تمساح ماهی


تاریخ ارسال :

۲۰ خرداد ۱۳۹۳

تمساح ماهی

در این مقاله، با تمساح ماهی خارق العاده و هراسناک آشنا شوید.


 

خویشاوند ما قبل تاریخ این ماهی بزرگ در بسیاری از نقاط جهان دیده می‌شد، اما امروزه نیزه ماهی تنها در آمریکای شمالی و مرکزی زندگی میکند.

 

شکل بدنی

از هفت گونه گار (ماهی سرسوسماری ) شناخته شده ( ماهی هایی دارای آرواره های منقار مانند، مثل نیزه ماهی)، تمساح ماهی بزرگترین گونه است و طول آن به سه متر و وزن آن به 140 کیلو گرم میرسد. این ماهی بزرگ معمولاً به رنگهای سبز زیتونی یا زرد دیده میشود و بدنی کاملاً پوشیده از فلس دارد. نام تمساح ماهی از آرواره بزرگ و کشیده و پر از دندان این حیوان که شبیه به آرواره های تمساح است، گرفته شده است. این هیولای آب شیرین، ممکن است به نظر درنده برسد، اما تاکنون دیده نشده به انسانها حمله کند. تمساح ماهی میتواند حالت خطر به خود بگیرد. تخم این ماهی در صورت بلع، برای انسان سمی است.

 

جایگاه این ماهی‌ها در زنجیره غذایی

 

گارهای بزرگسال، شکارچیان طبیعی کمی دارند، با این حال تمساح ها به آنها حمله میکنند. گارهای کم سن تر توسط ماهیان بزرگتر شکار میشوند. تمساح ماهی در اصل ماهی شکار میکند، اما با این حال فرصت طلب بوده و از هر چیزی، از پرنده های آبی گرفته تا لاکپشتهای کوچک و لاشه ها تغذیه میکند.

 

محل زندگی

گارها در دریاچه ها، رودخانه ها و خلیج ها زندگی میکنند و قادرند تلخی و شوری آب را تحمل کنند، اما این ماهی‌های بزرگ دندان دار، رودخانه های آرام و بزرگ به ویژه رودخانه هایی که دشت سیلابی وسیعی دارند را ترجیح میدهند، چون آبهای کم عمق تا حدی از نوزادان آنها در مقابل شکارچیان محافظت میکند.

 

دلایل کاهش جمعیت

متاسفانه ابزارهای کنترل سیل، مانند سدها و و سیل بندها، به میزان قابل توجهی اکوسیستم سواحل رودخانه ای را تغییر داده و زیستگاه مطلوب تخم ریزی آنها در آمریکای شمالی را تا حد زیادی از بین برده است. این مشکلات تولید مثل تمساح ماهی ها، در کاهش قابل توجه جمعیت آنها نقش زیادی داشته است.

تمساح ماهی ها در ماهی گیری تفریحی و تجاری نیز بیش از حد صید شده اند و اکنون طبق قانون در بخشهایی از قلمروشان، تحت حفاظت قرار دارند.