زندگی نامه ی رنه دکارت


تاریخ ارسال :

۴ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه ی رنه دکارت

رنه دکارت یک فیلسوف، دانشمند و ریاضیدان بزرگ و موثر فرانسوی بود که به عنوان یکی از نوابغ مشهور قرن 12 شناخته می شود.


رنه دکارت

رنه دکارت یک فیلسوف، دانشمند و ریاضیدان بزرگ و موثر فرانسوی بود که به عنوان یکی از نوابغ مشهور قرن 12 شناخته می شود. آزمایش‌ها افسانه‌ای او برای نشان دادن یک نقطه‌ی هندسی با استفاده از یک جفت اعداد پشت سر هم (که امروزه مختصات هندسی نامیده می‌شود) تحولی بزرگ در ایجاد ریاضیات مدرن بود.

بدبینی مشهور دکارت، که به هیچ باوری به جز تفکرات هوشیارانه‌ خودش اعتقاد نداشت، اغلب به عنوان اولین نقطه‌ی شروع فلسفه‌ی شناخته می‌شود. او به عنوان پدر فلسفه‌ی مدرن نیز شناخته می‌شود.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و تحصیلات

رنه دکارت در روز 31 مارس سال 1596 در شهر اندر الوآر فرانسه متولد شد. پدر او نماینده‌ی مجلس بود. رنه از مدرسه‌ی یسوعیون سلطنتی هنری لو گراند فارغ‌التحصیل شد. در سال 1616 رنه از دانشگاه پوتیه مدرک حقوق گرفت.

 

استخدام در ارتش

دکارت به استخدام ارتش موریس ناسائو در جمهوری هلند در آمد و در آنجا او به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که بتواند به مطالعه‌ی ریاضیات، فیزیک و فلسفه بپردازد.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها

 

رنه دکارت

دکارت یکی از موثرترین افراد در انقلاب علمی بود. او دامنه و تنوع جهان را در یک جمله‌ی مشهورش خلاصه کرد " ماده درحرکت". او کتاب و مقالات بسیاری درباره‌ی علم نورشناسی نوشت و رنگین‌کمان را مورد بررسی قرار داد. او بیان کرد که هیچ خلاءای وجود ندارد اما از بقای اندازه حرکت پشتیبانی نمود. دکارت همچنین توانست قوانین اینرسی را طرح بندی کند. او پشتیبان نظریه‌ی موج در نور و نظریه‌ی گرداب جاذبه برای سیارات بود. دکارت به جهان و بدن انسان مانند یک ماشین غول‌پیکر می‌نگریست. از او به عنوان پدر هندسه‌ی تحلیلی نیز یاد شده است.

 

جایگاه فلسفی

مهم‌ترین جایگاه فلسفی او مرتبط با دوگانگی ذهن و بدن است. دکارت بیان داشت که ذهن بیرون از بدن قرار دارد و از طریق غده‌ صنوبری وارد آن می‌شود. او تصور می‌کرد علم فعالیت ذهن مشاهده‌گر ، برای درک واقعیت عینی مشاهده شده است. او با استفاده از یک عبارت مختصر " من فکر می‌کنم پس من هستم" ، مسیر کلی فلسفه‌ی غرب را تغییر داد. دکارت به عنوان اولین متفکری که یک چارچوب فلسفی برای علوم طبیعی پیشنهاد داد شناخته می شود. اعتقادات دینی او در آن زمان بحث‌برانگیز بوده و با مخالفت مستقیم پاپ مواجه شد.

نظریه‌ها و مقالات دکارت، تأثیر فوق‌العاده ای بر جنبه‌های بی‌شماری از فلسفه و دنیای علم داشته است.

 

اواخر زندگی و مرگ

دنه دکارت در 11 فوریه 1650 بر اثر ذات‌الریه در استکهلم سوئد در گذشت، شهری که برای تدریس به ملکه کریستینا به آن دعوت شده بود.