شش موجود خارق‌العاده که می‌توانند سخت ترین شرایط را تحمل کنند


تاریخ ارسال :

۲۱ خرداد ۱۳۹۳

شش موجود خارق‌العاده که می‌توانند سخت ترین شرایط را تحمل کنند

اینها موجوداتی هستند که می توانند تقریباً در تمام شرایط از سخت ترین شرایط آب و هوایی گرفته تا فشارهای بسیار بالا و عدم وجود هوا زنده بمانند.


کرم جهنمی | Devil Worm

 

کرم جهنمی

این موجود می‌تواند این شرایط را تحمل کند: فشار بسیار بالا، کمبود اکسیژن، دمای بالا 

این گونه از نماتودها (کرم گرد) که در سال 2001 کشف شد، تا 3.5 کیلوکتر زیر سطح زمین میتوانند زندگی کنند. این کرم رکورد قبلی میکروارگانیسم چند سلولی را یک مایل (1.6 کیلومتر) جا به جا کرد. این کرمها زندگیشان را در تاریکی کامل میگذرانند، آبهای 12000 ساله مینوشند و از باکتریهای ساده تغذیه میکنند. 

 

عنکبوت جهنده هیمالیایی | Himalayan Jumping Spider 

 

عنکبوت جهنده هیمالیایی

این موجود می‌تواند این شرایط را تحمل کند : فشار پایین، دمای انجماد 

در نقطه مقابل کرم جهنمی، عنکبوتی وجود دارد که رکورد دار حیواناتی است که می توانند در ارتفاعاتی بالاتر از بقیه حیوانات زندگی کنند (6.6 کیلومتر بالای سطح دریا). این عنکبوت قادر است مدت طولانی بدون غذا و در دمای انجماد و کاهش شدید فشار اتمسفر زنده بماند. تنها منبع تغذیه در دسترس این عنکبوت، حشرات کوچکی هستند که توسط باد به بالای کوه آورده میشوند. 

 

عروس دریایی نامیرا | The Immortal Jellyfish

 

عروس دریایی نامیر

این موجود می‌تواند این شرایط را تحمل کند: فرایند پیر شدن

این عروس دریایی قادر است در شرایط ناسازگار به مراحل نوزادی اش بازگردد و این کار آنها را به طور موثری نامیرا ساخته است. به نظر نمیرسد که هیچ گونه محدودیتی در تعداد دفعاتی که قادر است به نوزادی برگردد وجود داشته باشد. اما متاسفانه هر بار که به حالت نابالغ در می آیند، نسبت به شکار و بیماری بسیار آسیب پذیر میشوند. 

 

سوسک قرمز مسطح | The Red Flat Bark Beetle

 

سوسک قرمز مسطح

این موجود می‌تواند این شرایط را تحمل کند: سرمای بسیار شدید 

این حشره که بومی نواحی شمالی آلاسکا و کانادا است قادر است در دماهای منفی 150 درجه سانتیگراد با تولید یکنوع پروتئین ضد یخ که مانع تبلور خونش میشود زنده بماند. خون او حاوی گلیسرول نیز هست که از یخ زدگی جلوگیری میکند. 

 

کرم پمپئی | The Pompeii Worm

 

کرم پمپئی

این موجود می‌تواند این شرایط را تحمل کند: گرمای شدید، نوسانات دمایی 

این کرم آبهای عمیق، منحصراً در دودکشهای هیدروترمال کف اقیانوسها زندگی میکند. دم آنها در دودکش قرار میگیرد که به دمای 80 درجه سانتیگراد میرسد اما سرشان در خارج از دودکش قرار میگیرد تا شکار کنند. این مسئله باعث میشود نصف بدن آنها اختلاف دمای بیش از 38 درجه سانتی‌گراد را تجربه کند. تصور میشود که مقاومت آنها در مقابل گرما، به علت پوشش باکتریهای خاص در بدنشان باشد که عایق قدرتمندی برای این کرم فراهم میکند. 

 

جانور تنبل (تاردیگرید) | Tardigrade

 

جانور تنبل (تاردیگرید)

این موجود می‌تواند این شرایط را تحمل کند: در اصل همه شرایط را!

این حیوان میلیمتری بند بند، میتواند تقریباً در همه شرایط زنده بماند. دمای بین صفر مطلق تا 149 درجه سانتیگراد برای او مشکلی ایجاد نمیکند. فشار 1200 برابر اتمسفری؟ اصلا اشکالی ندارد! به بی آب شدن (دهیدراته) نیز اهمیتی نمیدهد و میتواند ده سال بدون آب زنده بماند. 1000 برابر دوز تشعشعات کشنده برای انسان نیز برای او مسئله مهمی نیست. هنگام آزمایش حد واقعی مقاومت تاردیگرید، دانشمندان تا جایی پیش رفتند که آن را در سال 2007 به خارج از جو فرستادند و نتیجه این بود که بیشتر تاردیگریدها کاملا سالم از ماموریت بازگشتند. مقاومت این موجودات به نوعی قابل ستایش است.