غذاها و نوشیدنی های محرک مثانه


تاریخ ارسال :

۲۸ بهمن ۱۳۹۲

غذاها و نوشیدنی های محرک مثانه

در این مقاله با غذاها و نوشیدنی های محرک مثانه آشنا خواهید شد.


مایعات بیش از حد؟

 

مایعات

اگر همیشه برای رفتن به دستشویی عجله دارید، ممکن است تصور کنید راه حل آن نوشیدن کمتر مایعات باشد. اشتباه نکنید! اگر کمتر مایعات بنوشید، غلظت اوره افزایش پیدا می‌کند که این امر می‌تواند باعث تحریک مثانه شود. در حقیقت، کاهش بیش از حد مایعات می‌تواند موجب شود که بیشتر احساس نیاز به رفتن به دستشویی کنید، نه کمتر. یک استثنا وجود دارد: مصرف مایعات را پس از ساعت 6 عصر، کمی کاهش دهید. احتمالاً در طول شب کمتر نیاز به دفع ادرار پیدا خواهید کرد.

 

مایعات بسیار کم

 

مایعات کم

مضایقه کردن در مصرف مایعات ممکن است به دلیل تحریک مثانه، نتیجه عکس داشته باشد. چه مقدار آب در روز نیاز دارید؟ این بستگی به عوامل زیادی دارد از جمله سلامتی و سطح فعالیت. برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند حدود شش تا هشت لیوان آب در روز بنوشید. بعلاوه، شما حدود بیست درصد از کل آب مصرفی تان را از غذا دریافت می‌کنید.

 

قهوه، چای، نوشابه و نوشیدنیهای انرژی زا

 

قهوه و چای

کافئین هم می‌تواند مثانه را تحریک کرده و به عنوان دیورتیک عمل نماید که باعث شود بدن اوره بیشتری تولید کند. نوشیدن کمتر یا کنار گذاشتن نوشیدنیهای کافیئین دار میتواند به کنترل مثانه بیش فعال کمک کند اما شاید لازم نباشد مصرف قهوه، چای، نوشیدنیهای انرژی زا، یا نوشابه را به طور کامل کنار بگذارید. به نوشیدنیهای بدون کافئین، قهوه های کم اسید و چایهای گیاهی بدون مرکبات روی آورید.

 

شکلات هم کافئین دارد

 

شکلات

شکلات محرک دیگر برای مثانه بیش فعال است. نمی‌توانید مصرف آن را کنار بگذارید؟ شاید لازم نباشد این کار را بکنید. علاوه بر کاهش یا اجتناب از شکلات از عصر به بعد، مصرف شکلات سفید به جای کاکائو، می‌تواند موثر باشد.

 

اسیدها: عصاره و میوه مرکبات

 

اسیدها و مرکبات

میوه و آب میوه مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت، لیمو، نارنگی و لیمو شیرین همه اسیدی هستند. به دلیل تحریک مثانه سعی کنید مصرف آنها را کاهش دهید و ببینید آیا بی اختیاری فوریتی ادرار در شما کاهش می یابد یا خیر.

 

آناناس: میوه اسیدی

 

آناناس

اگر مثانه بیش فعال دارید، ممکن است متوجه شده باشید آناناس برای مثانه شما مفید نیست. این به دلیل اسیدی بودن آناناس است، درست مانند مرکبات. اگر به دنبال تزئین کاراییبی در بشقاب خود هستید، به جای آناناس، نارگیل رنده شده را امتحان کنید.

 

گوجه فرنگی: اسیدی

 

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی میوه اسیدی دیگری است که میتواند علائم بی اختیاری فوریتی ادرار را تحریک کند و متاسفانه برای دوست داران گوجه فرنگی، فقط خود آن تحریک کننده نیست، بلکه غذاهای بر پایه گوجه فرنگی مانند سس ماکارونی، رب گوجه فرنگی و کچاپ هم میتوانند دفع ادرار را افزایش دهند.

 

میوه و آب کرنبری (قره قاط)

 

میوه و آب کرنبری (قره قاط)

کرنبری میتواند به برخی از مردم در پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری و مثانه کمک کند. با این وجود به دلیل اسیدی بودنش، برای افراد داری مثانه بیش فعال میتواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. اگر قره قاط شما را اذیت می‌کند، استفاده از آن را متوقف کنید. فایده دیگری که کاهش یا حذف نوشیدنیها و میوه های اسیدی می‌تواند برای شما داشته باشد، کمک به کاهش سوزش معده است.

 

نوشیدنیهای گاز دار

 

نوشیدنیهای گاز دار

نوشیدنیهای گاز دار ممکن است مثانه های حساس را تحریک کنند. بنابراین اگر مثانه بیش فعال دارید، ممکن است لازم باشد مصرف آنها را کاهش داده یا به طور کامل قطع کنید. نوشیدنیهای گاز دار شامل نوشیدنیهای بدون الکل، نوشابه، آب معدنی گاز دار و آبهای گاز دار دیگر هستند.

 

غذاهای تند

 

غذاهای تند

سالسای تند، چیلی فور آلارم (غذای تند تهیه شده با فلفل چیلی) و ... غذاهای ادویه ای و تند مانند اینها ممکن است چیزی بیشتر از احساس سوزش جوانه های چشایی یا آبریزش چشم در شما را موجب شوند. غذاهای ادویه ای می‌تواند برای مثانه تحریک کننده باشد. کاهش ادویه می‌تواند به شما کمک کند کمترنیاز به دفع ادرار داشته باشید. اما این لزوما به این معنی نیست که رژیم غذایی بدون ادویه انتخاب کنید. باید ببینید چه مقدار تندی را می‌توانید تحمل کنید بدون این که تاثیری بر عادتهای دفع ادرار شما بگذارد. هر فردی متفاوت است بنابراین تحمل ادویه ای خود را با آزمون و خطا دریابید.

 

شیرین کننده ها

 

شیرین کننده ها

شکر و شیرین کننده های مصنوعی ممکن است علائم مثانه را تحریک کنند. همانند بسیاری از غذاها و نوشیدنیهای دیگر که ممکن است بر مثانه تاثیر بگذارد، شاید لازم باشد مقداری تجربه کسب کنید تا دریابید شیرین کننده ها چه تفاوتی در شما ایجاد می‌کنند. می‌توانید مدتی دست از مصرف شیرین کننده ها بکشید و ببینید چه تاثیری در پاسخ مثانه ایجاد می‌شود.

 

پیاز

 

پیاز

ممکن است عاشق پیاز باشید اما اگر با مثانه بیش فعال مشکل دارید، ممکن است لازم باشد آن را از سفره خود دور کنید. نمیتوانید نبودن پیاز در ساندویچ یا سالادتان را تحمل کنید؟ پیاز را بپزید، این کار ممکن است تحمل آن را برای مثانه آسانتر کند، یا به جای آن انواع ملایم تر پیاز مانند پیازچه را مصرف کنید. گاهی اوقات تنها کم کردن مصرف میتواند مفید باشد.

 

موز، سیب و انگور

 

موز، سیب و انگور

علاوه بر مرکبات، میوه های دیگر نیز ممکن است بی اختیاری ادرار را تحریک کنند. سیب، موز و انگور میتواند برخی از این میوه ها باشد. اگر با کنترل مثانه مشکل دارید، باید بدانید کدام غذاها و چه میزان از آنها علائم شما را تحریک میکنند. اگر به غذایی ظنین هستید، سعی کنید آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید و سپس میزان کمی از آن را آرام آرام استفاده کنید.

 

خامه ترش و پنیر کهنه

 

خامه ترش و پنیر کهنه

برخی از افراد متوجه شده اند که خامه ترش و پنیر میتواند علائم مثانه بیش فعال را بدتر کند. اگر مثانه تان ین مواد را تحمل نمی‌کند سعی کنید از پنیرهای تازه فراوری شده یا خامه ترش غیر لبنی استفاده کنید.

 

آلو خشک: مصیبت یا موهبت؟

 

آلو خشک

اگر درمانهای مثانه بیش فعال را در پیش گرفته اید، آلو خشک می‌تواند به شما در یبوست ناشی از آن کمک کند. اگر چه این میوه خشک شیرین می‌تواند به تحریک مثانه نیز منجر شود. یک روش برای کمک به یبوست افزایش فیبر در رژیم غذایی است. محصولات غنی از فیبر و مناسب برای مثانه را امتحان کنید.

 

چاشنیها ممکن است مشکل آفرین باشند

 

چاشنی ها

بسیاری از چاشنیها حاوی اسید یا محرکهای دیگر مثانه هستند بنابراین استفاده از آنها باید با احتیاط همراه باشد. خردل، سس سویا، سرکه، سس تند، کچاپ و مایونز همه علائم را تشدید می‌کنند. برای طعم دادن به غذا به جای استفاده از این مواد از سیر، عصاره ها و ادویه های ملایم استفاده کنید.

 

غذاهای فرآوری شده

 

غذاهای فراوری شده

طعم دهنده های مصنوعی، نگهدارنده ها  و افزودنیهایی مانند  MSG (مونوسديم گلوتامات) ممکن است مثانه را تحریک کنند. برای اجتناب از این مشکل، باید برچسب مواد تشکیل دهنده روی بسته های غذایی را به دقت بخوانید. روش خوب دیگر کنترل مواد تشکیل دهنده در غذاها این است: غذاهایتان را بیشتر در خانه بپزید و از غلات کامل، میوه ها و سبزیجات مناسب برای مثانه استفاده کنید.

 

رویکرد متعادل

 

رویکرد متعادل در خوردن

بیاید تصور کنیم قهوه و پرتقال برای صبحانه، نوشابه همراه با نهار، یک شکلات به عنوان میان وعده بعد از ظهر و غذای تایلندی تند و یک لیوان نوشابه برای شام داشته باشید. ممکن است به نظر خوشمزه بیاید اما همه اینها گزینه هایی است که می‌تواند مثانه تان را تحت تاثیر قرار دهد. کاری که قرار است شما انجام دهید این نیست که به طور کلی از همه اینها دست بکشید. می‌توانید در هر مرحله یک قدم بردارید و ببینید اگر این کار به مشکل مثانه شما کمکی کرد قدم بعدی را بردارید. پزشک شما ممکن است بتواند در رژیم غذایی و مشکل مثانه به شما کمک کند بنابراین از او کمک بگیرید. 

 

داروها

 

داروها

داروها غذا یا نوشیدنی نیستند اما برخی از آنها ممکن است بی اختیاری ادراری را بدتر کنند. برای مثال برخی از داروهای فشار خون مانند دیورتیکها یا مسدود کننده های کانال کلسیم، مثانه را شل کرده و خروج ادرار را افزایش می‌دهند. برخی از داروهای ضد افسردگی انقباض مثانه را سخت تر می‌کنند. شل کننده های عضلات نیز عضله های مثانه را شل می‌کنند و قرصهای خواب هوشیاری را کاهش می‌دهند و در نتیجه متوجه پر شدن مثانه نمی‌شوید. بنابراین اگر مشکل مثانه دارید، از پزشک خود بپرسید آیا ممکن است این مشکل عارضه داروهایتان باشد یا خیر.