زندگی نامه اتو هان


تاریخ ارسال :

۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه اتو هان

اتو هان یک شیمی‌دان و محقق آلمانی بود که به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از موثرترین شیمی‌دانان هسته‌ای در تاریخ شناخته می‌شود.


مقدمه

اتو هان یک شیمی‌دان و محقق آلمانی بود که به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از موثرترین شیمی‌دانان هسته‌ای در تاریخ شناخته می‌شود. اتو هان در زمینه‌ی اثرات شیمیایی رادیو اکتیو و رادیو اکتیویته پیشگام بوده است. هان با نام پدر شیمی هسته‌ای نیز شناخته می‌شود. او به عنوان یک شهروند تأثیرگذار در جمهوری فدرال آلمان، در مقابل استفاده از سلاح هسته‌ای در طول جنگ جهانی دوم قیام کرد. همچنین هان شدیداً مخالف با شکنجه‌ی یهودیان توسط نازی‌ها بود.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و تحصیلات

هان در سال 1879 در شهر فرانکفورت آلمان متولد شد. پدر او یک کارآفرین ثروتمند با نام هاینریش هان بود. او در سن 15 سالگی به شیمی علاقه‌مند شد، اگرچه پدرش دوست داشت اتو به تحصیل معماری بپردازد. او شیمی و معدن شناسی را در دانشگاه خواند و بعدها در سال 1901 مدرک دکترای خود را در شیمی آلی از دانشگاه ماربورگ دریافت کرد. در همین دانشگاه هان به مدت دو سال به عنوان دستیار سرپرست دکترای خود، تئودور زینک، کار کرد.

 

مشارکت ها و دستاوردها

 

اتو هان

کشف مواد رادیو اکتیو جدید

در سال 1904 هان شغلی را در کالج دانشگاه لندن پذیرفت و در همان مکان بود که کشف بزرگ او در رادیو توریم، یک ماده جدید رادیو اکتیو، اتفاق افتاد. او به تحقیقات پیشگامانه ی خود در شیمی هسته‌ای در دانشگاه مک گیل شهر مونترال ادامه داد و در همان دانشگاه ایزوتوپ رادیواکتینیوم، که یک ایزوتوپ رادیو اکتیو از توریم است ، را کشف کرد.

 

مهم‌ترین اکتشاف هان

هان در سال 1907 به آلمان بازگشت و به عنوان مدرس در دانشگاه برلین استخدام شد. او بزرگ‌ترین کار خود در تاریخ انرژی را در سال 1938 انجام داد. او زمانی که با فریتس اشتراسمان، که یک شیمیدان دیگر بود، مشغول به کار بود کشف کرد که با بمباران اتم‌های اورانیوم  توسط نوترون‌ها، عنصر باریم تولید می‌شود.

 

کشف شکافت هسته‌ای

در واقع هان و اشتراسمان به شکافت هسته‌ای دست یافتند، که فرایند شیمیایی اصلی یک واکنش هسته‌ای است. این کشف افسانه‌ای به طور غیرمستقیم به ساخت بمب اتمی و انرژی هسته‌ای کمک کرد. برای کشف شکاف هسته‌ای، هان در سال 1944 برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شد. او به تحقیقات خود در زمینه یافتن مواد و عناصر جدید که طی فرایند شکافت هسته‌ای ایجاد می‌شوند ادامه داد.

 

اواخر زندگی و مرگ

 

اتو هان

اتو هان در سال 1946 به انجمن قیصر ویلهلم(KWG) پیوست. او آخرین رئیس این موسسه بود. او همچنین رئیس مؤسس انجمن ماکس پلانک( MPG) بود و از سال 1948 تا 1960 در آنجا انجام وظیفه می‌کرد. هان در 28 جولای 1968 در سن 89 سالگی درگذشت.

 

 

این