زندگی نامه کنفوسیوس


تاریخ ارسال :

۶ اسفند ۱۳۹۲

زندگی نامه کنفوسیوس

کنفوسیوس یک حکیم دانا بود که به دنبال تعلیم خرد باستانی احکام اخلاقی به شهروندان خود بود. در این مقاله با زندگی نامه‌ی وی آشنا شوید.


تولد

کنفوسیوس در حدود 551 سال پیش از میلاد مسیح در یک خانواده‌ی ساده متولد شد. پدر او یک سرباز بود و مادرش مراسم باستانی، شعر، موسیقی و  قوانین دادگاه‌های قدیم را به او آموزش داد.  کنفوسیوس با اینکه در دوران کاهش مذهب و فرهنگ متولد شده بود، اما به شدت مسحور این احکام اخلاقی و فرهنگی باستانی که با نام " لی " شناخته می‌شدند، شد. سلسله‌ی بزرگ چو در حال افول بوده و با ملک های کوچک که بر سر برتری با هم در حال رقابت بودند در حال جایگزین شدن بود.

 

سال های پربار

پس از مرگ مادرش، کنفوسیوس سه سال را در انزوا و در حال عزاداری گذراند. این امر او را قادر ساخت تا روی ایده‌آل‌های فلسفی خود تمرکز کند. در پایان دوره‌ی انزوا، او یک معلم شد و به مردم از همه‌ی طبقات اجتماعی، هنرهای باستانی لی را آموزش می‌داد. به زودی کنفوسیوس در زمینه‌ی هنر لی یک متخصص شناخته شده شد و به سمت حکیم اصلی دوک "لو" رسید. دوک لو با شورش وزیران خود، از شهر خود اخراج شد. کنفوسیوس با او به تبعید رفت و 14 سال بعد را صرف به کمال رساندن رمزهای باستانی اخلاق و رفتار کرد.

 

روش تعلیم به شاگردان

شاگردان کنفوسیوس او را بسیار دوست داشتند، او با شکستن سنت‌ها، با آن‌ها دوست می‌شد و هر کدام از شاگردانش را در سطح شخصی می‌شناخت و به آن‌ها با توجه به شخصیت و صفات فردیشان آموزش میداد.

 

مشکلات

کنفوسیوس

با وجود شهرت زیاد کنفوسیوس، اغلب او از سمت افرادی که با او مخالف بودند، یا به تأثیر و نفوذ او حسادت می‌کردند با مشکل مواجه میشد. با نزدیک شدن به پایان زندگی، او از برگشت جامعه به نظم و عدالت ناامید شد. با این حال، در سال‌های آخر زندگی، او به میزان حیرت‌آوری درباره‌ی مفاهیم و تعلیمات کلیدی خود نوشت.

 

وفات

کنفوسیوس پس از دیدن یک بز زخمی، مرگ خود را پیش‌بینی کرد و کمی بعد از دنیا رفت.

 

گسترش فلسفه

اگرچه او در زمان خودش نسبتاً ناموفق بود، فلسفه‌ی او در سال 200 پیش از میلاد وسعت یافت و نقش عظیمی در آینده‌ی جامعه‌ی چین و فلسفه‌ی چینی‌ها داشت.

 

جملات قصار

برخی از جملات قصار کنفوسیوس در زیر آمده است:

سکوت، یک دوست واقعی است که هیچگاه خیانت نمی کند

چیزی را که خود دوست نداری، از دیگران نخواه

یک مرد برتر، در سخنرانی های خود متواضع و در اعمال خود قدرتمند است

مرد برتر درک می کند چه چیزی درست است. مرد پست درک می کند چه چیزی خوب به فروش می رود.

دانش واقعی این است که جهل خود را درک کنی

در کشوری که خوب اداره می شود، فقر چیزی است که باید از آن خجالت کشید. در کشوری که بد اداره می شود، ثروت چیزی است که باید از آن خجالت کشید.

کاری را که دوست داری انتخاب کن، دیگر لازم نیست حتی یکروز از عمرت را کار کنی

 

کنفوسیوس ادعای معجزه یا خدایی بودن نداشت اما او به تحصیلات، احترام به گذشته، رفتار صالح و اصلاح کارهای فاسد ایمان قوی ای داشت.