سمندر خالدار


تاریخ ارسال :

۲۸ خرداد ۱۳۹۳

سمندر خالدار

سمندر خالدار، یک حیوان دوزیست زیبا است که در جنگل های کانادا و آمریکا زندگی می کند. در این مقاله، با این سمندر آشنا شوید.


سمندر خالدار 

پیدا کردن سمندر خالدار، با وجود اندازه نسبتاً بزرگ و پراکندگی بسیار زیاد جغرافیایی، بسیار سخت است. 

 

محل زندگی 

طول سمندرهای خالدار به 23 سانتیمتر می‌رسد و در جنگل‌های برگ‌ریزان (جنگل‌هایی که همیشه سبز نیستند) از شرق کانادا تا شرق و  غرب میانه امریکا دیده می‌شوند. اما این سمندرهای مرموز تقریباً تمام طول عمر خود را در زیر سنگ‌ها و کنده‌ها یا لانه‌های حیوانات دیگر پنهان می مانند. 

 

سمندر خالدار

سمندر خالدار ساکن جنگل‌ها و نواحی کوهستانی است اما در جنگل‌های مرطوب و کم ارتفاع نزدیک به دشت سیلابی نیز زندگی می‌کند.  

 

دلایل خروج از مخفیگاه

تنها زمان خروج سمندر خالدار از مخفیگاه زیرزمینی خود، شب هنگام برای تغذیه و نیز فصل بهار برای جفت‌گیری است. این حیوان پس از بارندگی سنگین برای جفت‌گیری مسافت طولانی طی می‌کند و در  برکه‌ها و آبگیرهای بهاری تخم می‌گذارد. 

 

جایگاه در زنجیره غذایی

این سمندرهای زیبا، رنگ سیاه مایل به آبی داشته و دو ردیف نامنظم لکه‌های زرد یا نارنجی از سر تا دمشان کشیده شده است. سمندر خالدار همانند سمندرهای دیگر از غددی که روی پشت و دمش قرار گرفته است، سم شیری و مهلکی ترشح می‌کند تا شکارچیان را از خود دور نگه دارد. رژیم غذایی این سمندرها شامل حشرات، کرم‌ها، نرم‌تنان، عنکبوت‌ها و هزارپاها است. 

 

وضعیت حفاظتی

تعداد سمندرهای خالدار به طور کلی در گستره‌شان ثابت است اما آن‌ها به تغییرات بوم شناختی بسیار حساس هستند و آب‌های اسیدی در زیستگاه‌های آن‌ها تأثیر منفی بر جمعیتشان گذاشته است. کاهش زیستگاه و تجارت سمندر خالدار نیز جمعیت آن‌ها را کاهش می‌دهد. 

 

 1. سمندر خالدار 

  نوع

  دوزیست

  رژیم غذایی

  گوشت‌خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  20 سال

  اندازه

  18 سانتیمتر

  آیا میدانید؟ 

  سمندر خالدار هر سال از همان مسیر قبلی به همان برکه جفت‌گیری خود برمی‌گردد.

  اندازه در مقایسه با فنجان چای 

  سمندر خالدار

  پراکندگی جغرافیایی سمندر خالدار (نواحی زردرنگ) سمندر خالدار