خزنده‌ها و یا حتی پستانداران کوچک تغذیه می‌کنند. 

 

روش‌های شکار ویژه

یکی از گونه‌های آمازون (Allomerus decemarticulatus) با همکاری هم از فیبر گیاهی تله‌های بزرگی می‌سازند. این تله‌ها سوراخ‌های زیادی دارد و هنگامی که حشره‌ای پا بر روی یکی از این سوراخ‌ها می‌گذارد، هزاران مورچه از داخل سوراخ با فک‌هایشان به او حمله می‌کنند. 

گونه دیگری به نام مورچه زرد دیوانه (Anoplolepis gracilipes) قادر است ابر کلونیهایی ایجاد کند که چندین ملکه دارد. ورود تصادفی مورچه‌های زرد دیوانه در اوایل قرن بیستم به جزیره کریسمس استرالیا، به یک آلودگی مخرب انجامید. این مورچه‌ها خطر مهمی برای خرچنگ‌های قرمز که جمعیت بومی جزیره بودند ایجاد کردند. در مهاجرت عظیم سالانه خرچنگ‌های قرمز از جنگل به ساحل، هنگام عبور از نواحی لانه مورچه‌های زرد دیوانه، مورچه‌ها خرچنگ‌ها را از لانه‌ها فراری داده و یا کشتند . 

 
 

                                                         مورچه

 

نوع

 

حشره

رژیم غذایی

 

همه چیز خوار 

طول عمر متوسط در حیات وحش

 

چند هفته تا چند سال 

اندازه

 

 2 تا 25 میلی‌متر 

زندگی گروهی

 

کلونی

 

نواحی پراکندگی مورچه (نواحی زرد رنگ)

مورچه

 

 

اندازه نسبت به گیره کاغذ 

آراپایما