پارکور


تاریخ ارسال :

۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۳

پارکور

پارکور یک قانون آموزشی جامع‌نگر است که در آن از حرکاتی استفاده می‌شود که برای اولین بار از آموزش‌های نظامی ایجاد شدند. 


مقدمه

پارکور یک قانون آموزشی جامع‌نگر است که در آن از حرکاتی استفاده می‌شود که برای اولین بار از آموزش‌های نظامی ایجاد شدند. شرکت‌کنندگان تلاش می‌کنند تا با استفاده از موثرترین روش، از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر بروند. آن‌ها صرفاً از بدن و محیط مجاور خود، برای حرکت خود به سمت جلو استفاده می‌کنند. در همین حین، آن‌ها تلاش می‌کنند در حالتی امن، سرعت خود را حفظ کنند . پارکور می‌تواند شامل دویدن، بالا رفتن، تاب خوردن ، پریدن، غلت زدن و حرکات چهار دست و پا باشد که بنا بر شرایط استفاده می‌شود.


ورزش پارکور

یکی از مهم‌ترین پارامترها در پارکور " کارایی" است، یعنی همیشه لازم نیست حرکات با بیش‌ترین سرعت انجام شوند بلکه باید با صرف انرژی کم بوده و مانع آسیب‌دیدگی شوند.

 

پارکو چیست؟

پارکور یک ورزش غیررقابتی است که می‌تواند به تنهایی یا با دیگران انجام شود. این ورزش را می‌توان در هر جایی انجام داد اما اغلب در مناطق شهری اجرا می‌شود. پارکور ورزشی است که در آن، محیط اطراف به شکلی جدید دیده شده و امکان روش‌های مختلف حرکت و جابجایی در آن، تصور می شود.

 

تاریخچه پارکور

اولین اشکال ورزش پارکور توسط فردی با نام جورج هربرت به وجود آمد که یک افسر نیروی دریایی در ارتش فرانسه بود. جورج اغلب به آفریقا سفر می‌کرد و در آنجا تحت تأثیر حرکات ورزشی روان و مؤثر بیشتر قبایل آفریقایی که میدید قرارگرفت. بعد از بازگشت به فرانسه، او شروع به ایجاد روشی از حرکات طبیعی در ارتش نمود که در آن، مردان و زنان حرکاتی موثرتر و بهتر برای برخورد با موانع مسیر را یاد می‌گرفتند. این روش به تدریج به طور منظم در ارتش آموزش داده شده و شرایط را برای ایجاد ورزش پارکور در آینده آماده کرد.

پسر هربرت، به نام دیوید بل، که در سال 1973 به دنیا آمد، ژیمناستیک و برخی از ورزش‌ها را آزمایش کرد، ولی علاقه خود را به سرعت به مدرسه و باشگاه‌های ورزشی از دست داد. با این حال، زمانی که بزرگ تر شد، شروع به خواندن مقالات و مجله‌هایی کرد که دستاوردهای پدرش در آن‌ها نوشته شده بود، و به همین دلیل کنجکاو شد که دلیل موفقیت پدرش را متوجه بشود. پس از صحبت با پدرش، او متوجه شد که چیزی که نیاز داشته، مهارتی است که در طول زندگی برای او مفید بوده و چیزی فراتر از ضربه زدن به توپ یا انجام حرکات در محیط‌های بسته سالن‌های ورزشی خاص باشد.

سرانجام او پس از صحبت با پدرش، روش این تمرین که پدرش آن را پارکور می‌نامید را یاد گرفت. در ابتدا او به تنهایی تمرین می‌کرد، اما بعدها چند نفر دیگر که به این کار علاقه داشتند به او پیوستند. در اواخر سال‌های 1990،بعد از اینکه برادر دیوید عکس و فیلم‌هایی از این تمرین‌ها را به یک برنامه تلویزیونی فرانسوی فرستاد، محبوبیت و شناخته شدن پارکور شروع به افزایش کرد.

 

حرکات در پارکور


هیچ لیست رسمی از حرکات پارکور وجود ندارد. در زیر مثال‌هایی از حرکاتی را آورده‌ایم که در پارکور انجام می‌شود:

  1. دویدن به سمت یک دیوار بلند و سپس پریدن و بالا رفتن از دیوار تا زمانی که به بالای دیوار برسد.
  2. پرش از روی موانع.
  3. پرش و فرود آمدن با پا روی موانع کوچک و باریک.
  4. پرش و گرفتن یک لبه با دست، درحالی‌که پاها روی سطح عمودی زیر قرار دارند.
  5. غلت زدن برای جذب فشار پرش های بلند

 

تجهیزات برای پارکور

 

کفش پارکور

برای ورزش پارکور نیاز به تجهیزات خاصی نیست. اغلب افراد در این رشته سعی می‌کنند لباس‌های سبکی بپوشندکه سبب محدودیت حرکات آن‌ها نشود. اغلب برای این کار از تی‌شرت و لباس‌های بدون آستین به همراه شلوارک یا لباس‌های ورزشی راحت استفاده می‌شود. کفش‌های راحت برای دویدن، که نرم و سبک و انعطاف‌پذیر بوده و لیز نخورند نیز برای این ورزش لازم است.

 

قوانین پارکور

به عنوان یک ورزش غیررقابتی پارکور هیچ قانون تدوین‌شده‌ای ندارد. اگرچه ممکن است عادات و قواعد میان گروه‌ها یا نواحی خاص وجود داشته باشد.