ده گربه‌سان بزرگ و جالب دنیا


تاریخ ارسال :

۲ تير ۱۳۹۳

ده گربه‌سان بزرگ و جالب دنیا

گربه سانان از جمله پستاندارانی هستند که از انواع مختلف و زیبایی برخوردارند ،این حیوانات هر کدام دارای توانایی وقابلیت های متفاوتی هستند که موجب می شود همواره از جمله بهترین شکارچیان به حساب آیند.


 

هیچ‌کس نمی‌تواند زیبایی و توانایی گربه‌های بزرگ جهان را تکذیب کند. به دلیل اینکه افراد زیادی به دنبال خز این جانوران هستند ، تعداد آن‌ها کم شده است. در اینجا لیستی از ده گربه‌ی بزرگ جالب وجود آورده شده است. دلیل انتخاب این ده گربه این است که این گربه‌ها یا دارای روشی جالبی در شکار، و یا پوشش بدنی زیبا و جالبی هستند، و یا اینکه در هر صورت خیلی جالب و جذاب هستند.  

 

گربه دم کوتاه | بابکت |Bobcat

 گربه دم کوتاه

گربه دم کوتاه عضوی از خانواده‌ی گربه‌های بزرگ آمریکای شمالی است. به عنوان یک درنده، محل زندگی این گربه در مناطق جنگلی، مناطق بیابانی، مناطق نیمه بیابانی و مرداب‌هاست. غذای گربه دم کوتاه شامل خرگوش، خرگوش‌های صحرایی، گوزن، جوندگان کوچک و حتی حشرات می‌باشد . مانند بسیاری از گربه‌های بزرگ، گربه دم کوتاه نیز یک شکارچی انفرادی است. هر گربه دم کوتاه از یک روش خاص برای مشخص کردن قلمرو خود استفاده می‌کند. اگرچه گربه‌های دم کوتاه توسط انسان‌ها برای ورزش و خزشان شکار می‌شوند، اما در حال حاضر جمعیت آن‌ها با خطر فوری و جدی مواجه نیست. اگرچه استمرار شکار این حیوان ممکن است جمعیت آن‌ها را در معرض خطر قرار دهد. گربه‌های دم کوتاه در سه ساعت آخر غروب آفتاب و سه ساعت پس از طلوع خورشید فعال هستند. این حیوانات در تطبیق با یک محیط جدید بسیار مهارت اند. این توانایی، برای این حیوان مهارتی بسیار مهم است، زیرا انسان‌ها معمولاً به محیط زندگی آن‌ها دست‌اندازی می‌کنند. این حیوان قهوه‌ای مایل به خاکستری با گوش‌هایی با نوک مشکی و صورت مودار شبیه به بسیاری از گونه‌های دیگر سیاه گوشان است. شاید گربه دم کوتاه به عنوان یک گربه سان بزرگ در نظر گرفته شود اما در مقایسه با گربه‌های بزرگ دیگر، سایز آن بسیار کوچک است. در حقیقت، این گربه دو برابر اندازه‌ی یک گربه‌ی اهلی است.

 

پلنگچه | Ocelot  

پلنگچه

پلنگچه برای شباهت بسیار زیادش به گربه‌های اهلی مشهور است. پوست این حیوان شبیه به یک پلنگ تیره یا پلنگ خالدار آمریکایی است. متأسفانه این پوشش جالب، آن‌ها را هدفی باارزش برای شکار کرده است. پلنگچه اغلب به شکار مارمولک، دوزیستان، غزال، جوندگان و قورباغه‌ها می رود. این گربه بیشتر در جنوب آفریقا، آمریکای مرکزی و مکزیک یافت می‌شود. پلنگچه در دهه‌ی 1980 در خطر انقراض بود اما پس از آن از لیست گونه‌های در خطر حذف شد. این حیوانات به ندرت با هم دیده می‌شوند و از استراحت در شاخ و برگ انبوه درختان لذت می‌برند. این حیوانات بسیار به قلمرو خود اهمیت می‌دهند و گاه تا حد مرگ برای تهاجم به زمینشان می‌جنگند. از آنجا که پلنگچه ها حیواناتی شبانه هستند، دارای بهترین توانایی دید در شب در بین گربه‌های بزرگ می‌باشند.

 

کاراکال | سیاه گوش | Caracal Cat  

کاراکال | سیاه گوش | Caracal Cat

گربه‌ی کاراکال، به عنوان سیاه گوشی فارسی یا آفریقایی نیز شناخته می‌شود. این گربه خویشاوند نزدیک گربه طلایی آفریقایی است. این حیوانات اغلب به دلیل مهارت بسیار بالای آن‌ها در بالا رفتن از درخت و پرش، شناخته می‌شوند. گربه‌ی کاراکال در آفریقا و آسیای غربی پراکنده است و اغلب در شب به تنهایی شکار می‌کند. این گربه برای توانایی جالبش در ربودن پرندگان از آسمان مشهور است ؛ با این حال غذای اصلی آنها شامل بز کوهی، غزال، جوندگان و گاه شترمرغ است. زمانی که گربه‌ی قره قل شکار خود را می‌گیرد، گوشت بدنش را می‌شکافد تا نیازی نباشد که خز و پوست جاندار را بخورد. اگر غذا کمیاب باشد، گربه کاراکال حتی پر پرندگان یا گوشت فاسد را نیز می‌خورد. امکان دیدن گربه‌ی کاراکال بسیار کم است، زیرا این حیوان در پنهان شدن از انسان‌ها مهارت زیادی دارد.

 

 جگواروندی | Jaguarundi

جگواروندی

جگواروندی در مکزیک و آمریکای جنوبی و مرکزی یافت می‌شود. گفته می‌شود که این گربه شبیه به سمور دریایی است، زیرا پوششی تک رنگ ( به جز نقطه‌هایی که در زمان تولد روی پوستش قرار دارد ) و گوش‌های گرد دارد. هیچ گرایشی به پوست این حیوان وجود ندارد اما جگواروندی به دلیل از بین رفتن محل زندگی خود در معرض خطر است. بسیاری از کشورهای اسپانیای زبان ، جگواروندی را نام لئون سیّو (leoncillo) می شناسند که به معنی شیر کوچک است. برخلاف بسیاری از گربه‌های بزرگ، این گربه روزها به شکار می‌پردازد. آن‌ها اغلب خرگوش، خرگوش صحرایی، پرندگان و گاه میوه می‌خورند. بیشتر جگواروندی ها در مناطق کم علف و در نزدیکی آب روان زندگی می‌کنند.

 

گربه مرمری | Marbled Cat  

گربه مرمری

اندازه‌ی گربه مرمری تقریباً با گربه‌های اهلی برابر است و یکی از کوچک‌ترین گربه‌های بزرگ می‌باشد. دم 45 سانتی‌متری این گربه اغلب در زمان شکار برای حفظ تعادل استفاده می‌شود. پراکندگی این گربه از بخش هایی از هند تا جنوب شرقی آسیا می‌باشد. غذای آن‌ها شامل سنجاب‌ها، خزندگان و پرندگان است. متأسفانه درباره‌ی گربه‌ی مرمری بسیار کم تحقیق شده است زیرا پیدا کردن آن‌ها بسیار سخت است. جمعیت آن‌ها به دلیل کوچک شدن جنگل‌های محل زندگی‌شان زیر 10000 عدد گزارش شده است. دانشمندان دریافته‌اند که گربه‌ی مرمری خویشاوند بسیار نزدیک گربه‌ی طلایی آسیایی است. به عکس بالا کنید، متوجه می‌شوید این گربه نام خود را از کجا گرفته است.

 

 جگوار |Jaguar

جگوار

جگوار سومین گربه‌ی بزرگ جهان بوده و حیوان ملی برزیل است. جگوارها تا حد زیادی شبیه به پلنگ هستند اما بسیار بزرگ‌تر می‌باشند. این حیوان از معدود گربه‌های بزرگی است که از شنا کردن لذت می‌برد. این حیوان یک شکارچی منفرد است و برای تنظیم جمعیت گونه‌های شکارش شناخته شده است. گازهای قوی جگوار به آن اجازه می‌دهد تا پوسته سفت خزندگان را بشکافد. به دلیل شکار بی‌رویه توسط انسان‌ها،  متأسفانه جمعیت آن‌ها به سرعت رو به کاهش است و نزدیک است تا در معرض خطر انقراض قرار بگیرد. اندام کوتاه و قوی جگوار آن‌ها را در بالا رفتن، خزیدن و شنا کردن ماهر کرده است.

 

 

 پلنگ برفی | Snow Leopard

 پلنگ برفی

پلنگ برفی در مناطق کوهستانی آسیای مرکزی، افغانستان و دیگر کشورهای جهان زندگی می‌کند. طول عمر این حیوان اغلب 15 تا 18 سال است. این گربه هم اندازه یک پلنگ معمولی است اما دم درازی دارد که برای تعادل در زمین‌های ناهموار استفاده می‌شود. این حیوان ممکن است در غارهای مناطق کوهستانی زندگی کند. تخمین زده‌شده که حدود 5000 پلنگ برفی باقی‌مانده‌ که این وضعیت، آن‌ها را جزء گونه های در معرض انقراض قرار می‌دهد. پلنگ برفی گاه حیواناتی را شکار می‌کند که سه برابر خودش هستند. غذای آن‌ها اغلب شامل بز کوهی، گراز و گوزن است. پلنگ برفی اغلب زیاد برای قلمرو خود نمی‌جنگد.  

 

 شیر |lion  

شیر

محیط زندگی شیرها معمولاً در زمین‌های بی درخت و علف‌زارها است، و گاه در جنگل‌ها نیز یافت می‌شوند. یک گروه از شیرها شامل شیرهای ماده، بچه شیرها و تعداد کمی شیر نر است. اغلب در گروه شیرهای ماده شکار می‌کنند ( نرها خیلی به ندرت شکار می‌کنند). شیر به عنوان یک گونه‌ی آسیب‌پذیر شناخته شده و جمعیت آن‌ها 30 تا 50 درصد کاهش یافته است. شیر نر از روی یال‌هایش شناخته می‌شود. شیر دومین گربه سانان بزرگ در جهان است. رنگ پوشش این حیوان اغلب زرد کمرنگ است. بچه‌های شیر با نقطه‌های روی بدنشان متولد می‌شوند اما با بالغ شدن این نقاط از بین می روند. غذای شیر شامل کَل یالدار، ایمپالا، گورخر و بوفالو است.

 

 یوزپلنگ |Cheetah  

یوزپلنگ

بیشتر افراد یوزپلنگ‌ها را سریع‌ترین حیوانات روی زمین می‌دانند که توانایی آن را دارد تا به سرعت 112 کیلومتر در ساعت برسد. نقاط گرد سیاه روی بدن یوزپلنگ به آن‌ها کمک می‌کند که در زمان شکار خود را مخفی کنند . سر یوزپلنگ در مقایسه با دیگر گربه‌های بزرگ، کوچک است. آن‌ها اغلب پستاندارانی همانند غزال‌ها، کل یال دار و گورخرها را شکار می‌کنند. زمانی که یوزپلنگ برای شکار با سرعت زیاد می دود، دمای بدنش تا حد زیادی بالا می رود، به طوری که اگر برای زمان زیادی در آن دما بماند برای او کشنده است. یوزپلنگ جزء گونه‌های با ارزش اتحادیه‌ی جهانی حفاظت از طبیعت قرار دارد. گفته‌شده که حدود 12400 یوزپلنگ در جهان باقی‌مانده‌اند.

 

ببر | tiger

ببر

ببرها اغلب در آسیای شرقی و جنوبی یافت می‌شوند. مانند بسیاری از گربه‌های بزرگ، آن‌ها منزوی بوده و دارای قلمرویی برای خود هستند. خطوط سیاه و عمودی که روی پوست نارنجی مایل به قرمز آنها قرار درد، یکی از قابل‌توجه ترین ویژگی‌ ببرها می‌باشد. ببر در بسیاری از اساطیر باستانی دیده شده است. ببرهایی که در حیات وحش زندگی می‌کنند، اغلب به شکار حیواناتی مانند بوفالو، گراز وحشی، گوزن و گاه پلنگ و پایتون می‌پردازند. در طبیعت، ببر می‌تواند تا حدود 5 متر جهش کند. این حیوانات اغلب در نزدیکی آب زندگی می کنند، زیرا از شستشو در آب لذت می‌برند. متأسفانه ببر یکی از پنج حیوان بزرگ شکار شده در آسیاست.