کمک به شما برای چند روز سخت ابتدای ترک سیگار


تاریخ ارسال :

۶ اسفند ۱۳۹۲

کمک به شما برای چند روز سخت ابتدای ترک سیگار

ترک سیگار برای خیلی از افراد سیگاری بسیار پیچیده و سخت است. این صفحه به شما کمک می‌کند تا روزهای سخت ترک سیگار را راحتتر سپری کنید.


آب سرد را جرعه جرعه بنوشید و وعده های غذایی کم حجم بخورید

 

غذا برای ترک سیگار

 نوشیدن آب با نی می‌تواند جایگزین خوبی برای عمل نگه داشتن سیگار در دهان باشد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نوشیدن آب از طریق نی، موجب ترشح دوپامین (ماده شیمیایی مسئول احساس خوب) می‌شود که می‌تواند به آرام کردن خلق بد کمک کند.
خوردن وعده های غذایی کم حجم نیز می‌تواند به شما کمک کند احساس نیاز به سیگار را پشت سر بگذارید. غذاهای کم چرب و سالم انتخاب کنید تا هر گونه احتمال افزایش وزن کاهش یابد.

 

فواید فوری ترک سیگار را بشناسید

 

فواید ترک سیگار

 نباید مدت زیادی منتظر بمانید تا از فواید زندگی بدون سیگار لذت ببرید. فهرستی از فوایدی که تجربه می‌کنید را بنویسید. این فهرست می‌تواند شامل احساس کنترل، پس انداز پول، بوی بهتر، چشیدن بهتر غذاها و احساس پر انرژی بودن باشد. وقتی احساس نیاز به سیگار به ذهن شما هجوم می آورد، به فوایدی که نوشته اید نگاهی بیندازید.
 

دندانهایتان را مرتب مسواک بزنید

 

مسواک زدن

 یکی از فواید فوری ترک سیگار این است که حس چشایی دهان بهتر شده و نفستان بوی بدی نمی‌دهد. دندانهایتان را مرتب مسواک بزنید. به این ترتیب کمتر به سمت روشن کردن سیگار و از بین بردن تازگی و تمیزی دهان، متمایل می‌شوید.  
 

مکانهای سیگار ممنوع خود را بیابید

 

مکان هایی برای نکشیدن سیگار

 وقتی احساس نیاز به سیگار دارید، به جایی بروید که نتوانید سیگار بکشید، مانند سینما، کتابخانه یا فروشگاه. هر قدر مکانی که در آن قرار دارید، بیشتر حواس شما را پرت کند، رهایی از هوس سیگار برایتان آسان تر می‌شود.
 

دلایل خود برای ترک سیگار را به خاطر آورید

 

دلایل ترک سیگار

 فهرستی از همه دلایلی که سیگار را به خاطر آن ترک کرده اید، بنویسید. از آنها کپی بگیرید و هر جایی که در آن وقت می‌گذرانید مثل آشپزخانه، دفتر کار، کنار آینه حمام و غیره بچسبانید. کاری کنید که همیشه آنها در جلوی چشم های شما باشند، تا هر جا می‌روید، این دلایل به شما یاد آوری شود. برخی از افرادی که سابقاٌ سیگاری بوده اند می‌گویند قرار دادن عکسهایی از خانواده و افرادی که دوستشان داریم در کنار این دلایل، روش مفیدی است.
 

هر روز فعال باشید

 

ترک سیگار و ورزش

 فعالیت فیزیکی حواس پرت کن خوبی است. وقتی بدن شما فعال باشد، مواد شیمیایی طبیعی آزاد می‌کند که به خلق و کاهش استرس شما کمک می‌کند. قدم زدن یکی از ساده ترین ورزشها برای بیشتر مردم است اما انتخاب انواع فعالیتها می‌تواند به حفظ انگیزه کمک کند. به خصوص در طول چند هفته اول ترک سیگار، هر روز زمانی برای فعالیت فیزیکی در نظر بگیرید.
 

در تقویم بنویسید  

 

زمانبندی ترک سیگار

 در طول چند هفته اول ترک، کارهایی را که دوست دارید یا نیاز دارید انجام دهید را در تقویمتان بنویسید. برنامه ای ترتیب دهید که با خانواده یا دوستان غذا صرف کنید. سعی کنید از وسوسه های سیگار کشیدن دور بمانید. همچنین فعالیتهایی که از آنها لذت می‌برید را انجام دهید. هر قدر مشغولتر باشید، بیشتر حواستان از احساس نیاز به سیگار پرت می‌شود.
 

چیزهایی به جز سیگار، در دهان بگذارید

 

خوردن برای ترک سیگار

 بخشی از نیاز به سیگار ، تمایل به قرار دادن چیزی در دهان است. در مواقع احساس نیاز به سیگار، از آدامس، آبنبات سخت یا خوراکیهای سالم دیگر استفاده کنید. همیشه خوراکی به همراه داشته باشید. اگر نگران افزایش وزن هستید، خوراکیهایی مصرف کنید که بدون شکر هستند.
 

طناب نجات را محکم کنید

 

کمک گرفتن برای ترک سیگار

 از فردی بخواهید هنگام احساس نیاز، از شما حمایت کند. بهترین گزینه، دوستی است که خود سابقا سیگار میکشیده و این عادت را کنار گذاشته است اما هر فردی که از شما مراقبت می‌کند و خواهان ترک سیگار شما است، می‌تواند هنگام نیاز کمکتان کند.
 

کافئین را محدود کنید

 

نخوردن کافئین

 کافئین به برخی از مردم کمک می‌کند صبح بیدار شوند و هنگامی که خسته اند، هوشیار بمانند. اما کافئین می‌تواند موجب تنش، استرس و عصبی بودن در برخی از افراد شود. این تاثیرات ممکن است هنگامی که در فرایند ترک اعتیاد نیکوتین قرار دارید، شدیدتر شود. اگر کافئین تاثیر منفی بر شما میگذراد، آن را کم کنید و ببینید به کاهش اضطراب شما کمک می‌کند یا خیر.
 

مواظب خلق بد باشید

 

ترک سیگار و بدخلقی

 هیجانات منفی (عصبانیت، افسردگی، ناامیدی ) علت متدول دیگر برای افرادی است که به سمت سیگار باز می‌گردند. خلق بد برای هر فردی اتفاق میافتد و احتمال آن در چند هفته اول ترک سیگار بیشتر از همیشه است. روشهایی پیدا کنید که حواس خود را پرت کنید. استراتژیهای مهم از جمله جمع های دوستانه یا انجام کاری که از آن واقعا لذت می‌برید، مفید است.
 

از افراد دردسر ساز اجتناب کنید

 

افراد دردسرساز در ترک سیگار

 اگر چه دوستان و خانواده باید حمایت کننده باشند، اما همیشه وضعیت این چنین نیست. برخی از مردم ممکن است با تصمیم ترک سیگار شما، احساس تهدید کنند. حتی ممکن است سعی کنند تلاشهای شما را خراب کنند. اگر احساس می‌کنید افرادی از این قبیل، در اطرافتان وجود دارند از آنها دوری کنید. اگر این امکان وجود ندارد، بنشینید و برای آنها توضیح دهید چرا ترک سیگار برایتان مهم است و از آنها بخواهید شما را حمایت کنند.
 

صبور باشید و در مسیر باقی بمانید  

 

پشتکار برای ترک سیگار

 همین که دو هفته اول را پشت سر بگذارید، در مسیر زندگی عاری از اعتیاد نیکوتین قرار می‌گیرید. اما آماده تردید و دودلی باشید. به یاد داشته باشید: اولین لغزش به معنی پایان کار نیست. بررسی کنید ببینید چه اشتباهی انجام داده اید. سپس استراتژیهای طوفان فکری را برای پیشگیری از اتفاق افتادن دوباره همان مشکل به کار گیرید.