زندگی نامه لودویگ بولتزمان


تاریخ ارسال :

۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه لودویگ بولتزمان

لودویگ بولتزمان فیزیکدان اتریشی بود که تلاش‌های او بسیاری از شاخه‌های فیزیک را اساساً تغییر داد. نقش او در علم مکانیک‌ آماری و توضیحات آماری قانون دوم ترمودینامیک می‌باشد.


مقدمه

لودویگ بولتزمان فیزیکدان اتریشی بود که تلاش‌های او بسیاری از شاخه‌های فیزیک را اساساً تغییر داد. او بیشتر به دلیل نقشش برای ایجاد علم مکانیک‌ آماری و توضیحات آماری قانون دوم ترمودینامیک شناخته می‌شود.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و تحصیلات

لودویگ بولتزمان در 20 فوریه 1844 در شهر وین اتریش متولد شد. پدر او کارمند مالیات بود. لودویگ در سال 1866 مدرک دکترای خود را از دانشگاه وین دریافت کرد.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها

لودویگ بولتزمان در دانشگاه‌های مختلف ریاضیات، فیزیک تجربی و فیزیک نظری را آموخت اما علاقه‌ی اصلی او فیزیک نظری بود. او در طول این زمان سفرنامه‌ی مشهور خود با نام " سفر یک دانشمند آلمانی در الدورادو " را نوشت.

 

تفسیر قوانین ترمودینامیک

روش علمی بولتزمان، حمله به مشکلات بود. او در اوایل دهه‌ی 1870 قانون دوم ترمودینامیک را بر پایه‌ی نظریه‌ی اتمی ماده توضیح داد. او نشان داد که قانون دوم را می‌توان با ترکیب قوانین مکانیک، با استفاده از حرکت اتم‌ها، با نظریه‌ی احتمالات تفسیر کرد. بولتزمان روشن کرد که قانون دوم در اصل یک قانون آماری است. او بیشتر ساختار مکانیک‌های آماری را فرمول‌بندی کرد، چیزی که بعدها توسط جوسایا ویلارد گیبس، فیزیکدان و ریاضی‌دان، مورد تحقیق قرار گرفت.

 

مشارکت‌های علمی دیگر

علاوه بر مشارکت‌های او در مکانیک آماری، بولتزمان اولین محاسبات دقیق را درباره نظریه‌ی جنبشی گازها انجام داد. شاید او اولین فردی بود که متوجه اهمیت نظریه‌ی الکترومغناطیس جیمز کلرک ماکسول شد که در یک رساله‌ی دو جلدی نوشته شده بود. علاوه بر این بولتزمان بر روی روش استخراج تابش جسم سیاه بر اساس قانون استفان کار کرد. کاری که بعدها هندریک آنتون لورنتز آن را به عنوان " یک مروارید واقعی از فیزیک نظری " خواند.

 

انتقاد از کارهای او

کار او صریحاً توسط ویلهلم اوستوالد و انرژی شناسانی که با اتم مخالف بودند و به صورت انحصاری اساس علم فیزیک را بر وضعیت‌های انرژی می‌دانستند مورد مخالفت قرار گرفت. آن‌ها نمی‌توانستند طبیعت آماری منطق بولتزمان را درک کنند.

ایده‌های او توسط اکتشافات بعدی در فیزیک اتمی در اوایل دهه‌ی 1900 مورد تأیید قرار گرفت، مانند حرکت براونی که تنها می‌توان آن را با مکانیک آماری توضیح داد.

 

اواخر زندگی و مرگ

لودویگ بولتزمان به دلیل انتقادات شدید از کارهایش به شدت تضعیف روحیه می‌شد. او در 5 سپتامبر 1906 در دوئینو ایتالیا با دار زدن خود دست به خودکشی زد. او در زمان مرگش 62 سال سن داشت.