راهنمای تغذیه کودک: به کودک در یک سالگی چه غذایی بدهیم؟ شروع غذای جامد


تاریخ ارسال :

۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳

راهنمای تغذیه کودک: به کودک در یک سالگی چه غذایی بدهیم؟ شروع غذای جامد

زمان توصیه شده برای شروع تغذیه جامد در کودک 4 تا 6 ماهگی است و معمولا با غلات برنجی همراه با شیر مادر یا شیر خشک (نوعی غلات آماده مخصوص کودک) شروع می‌شود.


بین 4 تا 6 ماهگی غذای جامد را شروع کنید 

 

تغذیه کودک

زمان توصیه شده برای شروع تغذیه جامد در کودک 4 تا 6 ماهگی است و معمولا با غلات برنجی همراه با شیر مادر یا شیر خشک (نوعی غلات آماده مخصوص کودک) شروع می‌شود، اما در این مورد فقط سن مهم نیست. پیش از این که تغذیه جامد را شروع کنید باید کودکتان بتواند بنشیند (با کمک)، سرش را بچرخاند و حرکات جویدن را انجام دهد. او باید دوره رفلکسی که موجب بیرون راندن همه چیز به جز مایعات میشود را گذرانده باشد. 

 

تغذیه با شیر خشک یا شیر مادر را ادامه دهید 

 

تغذیه کودک

کودکان معمولا بلافاصله مقدار زیادی غذای جامد نمی‌خورند بنابراین تصور نکنید که غذای جامدی که به برنامه غذایی کودک اضافه می‌کنید جایگزین شیر می‌شود. به یاد داشته باشید که در حال معرفی غذای جامد به کودک هستید نه این که به طور کامل رژیم غذایی کودک را تغییر دهید. این کار به تدریج باید اتفاق بیافتد. 

 

چرا با غلات برنجی شروع کنیم؟

 

تغذیه کودک

مجبور نیستید این کار را بکنید و قانون سفت و سختی در این مورد که ابتدا چه غذای جامدی باید به کودک خود بدهید وجود ندارد. دلیل اصلی این کار این است که در صورتی که فقط از غذاهایی که از یک نوع غلات تشکیل شده اند استفاده کنید، در صورت وجود حساسیت به نوع خاصی از غلات، می‌توانی راحت‌تر از زمانی که از غذاهایی که در آن‌ها از چند نوع غلات استفاده شده است استفاده می‌کنید، دلیل حساسیت را پیدا کنید. می‌توانید آن را با شیر خشک یا شیر مادر مخلوط کنید تا در ابتدا همسانی با غذای پیشین به وجود بیاورید تا کودکتان بتواند به شکل غذایی جدید عادت کند. 

 

خوردن غذای جامد نیاز به تمرین دارد 

 

تغذیه کودک

ممکن است به نظر برسد این امری طبیعی است اما تغذیه با قاشق برای کودک شما کاری جدید است. تاکنون او رژیم غذایی مایع داشته و اکنون نیاز به تمرین دارد تا به قاشق و احساس وجود غذای جامد در دهانش عادت کند. بنابراین از اون انتظار نداشته باشید که وقتی تازه شروع به تغذیه جامد کرده اید، زیاد بخورد (شاید در حد یک یا دو قاشق چای خوری در هر مرتبه) به جای این که سعی کنید مقدار مشخصی غذا بخورد، حواستان به این باشد که به او اجازه دهید به تجربه جدید عادت کند. 

 

میوه و سبزیجات را شروع کنید: هر بار یکی 

 

تغذیه کودک

میوه‌ها، سبزیجات، غلات و حتی پوره گوشت می‌توانند در برنامه غذایی کودکتان جای داشته باشند. می‌توانید هر بار یکی از آن‌ها را به او معرفی کنید تا ببینید کودکتان چطور به آن واکنش میدهد. اگر کودک در ابتدا آن‌ها را نخورد، بعدا دوباره آن را امتحان کنید. اگر فکر می‌کنید کودکتان ممکن است آلرژی غذایی داشته باشد با متخصص اطفال صحبت کنید. از غذای نرم استفاده کنید یا با گرم کردن و پوره کردن، غذا را نرم کنید. به اندازه‌ای قاشق را پر کنید که کودک به راحتی بتواند غذا را ببلعد. 

 

از دادن شیر و عسل خودداری کنید 

 

تغذیه کودک

نظر بیشتر متخصصان اطفال بر این است که باید تا یک سالگی کودک صبر کنید و سپس می‌توانید شیر گاو به کودک بدهید. به این دلیل که برخی از کودکان ممکن است پیش از یکسالگی در گوارش آن مشکل داشته باشند. به کودکان زیر یک سال عسل ندهید (برخی از متخصصان اطفال می‌گویند تا دو سال) چون خطر بوتولیسم وجود دارد که سیستم ایمنی در حال توسعه کودک نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. 

 

وقتی کودک میخواهد غذا نخورد، آن را متوقف کنید 

 

تغذیه کودک

وقتی کودک دیگر نمیخواهد غذا بخورد به شما اعلام می‌کند. ممکن است به قاشق ضربه بزند، سرش را برگرداند، لبانش را بفشارد، هر چه در دهانش قرار داده‌اید را برگرداند یا گریه کند. او را وادار نکنید بیشتر از مقداری که می‌خواهد بخورد. کودکان وقتی گرسنه باشند غذا می‌خورند و وقتی سیر شوند دیگر نمی‌خورند. احترام گذاشتن به غریزه آن‌ها کمک می‌کند اکنون و بعدا که سنشان بیشتر شد بیش از حد غذا نخورند. 

 

کودک در خوردن سخت پسند است؟ نگران نشوید 

 

تغذیه کودک

فقط به این دلیل که کودک فورا به غذای جدید علاقه نشان نمی‌دهد، به این معنی نیست که برای همیشه در غذا مشکل پسند خواهد بود. چند روز صبر کنید و دوباره آن را امتحان کنید... دوباره و دوباره امتحان کنید. ممکن است بیش از چند مرتبه نیاز باشد تا او آماده پذیرفتن غذای جدید باشد. یادتان باشد شما برای او یک الگو هستید و کودکتان ممکن است به غذاهایی که می‌بیند شما می‌خورید و لذت می‌برید، بیشتر علاقه نشان دهد اما او را وادار به خوردن نکنید و غذاهای جدید را تبدیل به مسئله بزرگ نکنید. 

 

هنگام غذا خوردن همه جا را کثیف می‌کند 

 

تغذیه کودک

هنگامی که کودک بزرگتر می‌شود سعی می‌کند غذا خوردن را خودش امتحان کند. احتمالا مقداری از غذا به صورت، دست‌ها، مو، پیش بند، لباس‌ها، سینی صندلی، شما، یا هر چیز دیگری که در محدود او قرار دارد مالیده می‌شود. یاد گرفتن خوردن غذای جامد برای کودک یک تجربه لامسه ای در تمام بدن است. پارچه یا کف پوشی در زیر صندلی اش بگذارید تا کمتر دور و برش کثیف شود، لباس متناسب بپوشید و صبور باشید، قرار نیست این مرحله از زندگی کودک تا آخر ادامه داشته باشد. 

 

خوراکی‌های انگشتی به او بدهید 

 

تغذیه کودک

در حدود نه ماهگی کودک شما قادر است قطعات کوچک غذای نرم بر روی میز را بردارد و بخورد. هنوز باید مدتی با قاشق به او غذا بدهید و شیر خشک یا شیر مادر را ادامه دهید. برخی از خوراکیهای انگشتی (خوراکیهایی که کودک با انگشت میتواند بردارد) مناسب عبارتند از جمله قطعات بریده شده موز، قطعات هویج پخته شده، پنیر، ماکارونی خوب پخته شده، غلات خشک و تخم مرغ پخته هم خورده. از چیزهایی که ممکن است خطر خفگی داشته باشد مانند شکلات سفت، چیپس، سبزیجات خام، انگور یا کشمش، پنیر سفت و هات داگ کامل خودداری کنید.