قو


تاریخ ارسال :

۳۱ خرداد ۱۳۹۳

قو

ما شما را با یکی از زیباترین پرندگان که همواره به داشتن بالهای زیبا معروف است آشنا میکنیم. قو یکی از بزرگترین پرندگان آبزی و در عین حال زیباترین آنهاست.


 

قو یک پرنده آبزی بزرگ است که هم‌خانواده نزدیک غاز و اردک به شمار می‌رود. قو برای خلق و خوی عصبانی و بال‌های فوق‌العاده قوی خود، که گفته می‌شود می‌تواند در صورت احساس خطر، صدمات خطرناک و یا حتی کشنده‌ای به حیوانات مهاجم وارد کند، شناخته می‌شود.

 

محل زندگی

قو در هر دو طرف خط استوا در سراسر نیمکرة شمالی و جنوبی یافت می‌شود . قوی نیمکرة شمالی، معمولاً رنگ سفید و منقار نارنجی دارد و قوی جنوبی، معمولاً دارای ترکیبی از سیاه و سفید با منقار قرمز، نارنجی و یا سیاه و سفید است. 

کشف شده است که  قوی سیاه استرالیا تنها با یک پا شنا می‌کند  و پای دوم را  بالای دم خودش جمع می‌کند. این به قو کمک می‌کند تا زمانی که بر روی آب شنا می‌کند، برای به دست آوردن غذا و یا فرار از خطر، راحت‌تر و سریع‌تر تغییر جهت بدهد.

 

رژیم غذایی

قوها پرندگان همه چیز خواری هستند، اما یک رژیم غذایی بسیار گیاهی دارند . قوها زمانی که در داخل آب هستند،  پوشش گیاهی زیر آب، همانند جلبک دریایی و گیاهان آبزی زمانی را می‌خورند و زمانی که در خشکی هستند،  مخلوطی از گیاهان و دانه‌ها را می‌خورند . قوها همچنین هم در آب و هم در خشکی  از حشرات تغذیه کرده و گاهی مواقع ماهی‌های کوچک را شکار می‌کنند. 

 

شکارچیان قو

با توجه به اندازه بزرگ قوها ، آن‌ها در حیات وحش شکارچیان طبیعی کمتری دارند. شکارچی اصلی قو، انسان است که قو را برای گوشت و پر و بال آن شکار می‌کند. دیگر شکارچیان قو شامل گرگ، راکون ها و روباه‌ها می‌شود که هم خود قو و هم تخم آن‌ها را شکار می‌کنند. 

 

تولید مثل

اگر چه قوها برای تمام عمر همسر انتخاب نمی‌کنند ، ولی معمولاً بین یک زوج، پیوندی قوی ایجاد شده و آن‌ها چندین سال در کنار یکدیگر می‌مانند. قوها بر روی زمین از شاخه و برگ برای خود لانه  می‌سازند و قوی ماده بین 3 و 9 تخم می‌گذارد. بچه قوها، بعد از یک دوره شکل‌گیری یک ماهه، سر از تخم در می‌آورند. بچه قوها، پس از چند روز ، اغلب همراه مادر خود در آب شنا کرده و برای حفاظت و گرم شدن در کنار او می‌مانند. قوی مادر، با عصبانیت تمام  از بچه‌های خود در برابر  هر موجودی که نسبت به آن احساس خطر کند محافظت می‌کند .

 

مشخصات ظاهری

قوها برای زندگی موفق بر روی آب،  به خصوصیت‌های زیادی  مجهز هستند ،  همانند شکل کشیده بدن، گردن بلند و پاهای پرده‌دار. بال قو نیز واقعاً  قوی است و قو یکی از معدود پرندگان سنگینی است که قادر به پرواز کردن می‌باشد ، حتی اگر برای فاصلة کوتاهی باشد. 

حدود 7 گونه مختلف از قو در اطراف جهان وجود دارد. اندازه، رنگ و رفتار یک قو، تا حد زیادی به گونه و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کند وابسته است.

 

قو در خطر انقراض

امروز به دلیل شکار بی‌رویه و از دست دادن محیط زندگی، قوها جزو گونه‌های در خطر به حساب می‌روند . آلودگی (به طور عمده آلودگی آب ) نیز یکی از دلایل عمده کاهش جمعیت قوها است. برای سال‌های طولانی، انسان‌ها از قوها برای گوشتشان نگهداری می‌کردند، ولی در حال حاضر، احترام بیشتری برای نگهداری قوها قائل شده و منابع غذایی قابل کنترل تری را نگهداری می‌کنند.

 

 آمار قو

نوع : پرنده

طول عمر : 8 - 12 سال

رژیم غذایی: همه چیز خوار

اندازه: 91cm - 150cm

وزن: 10kg - 15kg