زندگی نامه سنت پاول


تاریخ ارسال :

۶ اسفند ۱۳۹۲

زندگی نامه سنت پاول

سنت پاول یک مبلغ مسیحی که نقش موثری در تبلیغ دین مسیحیت داشت، در این مقاله با زندگی نامه سنت پاول آشنا شوید.


"اگرچه من به زبان انسان‌ها و فرشتگان صحبت می‌کنم اما هیچ عشقی ندارم، من تبدیل به یک سنج پرصدا شده‌ام و با وجود اینکه نبوت را هدیه آورده‌ام و همه رازها  و دانش‌ها را می‌دانم و همه‌ی ایمان را دارم و می‌توانم کوه‌ها را خراب کنم، عشقی ندارم. من هیچ‌چیز نیستم." - سنت پاول اول قرنتى

 

زندگی اولیه

سنت پاول که نوشته‌هایش بخش کلیدی از عهد جدید را شامل می‌شود، یک فرد موُثر در گسترش  دین مسیحیت اولیه‌ جدید بود. او به دلیل تدوین بسیاری از مباحث مسیحیت نوین از طرق نامه‌هایی که به کلیسای اولیه می‌نوشت شناخته می‌شود. سنت پاول یک شهروند رومی بود که در سال‌های اولیه زندگی خود، در شکنجه‌ی مسیحیان شرکت داشت (که بعدها ممنوع شد)

 

دیدار حضرت عیسی

سنت پاول

طبق نوشته های خود او، پاول در راه دمشق به دلیل دیدن عیسی مسیح نابینا شد. او سه روز نابینا بود اما پس از آن توسط یک فرد مسیحی به نام آی حنانیا از دمشق شفا یافت. پس از بینایی و شفا یافتن، او اعلام کرد که به دین مسیح ملحق شده و زندگی خود را وقف ترویج پیام‌های مسیحیت خواهد کرد.

 

قومیت سنت پاول

سنت پاول، که با نام سائول نیز شناخته می‌شود، از قوم یهود بود که به عنوان یک شهروند رومی در تارسا، کیلیکیه، در جنوب ترکیه متولد شد. او در اورشلیم رشد یافت و توسط فردی با نام گامالیل که یک رهبر برجسته‌ی ترویج یهود بود تعلیم داده شد. در طی دوران اولیه‌ی زندگی، سنت پاول پذیرفت که  در شکنجه‌ی مسیحیان شرکت داشته باشد، مانند سنگسار یک فرد مسیحی با نام استفان.

 

سفر به اورشلیم (بیت المقدس)

پس از اعلام تغییر دین در حدود سال 36- 21 پس از میلاد، او به دمشق و سپس اورشلیم رفت.

 

سفرهای تبلیغاتی

سنت پاول

او سفرهای تبلیغی بسیاری در نواحی اطراف مدیترانه داشت و در آنجا به دنبال ترویج تعلیمات مسیحیت از دید خود بود و به جامعه‌ی نوپای مسیحی کمک می‌کرد. سنت پاول مکان‌های متعددی را مشاهده کرد از جمله جزیره‌ی قبرس، پامفیلیا، پیسیدیا و لیکانیا در آسیای صغیر. بعدها او در غرب به اسپانیا سفر کرد. او در پسیدیان انطاکیه، قونیه، لستره و دربه کلیساهایی را ساخت. او بعدها شهر افسس را پایگاه مرکزی تبلیغات مذهبی خود قرار داد.

 

تغییر تعالیم

سنت پاول در ابتدا درگیر اختلافات عقاید در میان طرفداران اولیه مسیحیت شد. سنت پاول در تصمیم اینکه برخی از تعالیم که از قبل در یهودیت موجود بودند، همانند ختنه و یا روزه گرفتن، در مسیحیت لازم نیست، سهم مهمی داشت.

 

"بنابراین ما نتیجه می‌گیریم که یک انسان، با میزان ایمانش، و بدون اعمال قانون قضاوت می‌شود. آیا خداوند تنها خدای یهود است؟ آیا او خدای غیر مسیحی و غیر کلیمی ها نیست؟ بله او خدای غیر این دو امت نیز هست و به این دلیل که فقط یک خدا وجود دارد، این وضعیت نشان می دهد که ختنه و نامختونی، باید صرفاً توسط ایمان انجام شود." -Romans 3:19-31

 

ترویج خدا بودن عیسی مسیح

او همچنین آموزش داد که عیسی مسیح، یک وجود الهی است و رستگاری تنها از طریق ایمان امکان‌پذیر است.

 

"همه گناه کرده و در رسیدن به شکوه خدا کوتاهی کرده‌اند . همگی آزادانه به وسیله‌ی بخشش او از طریق رستگاری ای که در عیسی مسیح است قضاوت می‌شوند." Romans 3:19-31

 

تدوین اصول کفاره

سنت پاول نقشی کلیدی در تدویل اصول کفاره الهی برعهده داشت. او آموزش داد که مسیحیان از طریق مرگ و قیام حضرت عیسی، از گناهان آزاد شده اند.

 

به زندان افتادن

سنت پاول

با رسیدن به اورشلیم در سال 57 پس از میلاد، او درگیر مشکلاتی برای رد آداب یهودی خود شد. پاول دستگیر شد و دو سال در زندانی در قیصریه حبس بود. از آنجایی که او به عنوان یک شهروند رومی می‌توانست ادعای حق‌ و حقوق کند، سرانجام آزاد شد.  

 

سال های پایانی عمر

او سال‌های باقیمانده عمرش را صرف نوشتن نامه به کلیسا و فعالیت به عنوان یک مبلِّغ کرد. جزئیات مرگ او نامشخص است. اما سنت نشان می‌دهد که او گردن زده شده است.

 

جشن تغییر دین پاول در 25 ژانویه برگزار می‌شود.

 

دیدگاه سنت پاول در مورد زنان

سنت پاول درباره‌ی رفتار با زنان نظریه‌ی خود را منتشر کرد:

"زنان، خود را با پوشاک متوسطی بپوشانند و با عفت و متانت باشند. نه با موهای بافته و با طلا، مروارید یا وسایل زینتی گران‌بها."

"به زنان اجازه یادگیری در سکوت با تمام انقیاد را بدهید."

"در ابتدا آدم خلق شده بود سپس حوا."

"و آدم فریب نخورد، بلکه زن فریب خورد و در گناه افتاد."

"با این وجود او باید برای بچه‌دار شدن حفظ شود، اگر آن‌ها با ایمان و نیکوکاری و متانت راه را ادامه دهند."