نکته‌هایی در مورد مسافرت


تاریخ ارسال :

۲۶ خرداد ۱۳۹۳

نکته‌هایی در مورد مسافرت

در این مقاله با نکته‌هایی کاربردی و مناسب برای انجام سفرهای داخلی و خارجی آشنا می‌شوید.


پیش از مسافرت رفتن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

آنچه که در سفر کردن مهم است این است که تعطیلات را بدون خطر به سر برساند و این‌ها میسر نمی‌شود مگر اینکه امنیت همه افراد خانواده تأمین شود و در سفر هر واقعه غیرمنتظره‌ای امکان دارد به وجود آید بنابراین باید نکات ایمنی لازم را رعایت کرد و حتماً باید پیش از رفتن به سفر مکانی را که قصد مسافرت کردن به آنجا را داریم مشخص کرده و متناسب با آن مکان وسایل لازم را تهیه و آماده نماییم و تغییرات آب و هوایی را نیز در نظر داشته باشیم.

 

اگر قصد مسافرت رفتن به کنار دریا یا رودخانه‌ای را داشته باشیم چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

سفر به دریا

نشستن در کنار رودخانه متلاطم خطرناک است به خصوص اگر هوا ابری و بارانی باشد بنابراین بهتر است محل نشستن را نزدیک رودخانه و هم چنین در دره یا محلی که امکان دارد در هنگام بارش سیلابی شود انتخاب نکنیم و اگر قصد شنا در آب رودخانه را دارید ابتدا کف آب را بررسی کنید و مراقب سنگ‌ها و شاخه‌های مخفی و گودال‌ها و جلبک‌های آبی باشید و اگر جریان آب تند است از وارد شدن در رودخانه یا دریاچه اجتناب نمایید.

 

در انتخاب وسیله برای مسافرت کردن به چه نکاتی باید توجه کرد؟

پیش از سفر رفتن بهتر است مشخص کنیم که به چه مکانی می‌خواهیم برویم و نوع وسیله را متناسب با مسافت و هم چنین با دقت در ایمنی وسیله، سرعت و قیمت و سهولت دسترسی به مناطقی که قصد بازدید از آنجا را داریم و هم چنین متناسب با بودجه‌ای که می‌خواهیم در سفر خرج کنیم تعیین نماییم.

 

در سفر با خودروی شخصی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

در هنگام سفر کردن باید پیش از سفر از سالم بودن خودرو و کارکرد درست همه قسمت‌های خودرو مطمئن شد و قبل از حرکت باید از وضعیت جاده‌ها مطلع شد و شب قبل به اندازه کافی استراحت کرده و در هنگام رانندگی از شوخی‌های بی‌مورد اجتناب شود. فشار باد تایرها باید بررسی شود و باید در رانندگی کاملاً احتیاط کرد و هر دو ساعت رانندگی توقف کرده و استراحت نمایید.

 

در استفاده کردن از چادرهای مسافرتی در سفر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مسافرت

استفاده از چادرهای مسافرتی در فضاهای شهری وسیله چندان امنی نیست اما در سفر به طبیعت و کوه یکی از ابزارهای مهم و لازم به شمار می‌آید برای سفرهای یک یا دو نفره بهتر است چادر سبک و کوچک انتخاب شود اما اگر قصد سفر خانوادگی و به نقاط شهری دارید بهتر است از چادرهای بزرگ‌تر استفاده کنید.و نباید در داخل چادر پخت و پز انجام داد و هنگام خواب حتماً یکی از پنجره‌های چادر باز باشد.

 

در سفر کردن بهتر است از چه نوع مواد غذایی استفاده شود؟

بهتر است در سفر کردن از غذاهای نیمه‌خشک با رطوبت کم و یا از غذاهای کاملاً داغ استفاده شود و با توجه به اینکه در تابستان مسافرت رفتن بیشتر است و اختلالات گوارشی و روده‌ای هم در این فصل بیشتر به چشم می‌خورد بنابراین باید دقت کرد تا تغذیه مناسب وجود داشته باشد و بهتر است از غذاهای کنسروی که قبل از مصرف 20 دقیقه جوشیده شده و بستنی‌های پاستوریزه و نان و هم چنین کاهو و سبزی‌هایی که شسته و ضد عفونی شده استفاده گردد.

 

چگونه می‌توان از مریض شدن و ناخوشی در سفر جلوگیری کرد؟

تهیه و آماده سازی مواد غذایی مناسب سفر و به همراه داشتن داروهای ضروری و رعایت نکات بهداشتی از مهم‌ترین نکاتی هستند که خانواده‌ها باید به آن توجه داشته باشند و اگر در طول مسیر حالت‌هایی مانند تهوع و استفراغ و سر درد برای شما اتفاق افتاد بهتر است کاملاً به صندلی خودرو تکیه داده و صندلی را به حالت نیمه خواب در آورده و از بوهای تحریک‌کننده مانند سیگار اجتناب شود هم چنین باید داروهای پرمصرف را قبل از سفر تهیه کرد و سعی شود در طول سفر از غذاهای خانگی و کنسروی استفاده گردد و نکات بهداشتی کاملاً رعایت گردد.

 

در سفر کردن از انجام چه کارهایی باید خودداری کرد؟

بردن چمدان بزرگ یا چندین چمدان با لباس‌های فراوان یکی از اشتباهاتی است که اکثراً آن را انجام می‌دهند هم چنین در سفر کردن باید دقت کرد که اگر در بازار از جنسی خوشمان آمد حتماً آن را بخریم و خرید آن را به علتی مانند بعداً می‌خریم شاید ارزان تر پیدا کنیم عقب نیندازیم اما باید  دقت کرد که چیزی را نخریم که باعث سختی و جای کم خودرو شویم.حمل پول فراوان و تلف کردن وقت در هنگام خرید برای چانه زدن و و ...از اشتباهاتی است که خیلی زیاد در سفرها اتفاق می‌افتد.

 

در مسافرت‌ها  چرا احتمال مریض شدن مسافران بیشتر از مواقع عادی است؟

به دلیل کم شدن مقاومت بدن در سفر به علت کم خوابی و راه طولانی و خسته‌کننده و کمبود استراحت و شرایط آب و هوایی متفاوت و استفاده از غذاهای بیرون و رعایت نکردن نکات بهداشتی باعث بیماری مسافران در مسافرت‌ها می‌گردد.

 

در سفر با هواپیما باید به چه نکاتی توجه کرد؟

مسافرت

اگرچه سفر با هواپیما از لحاظ طی مسافت خیلی آسان تر است اما آلودگی‌های زیادی در هواپیما وجود دارد که مهم‌ترین آلودگی مربوط به دست‌شویی هواپیما می‌باشد که صدها نفر داخل هواپیما از یک سرویس استفاده می‌کنند و هم چنین دسته‌های جلوی صندلی که در هر سفر بارها مورد استفاده قرار گرفته است و هم چنین استفاده از پتو و بالش‌های هواپیما نیز مرکز تجمع ویروس‌ها و آلودگی‌هاست و بهتر است از پتو و بالش یک بار مصرف که قبل از سفر تهیه‌کرده‌اید استفاده نمایید.

 

در سفرهای زیارتی چه کارهایی پیش از سفر انجامش مستحب است؟

طلب خیر از خداوند و اطلاع دادن به دوستان و بستگان و حلالیت طلبیدن از آن‌ها و وصیت کردن مخصوصاً نسبت به امور واجب و انتخاب هم‌سفر مناسب و هم شان خود از نظر اخلاقی و اقتصادی و انتخاب زمان مناسب برای سفر و خواندن دعای سفر و آیات و سوره‌های قرانی مانند قدر و آیت‌الکرسی و حمد و ناس وفلق و صدقه دادن در آغاز سفر و غسل کردن از جمله کارهایی است که می‌توان پیش از سفر انجام داد.

 

در سفرهای زیارتی در طول سفر چه کارهایی مستحب است از طرف زائر صورت بگیرد؟

مستحب است زاد و توشه لازم و کافی به همراه داشته باشد و با هم‌سفران بااخلاق نیکو رفتار کند و به افراد مریض و ضعیف در طول سفر کمک کند و به خدمتکاران آستانه مقدس کمک و انفاق نماید و به فقرا و مساکین محل صدقه بدهند.

 

مسافرت به جزیره کیش با تور بهتر است یا شخصی؟

سفر به جزیره کیش معمولاً با تور بهتر است و هزینه کمتری نسبت به سفر شخصی دارد.آژانس‌های مسافرتی هتل‌ها و صندلی هواپیماهای کیش را به صورت سالیانه و با قیمت‌های مناسبی اجاره می‌کنند بنابراین وقتی شما تور کیش یعنی بلیط و هتل را می‌خرید قیمت تمام‌شده آن به صورت قابل‌ملاحظه‌ای پایین تر از خرید تک‌تک و به صورت جداگانه می‌باشد.

 

در سفرهای هوایی چگونه می‌توان از گرفتگی گوش در هواپیما جلوگیری کرد؟

در هنگام بلند شدن یا به زمین نشستن هواپیما خمیازه بکشید یا آدامس و آب نبات بخورید این کارها ماهیچه‌های مجرای استاش را فعال کرده و موجب باز شدن مجرای استاش می‌شوند و در هنگام بلند شدن یا نشستن هواپیما نخوابید اگر در این موقع بیدارباشید می‌توانید بااحساس فشار روی گوش از روش‌های پیشگیری‌کننده استفاده کنید.

 

مناسب‌ترین زمان از نظر آب و هوا برای سفر کیش چه زمانی است؟

مناسب‌ترین زمان از نظر آب و هوا برای سفر به کیش از اوایل دی ماه تا اواخر اردیبهشت ماه می‌باشد که در این ماه‌ها جزیره کیش هوایی بسیار لطیف دارد.

 

چه زمانی برای رفتن به مسافرت برای زنان باردار مناسب است؟

زنان باردار بهتر است سه ماهه دوم را برای بارداری انتخاب کنند هفته 14 تا 27 به دلیل حالت تهوع‌های احتمالی صبحگاهی و خطر سقط‌جنین سفر کردن ریسک بالایی دارد مخصوصاً با هواپیما از طرفی در سه ماهه آخر یعنی ا ز هفته 36 به بعد برای اینکه بیشتر زیر نظر پزشک باشید و احتمال زایمان زود رس هم وجود دارد بهتر است در شهر و خانه خود باشید بنابراین سه ماهه دوم برای مسافرت کردن زنان باردار بهترین زمان است.

 

در سفر کردن به طبیعت چگونه از نیش پشه در امان باشیم؟

اگر حشرات شما را بگزند قسمت خوب آن این است که محل نیش آن‌ها درد و خارش دارد اما شاید باعث مالاریا، تب استخوان شکن یا نفوذ ویروس‌ها بشوند. برای جلوگیری باید از کرم‌ها یا اسپری های محافظ نیش پشه و حشرات استفاده کنید.

 

چگونه می‌توان سفری ارزان داشت؟

برای اینکه هزینه سفر کمتر شود می‌توان گروهی سفر کرد و گروهی سفر کردن به معنای تقسیم هزینه‌ها است و قبل از سفر اطلاعاتی در زمینه اماکن اقامتی قیمت‌ها و امکانات منطقه به دست آورید و هزینه‌ها را برآورد کنید.تهیه یک چادر مسافرتی می‌تواند بخشی از هزینه‌ها را کم کند و هم چنین می‌توان از خوردن غذاهای بیرون و خرید هله هوله که لازم و ضروری نیستند اجتناب نمود.

 

در مسافرت رفتن برای انتخاب هم‌سفر چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

برای یک سفر خوب و به‌یادماندنی بهتر است هم‌سفرانی را که انتخاب می‌کنیم از ویژگی‌های انعطاف‌پذیری و حتی شوخ‌طبعی برخوردار باشند. افرادی که انعطاف‌پذیر نباشند باعث می‌شوkد که سفر خوبی نداشته باشیم. کسانی را که به عنوان هم‌سفر انتخاب می‌کنیم از لحاظ فکری، هم فکر باشند تا اختلاف نظر در مسافرت‌ها باعث زهر شدن سفر و ناخوشی نگردد. کسانی که بیشتر مثبت اندیش هستند و بیشتر از جملات و کلمات امیدوارکننده استفاده می‌کنند به عنوان هم‌سفر انتخاب نماییم.

 

زائر در سفرهای زیارتی برای تشرف به حرم مطهر چه کارهایی مستحب است انجام دهد؟

سفر زیارتی

غسل زیارت، با طهارت و وضو بودن، پوشیدن لباس‌های تمیز و پاک، عطر زدن و خوشبو کردن به جزء در زیارت امام حسین که این عمل مستحب نیست، با آرامش و وقار حرکت کردن، مشغول ذکر خدا بودن، خواندن اذن دخول، بوسیدن آستانه و درگاه حرم، وارد شدن به حرم با پای راست، نزدیک حرم رفتن و خواندن زیارت‌های که از معصومین رسیده است و آهسته زیارت خواندن و دو رکعت نماز زیارت خواندن و توبه از گناهان و پرهیز از سخنان ناشایست از جمله کارهایی است که مستحب است از طرف زائر هنگام تشرف به حرم مطهر انجام شود.