کوسه پرستار


تاریخ ارسال :

۲۷ خرداد ۱۳۹۳

کوسه پرستار

در این مقاله، با کوسه پرستار و خصوصیات رفتاری و مشخصات آن آشنا شوید.

 


 

نام علمی کوسه پرستار Ginglymostoma cirratum است که واژه‌ای ترکیبی از زبان لاتین و یونانی است به معنی دهان لولا دار منحنی که برای توصیف ظاهر تا حدی ناصاف آن به کار می‌رود. 

 

منشأ نام این کوسه‌ها

منشأ نام کوسه پرستار (nurse shark) نامشخص است. ممکن است به خاطر صدای مکندگی باشد که هنگام شکار در ماسه ایجاد می‌کنند که شبیه صدای نوزاد در حال شیر خوردن (nursing) است یا این که ممکن است از واژه قدیمی nusse گرفته شده باشد که به معنی کوسه گربه است، اما نظریه محتمل تر این است که نام آن از واژه قدیمی انگلیسی برای کوسه کف دریا یعنی hurse (که شبیه به nurse  است،) آمده باشد. 

 

وضعیت رفتاری

کوسه پرستارها ساکنین کف دریا هستند که به آهستگی حرکت می‌کنند و معمولاً برای انسان خطری ندارند. کوسه پرستار فک‌های قوی پر از هزاران دندان کوچک اره مانند دارد و می‌تواند بسیار بزرگ باشد (تا حدود 4.3 متر طول). در صورتی که کسی بر روی او پا بگذارد یا توسط غواصانی که تصور می‌کنند این حیوان رام و بی‌خطر است، مورد آزار قرار بگیرد، در دفاع از خود گاز می‌گیرد. 

 

نوع تغذیه

کوسه پرستار از فک‌های قوی‌اش برای خرد کردن و خوردن صدف‌ها و سخت‌پوستان و حتی مرجان‌ها استفاده می‌کند اما تغذیه از ماهی، میگو و ماهی مرکب را ترجیح می‌دهد. رنگ این کوسه قهوه‌ای خاکستری بوده و باله دم متمایزی دارد که ممکن است به یک چهارم کل طول بدن برسد. کوسه پرستارها بر خلاف سایر کوسه‌ها، در هنگام لمس صاف و نرم هستند. 

 

محل زندگی 

کوسه پرستارها در آب‌های گرم و کم عمق غرب اقیانوس اطلس و شرق اقیانوس آرام زندگی می‌کنند. اگر چه در نواحی جغرافیایی محل زندگی‌شان به وفور یافت می‌شوند و وضعیت حفاظتی ویژه‌ای ندارند، اما نزدیکی‌شان به فعالیت‌های انسانی این کوسه‌ها را تحت فشار گذاشته است.  

 


 1.  کوسه پرستار Ginglymostoma cirratum

  نوع

  ماهی

  رژیم غذایی

  گوشت‌خوار 

  اندازه

  2.2 تا 3 متر

  وزن

  90 تا 150 کیلوگرم

  اندازه نسبت به انسان دو متری

   کوسه پرستار

  پراکندگی جغرافیایی کوسه پرستار

  (نواحی زردرنگ)

   کوسه پرستار