28 کار موقرانه برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران


تاریخ ارسال :

۵ مرداد ۱۳۹۲

28 کار موقرانه برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران

بعضی چیزها هستند که خیلی بیشتر از مارک کیف و کفش، نوع وسیله نقلیه، و میزان حساب بانکی ما می توانند افراد را تحت تاثیر خود قرار دهند. در این مقاله به برخی از آنها اشاره شده است.


مقدمه

بسیار بیشتر از اینکه هر کدام از ما بخواهیم اعتراف کنیم، فعالیت های ما تحت تاثیر تمایلات داخلی به تحت تاثیر قرار دادن دیگران است. این تمایل معمولا خود را در برند محصولاتی که استفاده میکنیم، رستورانی که اغلب به آن میرویم، ماشین و خانه ای که میخریم و شغلی که انتخاب میکنیم،  نشان می دهد.

ولی آیا محصولات برندهای معتبر، غذاهای رستوران معروف، و ماشین و خانه های زیبا آنقدر خارق العاده و خاص هستند؟ فردی که موقعیتی ممتاز در شغلی که آنرا دوست ندارد و برای آن ساخته نشده است دارد چطور؟ بسیاری از این چیزها، ممکن است توجه ما را برای یکی دو دقیقه جلب کند، ولی بعد از مدتی ارزش خود را در چشم ما از دست خواهند داد.

فکر میکنید دلیل آن چیست؟ برای اینکه دارایی های ملموس، به اندازه توانایی های غیر ملموس خارق العاده نیستند.

 

چه افرادی از زندگی خود راضی هستند؟

سوال های زیر را در نظر بگیرید:

  1. آن فرد سوار یک ماشین پورشه است، ولی آیا واقعا از پس قسط های آن بر می آید؟
  2. آن فرد خانه ای بزرگ دارد. ولی آیا زندگی خانوادگی وی گرم و صمیمی است؟
  3. آن فرد درآمد خیلی بالایی دارد. ولی آیا از کاری که در زندگی انجام می دهد لذت میبرد؟

 

ایده کلی از بحث به دست شما آمده است. هر زمانی که جواب سوال هایی همانند اینها ' نه ' باشه، موضوعی که ابتداءً خارق العاده به نظر می‌رسید، جذابیت خود را از دست خواهد داد.

حالا لحظه ای تامل کرده و فردی را تصور کنید که عاشق کاری است که انجام میدهد، مرتباٌ لبخند میزند، و هر نفسی که میکشد با شور و شوق همراه است. آیا این فرد شما را تحت تاثیر قرار نمیدهد؟ آیا اگر وی یک میلیونر نباشد برای شما مهم خواهد بود؟

 

28 کار موقرانه

در زیر، 28 کار موقرانه برای تحت تاثیر قرار دادن خود و اطرافیانتان آورده شده است. اگر شما مرتباٌ این نکته ها را تمرین کنید، نه فقط دیگران را تحت تاثیر قرار خواهید داد، بلکه آنها به شما کمک می کنند که تبدیل به انسان بهتری شوید.

 

قابل اعتماد بوده و با خود صادق باشید

همیشه نسخه درجه یک خودتان باشید، به جای اینکه نسخه درجه دو شخص دیگری باشید. زندگی کردن تحت این مثال، باعث می شود که شما اهداف خود در زندگی را پیدا کرده و چشم به زندگی دیگران ندوزید. اگر شما واقعا خودتان نباشید، پس واقعا در حال زندگی نبوده و تنها وجود دارید. این سوال را از خود بپرسید: اگر شما خود را دوست ندارید، چرا من باید شما را دوست داشته باشم؟

 

به مردم اهمیت بدهید

اگر شما واقعا به مردم اهمیت ندهید، آنها نیز به شما اهمیت نخواهند داد. هر چقدر بیشتر به افراد کمک کنید، آنها نیز بیشتر به شما کمک خواهند کرد. عشق و محبت، عشق و محبت را در پی خواهد داشت.

 

کاری کنید که مردم حس خوبی داشته باشند

مردم به ندرت کارهایی که شما انجام می دهید را به خواطر می سپارند، ولیکن همیشه حسی که به آنها داده اید را در خواطر خواهند داشت. پس سعی کنید با برخورد خوب و مهربانانه، حس خوبی در مردم ایجاد کنید.

 

راستگو باشید و مسئولیت کارهای خود را قبول کنید

هیچکس یک فرد دروغگو را دوست ندارد. در هر صورت حقیقت همواره خود را نشان خواهد داد. یا شما باید کارهای خودتان کنترل کنید، یا کارهای شما، شما را تحت کنترل خود خواهند گرفت.

 

زیاد لبخند بزنید

هر کسی از دیدن یک لبخند واقعی لذت میبرد. به این فکر کنید که وقتی یک فرد کاملا غریبه، به چشمان شما نگاه کرده و لبخند میزند چه حسی به شما دست خواهد داد. ناگهان آنها دیگر بنظر غریبه نمیرسند، اینطور نیست؟

 

به کهنسالان، کودکان و به همه احترام گذارید

هیچ مرز یا گروه خاصی برای مشخص کردن افرادی که لایق احترام هستند وجود ندارد. به همه افراد، همان مقدار احترامی که برای پدربزرگ خود، و همان مقدار صبر و تحملی که در برابر برادر کوچک خود قائل هستید را نشان دهید. مردم مهربانی شما را درک می کنند.

 

مردم را با اسمشان صدا بزنید

مردم از شنیدن صدای خود لذت میبرند. پس حتما یاد بگیرید که اسم ها را به خاطر سپرده و با احترام آنها را بصورت زبانی و کتبی استفاده کنید.

 

بگوئید "لطفا" و "متشکرم".

 این دو عبارت ساده، دستورات را تبدیل به درخواست کرده و لحنی دوستانه به مذاکره ای جدی میدهند. استفاده از آنها می تواند فرق بین گستاخ بودن، و قدردان بودن را رقم بزند.

 

در کاری که میکنید به کمال مهارت برسید

کار خواننده ها، نویسنده ها، بلاگر ها، نقاش ها، سخنران ها، قاضی ها، مهندسین کامپیوتر، پدرها، مادرها، ورزش کارها، و .... ی عالی، انسان را تحت تاثیر قرار میدهد. تنها یک چیز است که بین آنها مشترک است: آنها در کار خود مهارت دارند. در صورتیکه نمیخواهید کاری را درست انجام دهید، انجام آن فایده ای نخواهد داشت. در کار و تفریحات خود به مهارت برسید. برای خود شهرتی کسب کنید، شهرت کمال پایدار.

 

وقتی که میتوانید به بقیه کمک کنید

در زندگی، هر چیزی را که بکارید، همان را برداشت خواهید کرد. وقتیکه شما تاثیر مثبتی بر زندگی فرد دیگری میگذارید، قبل از آن، تاثیر مثبتی بر زندگی خود گذاشته اید. کاری بکنید که از شما برتر باشد، کاری که باعث شود فرد دیگری احساس بهتری داشته یا رنج کمتری بکشد. همه افراد قدر  کمک های غیر منتظره را دانسته و برای فردی که آن را تامین کرده ارزش قائل میشوند.

 

در هر کاری که میکنید، تاثیری شخصی وارد کنید

به فکر رنگ آمیزی شخصی کارهای خود باشید. اگر شما فردی شوخ هستید، مقداری طنز به کارهای خود وارد کنید. اگر هنرمند هستید، کارهای خود را با طرح های زیبا مزین کنید. اگر فردی ادبی هستید، جملات زیبا در کارهای خود استفاده کنید. هر کاری که انجام میدهید را با مقداری از توانایی خاص خود رنگ آمیزی کنید.

 

به قول های خود عمل کنید

برخی از افراد، عادتاٌ قول های می‌دهند که به ندرت از پس انجام آنها برمی آیند. آنها قول کمال داده و چیزی متوسط تحویل میدهند. اگر شما میخواهید ارزش شخصی خود را در چشم دیگران افزایش دهید، دقیقا کار مخالف آنرا انجام دهید.   توانایی های خود را کمی پائین تر از حد اصلی نشان داده، تا بتوانید همیشه بیش از حد انتظار دیگران به مسئولیت های خود عمل کنید. اینکار باعث می شود که دیگران شما را شخصی بدانند که  برای حفظ قول های خود، بطور متناوب بیش از حد انتظار تلاش کرده و برای قول های خود ارزش زیادی قائل است.

 

خود را سازمان دهی کنید

اگر کارهای خود را سازمان دهی نکنید، چطور میتوانید کاری انجام دهید؟ نخواهید توانست. سازمان دهی و مرتب کردن فضای زندگی و کار را تبدیل به عادت خود کنید.

 

با انجام تحقیقات لازم ، سوال های روشن کننده بپرسید

آن فرد بی اطلاع در گوشه اتاق که فقط سر خود را تکان داده و تظاهر می کند که از موضوع مطلع است نباشید. خود را با تحقیقات لازم از پیش آماده ساخته و اگر باز هم چیزی برای شما نامفهوم است، سوال بپرسید. افراد مسئول، به تمایل شما برای درک موضوع احترام خواهند گذاشت.

 

دانش و اطلاعات خود را با دیگران در میان بگذارید

وقتی که می‌توانید، تبدیل به منبعی برای اطرافیان خود شوید. در صورتی که به اطلاعات کلیدی دسترسی دارید، آنرا احتکار نکرده و با بقیه افراد نیز در میان گذارید.

 

مثبت اندیش بوده و بر روی حقیقت تمرکز کنید

 همه اتفاقاتی که در زندگی میفتد، خوب یا بد نیست، بلکه دیدگاه شما به آنهاست که خوب یا بد را تعیین می کند. اتفاقات همیشه همانطور که لازم است پیش خواهند آمد. در هر صورت ، یا شما در کارها موفق میشوید، یا چیزی از شکست خود یاد میگیرید. پس از نتایج مثبت شاد بوده و از بقیه درس بگیرید. این نگرش مثبت ، باعث جذب افراد به سمت شما خواهد شد.

 

به دقت به حرف های دیگران گوش فرا دهید

چشم ها متمرکز، گوش ها تیز، موبایل ها خاموش. در دنیایی که به این سرعت در حال حرکت است، کسیکه زمان گوش دادن به حرف های دیگران را برای خود ایجاد کند، همیشه محبوب خواهد بود.

 

به همسر و زندگی خود وفادار باشید

وفادار بودن به همسر و زندگی، پایه ای محکم برای ساخت زندگی بوده و همانند سپری غیر قابل نفوذ، شما را از بسیاری از خطرات مصون نگاه خواهد داشت. پس در زندگی وفادار بوده و بخواطر آن، به خود ببالید.

 

یاد بگیرید که قدر طبیعت را دانسته و عاشق آن باشید

افرادی که واقعا قدر طبیعت پیرامون خود را دانسته و به آن عشق میورزند، معمولا برای انسانیت نیز ارزش زیادی قائل هستند. این، روشی درست برای زندگی است و چیزی است که مردم متوجه آن میشوند.

 

هر روز، منابع خود را بر روی خود سرمایه گذاری کنید

 وقتی که شما بر روی خود سرمایه گذاری میکنید، هیچگاه ضرر نکرده و پس از گذشت زمان، خط سیر زندگی خود را تغییر خواهید داد. بطور ساده، شما محصول اطلاعات خود هستید. هر چقدر بیشتر زمان، انرژی و پول را صرف بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز خود کنید، کنترل بیشتری بر روی زندگی داشته و در چشم اطرافیانتان ارزشمندتر خواهید شد.

 

بطور روزانه، کارهای تصادفی خوب انجام دهید

کرایه تاکسی فردی که با شما همصحبت شده بود را پرداخت کنید، برای تشکر از زحمات مستخدم شرکت، به او هدیه ای بدهید. در اتوبوس، صندلی خود را به پیرمردی که ایستاده است بدهید. هیچ چیز بیشتر از ایجاد لبخند در صورت اطرافیان، باعث شادی انسان نمیشود.

 

از افرادی که استحقاق آنرا دارند تعریف کنید

از عادت خود خارج شده و افرادی که با شکستن عادت های خود به موفقیت های بزرگ رسیده اند را تشویق کنید. هر کسی دوست دارد بداند که دیگران قدر سعی و تلاش آنها را میدانند.

 

واضح صحبت کرده و تماس چشمی ایجاد کنید

اکثر افراد، تحمل بسیار کمی در برابر افرادی که قادر به درک منظورشان نیستند دارند. مرموز بودن، باعث ایجاد روابط قوی و خارق العاده نمیشود. همچنین، در اینکه تماس چشمی، یکی از جذاب ترین مدل های ارتباط شخصی است شکی وجود ندارد. استفاده درست از تماس چشمی، باعث ایجاد حس نزدیکی و صمیمیت در فعل و انفعالات انسانی می شود.

 

خود را قابل دسترس و سهل الوصول قرار دهید

اگر مردم نتوانند با شما تماس حاصل کنند، یا در  تماس با شما دچار مشکل شوند، شما را فراموش خواهند کرد. درتماس بودن و سهل الوصل بودن شما برای افراد دیگر، برای آنها بسیار مهم است. همیشه رفتاری مثبت و قابل تحمل داشته و خط تماسی خود را با افراد حفظ کنید.

 

به خود متکی باشید

آزادی، بزرگترین هدیه است و اتکاء به خود، بزرگترین آزادی است. بعلاوه، اتکاء به خود، بسیار خارق العاده و تحسین برانگیز است. در دنیای کاری، یکی از بزرگترین رویاهای افراد این است که کارهای روزانه خود را ترک کرده و تبدیل به یک فرد کارآفرین شوند.

 

از منابعی که در اختیار دارید، استفاده کنید

یک فرد عادی، معمولا وقتی میبیند که یک فرد معلول، نشانه های شادی مفرط را از خود بروز میدهد، بسیار متعجب خواهد شد. چطور فردی که دارای شرایط کاملا محدود فیزیکی است می تواند انقدر شاد باشد؟ جواب این سوال در روش استفاده از منابعی است که آنها در اختیار دارند. تا زمانی که فرد زنده است، توانایی تغییر وضع خود را دارد.

 

بخشی از چیزی شوید که به آن اعتقاد دارید

این میتواند هر چیزی باشد. بعضی از افراد، فعالیت موثری در شورای شهر خود انجام میدهند، بعضی ها خود را وقف فعالیت های دینی میکنند، بعضی ها عضو شبکه های خدماتی شده و به مردم خدمت میکنند، بعضی ها باعث پیشرفت کار خود میشوند. در هر کدام از این موارد، نتایج روانی کار یکی است. آنها خود را وقف چیزی میکنند که کاملا به آن اعتقاد دارند. این اشتغال، شادی و معنا را به زندگی آنها وارد می کند. سخت است که انسان، تحت تاثیر فردی که عاشق کار خود است قرار نگیرد.

 

بدون خودنمایی کردن، از باور های خود دفاع کنید

بله، امکان این وجود دارد که بدون تحمیل باور های خود به دیگران، از باور های خود دفاع کنید. وقتیکه کسی در مورد باورهای شما از شما سوال میپرسد، آنها را در حد معقول با آنها در میان گذارید، ولی تبلیغات خشک و حمله های اعتقادی به آن فرد انجام ندهید. کاملا در باورهای خود راسخ باشید، ولی همیشه اطلاعات جدید را در مورد آنها بپذیرید.