زندگی نامه تیکو براهه


تاریخ ارسال :

۳ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه تیکو براهه

تیکو اتسن براهه ستاره‌شناس و شیمیدان برجسته‌ی دانمارکی است. او نقشی حیاتی در ساخت ابزارهای متعدد ستاره‌شناسی دارد.


 

مقدمه

تیکو اتسن براهه که بیشتر با نام تیکو براهه شناخته می‌شود ( شکل لاتین آن ) ستاره‌شناس و شیمیدان برجسته‌ی دانمارکی است. او نقشی حیاتی در ساخت ابزارهای متعدد ستاره‌شناسی دارد. براهه برای مشاهدات دقیق و جامع ستارگان و سیارات نیز مشهور است، مطالعاتی که تأثیر زیادی بر روی اکتشافات آینده داشت.
 

دوران اولیه‌ی زندگی و تحصیلات

تیکو براهه در قلعه‌ی ستروپ، اسکونه در سال 1546متولد شد. او در یک خانواده‌ی بانفوذ و نجیب دانمارکی بزرگ شد. تیکو تحصیلات اولیه‌ی خود را در مدرسه‌ی لاتین گذراند. براهه زمانی که 12 ساله بود وارد دانشگاه کوپنهاگ شد. پس از ثبت‌نام اولیه در وکالت، به زودی علاقه‌مند به ستاره‌شناسی شد و در 13 سالگی شاهد یک خورشید گرفتگی بود. تیکو بعدها به دانشگاه‌های روستوک و بازل رفت.
اولین کتاب او در سال 1573 به چاپ رسید که سبب طرد او از جانب والدینش شد. تیکو مردی عیاش بود و بینی خود را در یک دوئل از دست داد.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها

مشاهدات ستاره‌شناسی درخشان تیکو تأثیر زیادی بر روی انقلاب علمی گذاشت.  او مشاهداتی در زمان خود انجام داد که به طور شگفت‌انگیزی درست و دقیق بودند و او حتی از تلسکوپ کمک نگرفت. براهه در مناظرات مربوط به ماهیت جهان شرکتی فعال داشت. اگرچه تیکو براهه بیشتر به عنوان منجم شناخته می‌شود، اما او نقشی اساسی در گسترش علم مساحی ( زمین سنجی ) و  نقشه‌برداری داشته است.

ابزارهایی که توسط براهه ساخته شدند، برای سنجش طول و عرض جغرافیایی بسیار مفید بودند.  کارهای شگفت‌انگیز او در تئوری قمری، کشف مشهور او در مورد تغییر طول جغرافیایی ماه بود. نقشه‌های Hven که توسط براهه ترسیم‌شده‌اند یکی از اولین نقشه‌ها در سراسر اسکاندیناوی بودند که از مثلث سازی سیستماتیک استفاده می‌کرد .
 

دوران پایانی زندگی و مرگ

تیکو براهه در 24 اکتبر 1601 در پراگ، جمهوری چک، به خاطر عوارض مثانه در گذشت. او 54 سال سن داشت.

 

 

نورد کاوه